Film & TV Kultúra & umenie

Animovaný Blade Runner tak, ako ste ho ešte nevideli

Vlado Král
Autor: Vlado Král

Švédskemu umelcovi Andersovi Ramsellovi trvalo rok a pol kým pretvoril film Ridleyho Scotta Blade Runner (1982) do akvarelovej podoby. Výsledkom je 35 minútová verzia, ktorá sa viac-menej sústredí na hlavnú dejovú líniu. Ramsell svoj počin nazýva parafrázou originálneho filmu, keďže si dovolil niekoľko odchýlok od predlohy.

Ramsellovým zámerom ale nikdy nebolo vytvoriť presnú kópiu pôvodného diela, pretože to by nemalo žiadny zmysel. Miesto toho sa rozhodol vytvoriť niečo iné, originálne. Niečo čo tu ešte nebolo. Tak vznikla akvarelová edícia kultového filmu.

Tento fascinujúci animovaný film pozostáva z 12 597 akvarelových malieb, z ktorých každá má rozmer 1,5x3cm. Ako správne poznamenáva Mike Krumboltz: „Výsledné dielo je ako Monetova maľba reinkarnovaná v dystopickom svete.“

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.