Architektúra Cestopisy Cestovanie Fotografie Pamiatky

Archeologický skanzen Havránok

Havránok je jednou z najstarších kultúrnych pamiatok na Liptove. Za kultúrnu pamiatku bol vyhlásený v r. 1967. Je to archeologická lokalita, nálezisko sídliska z mladšej doby železnej z obdobia 300-100 r. pred n. l. Na týchto miestach kedysi žili Kelti, čoby prví obyvatelia Liptova. Toto archeologické múzeum názorne poukazuje na to, akým spôsobom tu žili Kelti. Hneď po vstupe od Liptovskej Mary sa môžete oboznámiť s typickými keltskými obydliami, ktoré sú zariadené aj vo vnútri. Ale tieto úvodné kontakty s keltskou kultúrou zďaleka nie sú posledné, ktoré vás na tomto tajomnom mieste čakajú. O kúsok ďalej sa vynárajú ďalšie pamiatky a stavby, ktoré tu boli objavené a v súčasnosti sú postupne rekonštruované. Laténska hradba a brána, stredoveká obranná priekopa, most, dláždené nádvorie a suterén drevenej obytnej veže, tiež stredoveký kostol.

Informačná tabuľa o pamiatkovej rezervácii.

Niektoré z týchto stavieb pochádzajú už zo slovanského osídlenia tohto územia. Z obrannej veže je pekný výhľad na južnú stranu Liptova. Tajomnú atmosféru je možné si vychutnať pri odkrytých pozostatkoch obetnej šachty s oltárikom, ktorá sa nachádza pri druidskej svätyni z 1. stor. pred Kristom. Okrem obetovaných šperkov a obilia tu boli nájdené aj kosti siedmich ľudí. Historici predpokladajú, že to boli obete svojských keltských náboženských rituálov. Celé toto prírodné múzeum je situované v príjemnom, prírodou obklopenom prostredí. Ak teda túžite po poznávaní našej dávnej histórie a chcete ju spojiť s relaxom, Havránok je jednou z možností na realizáciu tohto cieľa. Prehliadka Havránku vám zaberie približne 30 minút, múzeum je otvorené od júna do septembra od 10.00 do 17.00 hodiny (čiže pozor na časové bariéry).

Gotický kostolík Panny Márie pri Liptovskej Mare

Areál s náznakovými rekonštrukciami obytných, fortifikačných a kultových objektov z mladšej doby železnej a staršej doby rímskej je teda jednou z najznámejších a najdôležitejších lokalít púchovskej kultúry na Slovensku. Unikátna opevnená svätyňa so stopami keltských náboženských rituálov tak zohrávala v dobe svojej existencie úlohu duchovného centra, presahujúceho hranice regiónu. Súčasťou archeologického múzea je aj pôvodná veža stredovekého kostola Panny Márie (viď obrázok vyššie), ktorého história siaha až do 12. storočia, a základy a opevnenie stredovekého hrádku na vrchole Havránku.

Ako sme sa tam dostali my?

Samotná turistická trasa, alebo ako by sme mohli túto púť nazvať je pomerne jednoduchá. Všetko závisí podľa toho, akým smerom sa budete počas cesty autom orientovať (GPS navigáciou, mapou, či prosto podľa značiek). Z Liptovského Mikuláša sme sa vyhli diaľnicou a šli po jednej z hlavných ciest, ktorá niekoľkokrát obsahovala značku kultúrnej a pamiatkovej rezervácie Havránka a pred dedinou Vlachy sme zabočili vľavo. Po úzkych cestách (nebezpečné riziko, keďže infraštruktúra je tu pomerne zanedbaná) sa blížime k západnej osi Liptovskej Mary a niekde na pol ceste zaparkujeme v priľahlom bočnom kopci. Po zhruba desiatich minútach pešky už vidíme kostol, ktorý svojou polohou pripomína staroveký maják a vieme, že kráčame správnym smerom. Počasie toho dňa (23.7.2016) bolo oblačné ale aj napriek tomu na Mare prevádzali lode a plťky. Odfotili sme si rozľahlú vodnú nádrž i priľahlý gotický kostolík, pri ktorom sa nachádza stánok s občerstvením. Tam nám povedali, že Havránok (Keltské opevnenie) sa nachádza zopár stoviek metrov na zelenej lúke v blízkosti lesa a vybrali sme sa tam. Pred vstupom k pamiatkovej atrakcii sme zaplatili vstupné (ako študenti po 1 eure, dospelí ináč po 2) a s prekvapením úvodných troch zrekonštrukovaných príbytkov sme sa dozvedeli, že cesta pokračuje vyššie do lesa. Na palisády sme nevzišli (také výdobytky sa už nezachovali), avšak čakali nás ďalšie architektonicky zaujímavé súčasti skanzenu, ktorý je teda rozľahlejší ako sme si sprvoti mysleli a z niektorých miest je perfektný výhľad do rôznych svetových strán (diaľnica, les, spätná poloha…). Archeologický skanzen patrí k tým národným chráneným rezerváciám, ku ktorým sa dá dostať pomerne jednoducho a odporúčame ho i malým deťom a dôchodcom. Prikladáme foto dokumentáciu. Hoci len z mobilu, tak nám odpusťte mierne kontrastné dolaďovanie :)…

Fotky: Martin Hladký, Marián Kačina

Zdroje:

http://www.skonline.sk/pamatihodnost.php?id=502

http://www.muzeum.sk/?obj=pamiatka&ix=amp_liptm

O autorovi

Martin Hladký

Martin Hladký

Študuje na Fakulte ekonomiky a manažmentu v Nitre a mimo toho sa zaujíma o rôzne úrovne spoločenského poznania. Kedysi aktívnejšie športovanie vymenil za vzťah k filmovému umeniu a umeniu v rôznych jeho oblastiach.