Hudba Kultúra & umenie

Andrea Bučko má nový videoklip. Nakrúcal sa na dvoch kontinentoch.

Nový videoklip Andrei Bučko k piesni “When our voices match (Toch me)”, sa nakrúcal na dvoch kontinentoch. Ide o jediný duet na jej novom albume Escape a naspievala ho spolu so známym brazílskym hudobníkom Heliom Flandersom.

Nový album Escape vznikal na rezidencii v Paríži. Spolupráca Andrei Bučko s brazílskym hudobníkom Heliom Flandersom začala práve tam. “Vzniklo medzi nami krásne priateľstvo, zoznámila nás umelkyňa Santarosa Barreto, moja najbližšia kamarátka, s ktorou som v Paríži bývala. S Heliom sme si sadli ľudsky i hudobne,” spomína Andrea na to, ako sa ich cesty prepojili. Spolu dokonca absolvovali pred rokom malé turné po Slovensku a práve počas neho vznikol aj ich spoločný duet “When our voices match (Touch me)”. Snovú romantickú pieseň vytvorili za pár hodín. „Poskladali sme ju aj z veršov, ktoré sme už dávnejšie skrývali v šuplíku, no s úplne novou energiou. Rovno na druhý deň sme ju spoločne zahrali na koncerte a následne sme oslovili môjho kamaráta Danka Žulčáka, či by nás ešte v Bratislave nenahral. Takto spontánne sme si vytvorili večnú spomienku na naše pekné stretnutie tesne pred Heliovým odchodom.“ Názov pesničky dokonale vystihuje pocity umelcov vzdialených tisíce kilometrov, čo pochopíte hneď, ako si skladbu vypočujete. Heliova špecifická farba hlasu navyše dokonale sadla k Andreinmu citlivému prejavu.

Video umelci natočili na dvoch kontinentoch – Heliova časť sa odohráva v Brazílii a Andreina na Slovensku a v Rakúsku. Rozdielnosť prostredia symbolizuje diaľku, ktorá od dotyku delí dvoch hlavných protagonistov. Videoklip režírovala talentovaná brazílska umelkyňa Carine Wallauer a o Andreine zábery sa kameramansky postaral slovenský režisér Daniel Rihák. Po tejto spoločnej novinke sa Andrea chystá vypustiť aj sólový singel.

O albume Escape

Oproti predchádzajúcim Polaritám, je novinka Escape komornejšia, citlivejšia, pomalšia, intímnejšia. Tematicky Andrea album zameriava na lásku a problém predsudkov v dnešnej spoločnosti. Väčšinu pesničiek Andrea napísala na takmer dvojročnej rezidencii vo francúzskej metropole. Paríž ako mesto nie je len krásne a romantické, ale aj neobyčajne kruté, a to je cítiť v atmosfére skladieb ako silný inšpiračný prvok. „Stretli sme sa tam samí utečenci – niektorí utekali pred vojnou tam vonku a niektorí sme utekali pred vojnou vo svojom vlastnom vnútri. Príbehy od tých najjednoduchších a najmilších až po tie najsmutnejšie mi boli zdrojom neustáleho prílivu tvorivosti.“

Na albume znie nielen angličtina, ale aj slovenčina, francúzština a kúsok portugalčiny. Album oficiálne vyšiel posledný marcový deň vo viedenskom vydavateľstve blankTON recordings a Andrea ho krstila v Bratislave aj vo Viedni. Na albume spolupracovali významní slovenskí hudobníci ako Mária Kmeťková, Boris Lenko, Pavo Mucha, Daniel Špiner, Pavol Bereza, Peter Zajaček, Adam Kuruc a i…

  1. mája Andrea predstaví nový album aj v Paríži a záujem o jej vystúpenie majú tiež brazílski fanúšikovia. “Pravdepodobne ma bude čakať aj koncertný výjazd do Brazílie. Neviem, či sa mám tešiť alebo plakať, lebo sa veľmi bojím lietať. Už teraz mám zimomriavky,” otvorene priznáva Andrea.

Andrea Bučko je absolventkou divadelnej réžie na VŠMU v Bratislave, ktorá sa však dostala do povedomia najmä ako talentovaná speváčka a skladateľka, ktorá si sama píše hudbu, texty a hrá na klavíri. V roku 2015 vydala svoj nezávislý album „POLARITY“, na ktorom spolupracovala s viacerými hudobníkmi, medzi nimi aj s dlhoročnou spoluhráčkou harfistkou Máriou Kmeťkovou. Práve s ňou v roku 2012 vydala svoj debutový album „In the middle of… (vydavateľstvo Azyl v koprodukcii so Slovenským rozhlasom), ktorý koncertne prezentovali na festivaloch doma i v zahraničí.

Helio Flanders žije v Sao Paolo, spieva, hrá na gitare aj na klavíri a v Brazílii. Patrí k výrazným hlasom tamojšej mladej generácie a okrem svojho sólového projektu je frontmanom kapely Vanguart. Tá je v posledných rokoch výrazne skloňovaným menom brazílskej alternatívnej scény a má na konte už štyri štúdiové albumy.

Aktuálne novinky a termíny koncertov môžete sledovať na https://www.facebook.com/AndreaBuckoOfficial/

 

O autorovi

Natália Jabůrková

Natália Jabůrková

Absolvovala Štátne Konzervatórium v Bratislave – hudobno-dramatický odbor a VŠMU Teóriu a kritiku divadelného umenia so špecializáciou na tanečné umenie, ktorému sa venuje dodnes. Spolupracuje s viacerými odbornými, populárnymi portálmi a na blogu Baletu SND - Zaži skutočnú vášeň. Pôsobila ako PR manažérka SND a v súčasnosti si vybrala súkromný sektor. Miluje seriály Game of Thrones, Suits, The Good Doctor či Resident.