Film & TV

Aj kreslené môže byť skreslené: Presvedčíte sa na Fest Anča 2018

Od 28. júna do 1. júla sa v Žiline po jedenásty krát uskutoční Medzinárodný festival animovaných filmov, známejší ako Fest Anča. V tohtoročnom programe sa tvorcovia rozhodli ukázať divákom propagandu, ktorá neobchádza ani animáciu. „Animácia bola už v počiatkoch kvôli svojej atraktívnosti, jednoduchosti a zrozumiteľnosti používaná ako prostriedok na zdieľanie politických myšlienok,“ tvrdia organizátori  festivalu.

Filmy bude do sekcie vyberať Michal Bobrowski, ktorý sa téme propaganda dlhodobo venuje. Diváci budú mať možnosť vzhliadnuť aj celovečernú snímku Animal Farm (1954). Režiséri John Halas a Joy Batchelorová spracovali známy príbeh Farmy Zvierat podľa románu Greorga Orwella. Vytvorili ju však na zákazku CIA a snímka slúžila v rámci studenej vojny ako ideologický nástroj pre boj s komunizmom. Bol to súčasne aj prvý celovečerný animovaný film z Veľkej Británie. Príbeh je o farme na ktorej sa zvieratá dostanú k moci a vyženú z nej ľudí. Platí v nej heslo: „Všetky zvieratá sú si rovné.“ Vládu však nakoniec prevezmú prasatá a heslo sa pomaly zmení na: „Všetky zvieratá sú si rovné, ale niektoré sú si rovnejšie.“

Na Anči sa bude premietať aj krátkometrážny snímok The Sinking of the Lusitania (1918) od priekopníka animácie Winsora McCaya. K jeho vytvoreniu bolo potrebných až 25 tisíc jednotlivých kresieb. Film mapuje plavbu Lusitanie pred osudným dňom, útok ponorky na loď, jej potopenie, ale predstavuje aj významných pasažierov, ktorí boli v deň tragédie na palube.

Propaganda sa nevyhýbala ani nášmu územiu. Z československej tvorby budú môcť diváci vidieť krátky film Pérák a SS (1946), kde „superhrdina“ na pružinách bojuje s okupantami či film Brigáda (1950) od tvorcu populárneho Krtka – Zdenka Milera a režiséra Eduarda Hofmana.

Pri propagande sa nevyhneme ani menu Joseph Goebbels. Ten využíval animované filmy na propagáciu Nemeckej ríše a šírenie nacistickej ideológie. „Tvrdil, že moderný štát, či už demokratický alebo autoritatívny, nemôže fungovať bez propagandy,“ vysvetľuje  programový riaditeľ festivalu Maroš Brojo. Za veľkou mlákou boli tiež aktívny v štúdiách Waren Bros aj Walt Disney. Waren Bros boli počas druhej svetovej vojny veľmi plodný. Zábavné snímky slúžili na povzbudenie a zapojenie sa do vojnového ťaženia, ale v ich tvorbe nechýba aj napríklad silno rasistický film Tokio Jokio (1943). Jednoducho, propaganda sa dotýkala a stále dotýka nás všetkých. Bez ohľadu na čas, režim a krajinu. Na Fest Anči sú presvedčení, že na tento fenomén treba upozorniť. Tešíme sa teda, čo si pre nás v rámci tejto sekcie všetko nachystajú.

O autorovi

Stanislav Krško

Stanislav Krško

Študent žurnalistiky na UKF Nitra. Zaujíma sa o hudbu, predovšetkým alternatívnu, rockovú, no nepohrdne ani hip-hopom. Venuje sa hudobným novinkám, reportážam z koncertov, recenziám a rozhovormi so zaujímavými hudobníkmi.