Lifestyle Novinky Zaujímavosti

Aj vaše vlasy môžu pomôcť – Vystrihaj sa Slovensko!

Vystrihaj sa Slovensko je jedným z mimoriadne úspešných projektov Ligy proti rakovine v spolupráci s vlasovým štúdiom Zdenka Vrbová. Cieľom projektu je bezplatne vyrábať parochne na mieru z pravých vlasov pre onkologické pacientky, pre ktoré je parochňa veľkou psychickou pomocou.

Letná kampaň opäť pomôže zmeniť životy

Strata vlasov má  negatívny vplyv na psychiku onkologických pacientiek a dáva okoliu signál, čím si žena prechádza. Kúpa novej parochne znamená pre rodinu nemalú finančnú záťaž, a tak sa žena často tohto výdavku  radšej zriekne. Vďaka projektu Vystrihaj sa Slovensko sa už množstvo darcov vlasov podieľalo na parochniach z pravých vlasov, ktoré vrátili pacientkam kúsok kvality do života. Po druhýkrát sa do projektu môže zapojiť každý – bez rozdielu dĺžky či kvality vlasov. Stačí, ak si v sieti 101 Drogerie od 11.júla zakúpi produkt Pantene a automaticky prispeje 50 centami na výrobu parochní.

Vystrihaj sa Slovensko je jedným z úspešných projektov Ligy proti rakovine v spolupráci s vlasovým štúdiom Zdenka Vrbová. Cieľom projektu je bezplatne vyrábať parochne na mieru z pravých vlasov pre onkologické pacientky, pre ktoré je parochňa veľkou psychickou pomocou. Ako dodáva psychologička Ligy proti rakovine PhDr. Križanová Andrea, PhD : „V praxi sa stretávam s pacientkami, pre ktoré je práve téma straty vlasov veľmi traumatizujúca. K tomu sa pridáva obava o tom hovoriť, pretože okolie často reaguje: „Čo tam po vlasoch“ dôležité aby si sa vyliečila. Ale pravda je taká, že pacientky cítia úzkosť, strach, majú depresívne nálady, ak vlasy začnú padať. Z psychologického hľadiska považujem za pozitívne, že pacientky majú aj počas liečby záujem vyzerať upravene a psychicky im to pomáha. Jednou z alternatív, ktorá môže žene pomôcť zostať krásnou aj počas liečby chemoterapiou sú práve parochne. Tie pre ne zabezpečuje Liga proti rakovine bezplatne.

 Na výrobu jednej parochne sa spotrebuje cca 250 – 300g ľudských vlasov, čo sú približne traja až štyria darcovia. Preto sú organizátori vďační za všetky ženy, slečny, ale i pánov a deti, ktoré sa nechali pre dobro veci ostrihať. Proces výroby trvá aj tri týždne, kedy vlásenkárka do prispôsobenej čiapky postupne napicháva vlas po vlase pre každú pacientku.

Proces výroby parochne nevyžaduje len veľa času a kvalitné vlasy, ale aj finančnú podporu. Zákazníci 101 Drogerie, ktorí nakupovali počas minulého leta produkty Pantene, pomohli pre onkologické pacientky vyzbierať neuveriteľných 8635€. Suma bola venovaná Lige proti rakovine, ktorá vďaka projektu Vystrihaj sa Slovensko vyrobila pacientkam ďalšie parochne.  Od 11. júla do 18. septembra sa do projektu môže opäť zapojiť každý. Nákupom jediného produktu Pantene v sieti 101 Drogerie prispejete na výrobu parochní až 50 centov. Zdravé vlasy od Pantene tak môžu znamenať zdravé a krásne vlasy pre pacientky.

O autorovi

Natália Jabůrková

Natália Jabůrková

Absolvovala Štátne Konzervatórium v Bratislave – hudobno-dramatický odbor a VŠMU Teóriu a kritiku divadelného umenia so špecializáciou na tanečné umenie, ktorému sa venuje dodnes. Spolupracuje s viacerými odbornými, populárnymi portálmi a na blogu Baletu SND - Zaži skutočnú vášeň. Pôsobila ako PR manažérka SND a v súčasnosti si vybrala súkromný sektor. Miluje seriály Game of Thrones, Suits, The Good Doctor či Resident.