Kultúra & umenie Veda a technika Zaujímavosti

7 stránok pre profesionálny a osobný rozvoj

Vlado Král
Autor: Vlado Král

1. Coursera

Stránka poskytuje online kurzy z rôznyh svetoznámych univerzít ako University of Pennsylvania, Yale University, Princeton University, The University of Edinburgh a mnohých ďalších. Kurzy sa týkajú odborov od humanitných, cez prírodné, biznis a IT technológie a zvyčanje trvajú niekoľko týždňov. Vyučujú ich odborníci z akademického prostredia. Na to aby ste prešli kurzom musíte dokončiť niekoľko testov a zadaní, ktoré sú väčšinou hodnotené vzájomne medzi účastníkmi kurzu. Za prístup ku kurzom na Coursera zaplatíte 41eur mesačne.  Po úspešnom absolvovaní kurzu si môžete zaplatiť za certifikát, prípadne niektoré kurzy sú súčasťou väčšej špecializácie (napríklad odborník pre digitálny marketing), ktorú môžete online vyštudovať na niektorej z univerzít.

Oficiánla stránka Coursera

2. Udemy

Stránka ponúka platené kurzy, v kontraste k stránke Coursera, ktorá vychádza z akademického prostredia je Udemy viac zamerané na rozvoj praktických pracovných schopností. Kurzy pripravujú špecialisti na danú problematiku. Na stránke nájdete kurzy týkajúce sa programovania, účtovníctva, databáz atď. Štruktúru tvorí vačšinou video obsah, v ktorom lektor vysvetľuje danú problematiku a cvičenia, kde si získané vedomosti prakticky precvičíte. Výhodou je, že pri zaregistrovaní máte možnosť získať za veľmi výhodnú cenu ktorýkoľvek kurz. Rozdiel medzi Courserou a Udemy je aj v tom, že za prístup ku kurzom neplatíte mesačný poplatok, ale platíte iba za vybraný kurz. Samozrejmosťou je certifikát, ktorým môžete obohatiť svoj životopis.

Oficiánla stránka Udemy

3. OpenLearn

OpenLearn je stránkou Open University, ktorá vznikla už v roku 1969 a patrí medzi najväčšie univerzity v Spojenom Kráľovstve. Na stránke nájdete množstvo voľne dostupných online kurzov z rôznych odborov (Zdravie, Psychológia, Umenie, Jazyky, Veda, Biznis atď.). Kurzy prebiehajú formou samoštúdia. Čítate texty, pozeráte videá a získané vedomosti aplikujete na pripravených cvičeniach. Ak sa na stránke registrujete získate aj možnosť po ukončení kurzu dostať certifikát, ktorý potvrdí úspešné absolvovanie.

Oficiánla stránka OpenLearn

4. edX

Platforma edX je výsledkom spolupráce  Massachusetts Institute of Technology a Harvard University. Na stránke nájdete množtvo kurzov od rôznych univerzít, firiem a inštitúcií (The Julliard School, Microsoft, Internation Monetary Fund, Harvard University atď.) Kurzy sú buď voľne dostupné alebo spoplatnené. Niektoré kurzy môžete absolvovať úplne zadarmo, ale ak chcete mať aj certifikát musíte zaň zaplatiť. Čo sa týka zameranie tak tu nájdete široké spektrum odborov, podobne ako pri Coursera.  Zameraním sa najviac kurzov týka IT technológií, biznisu a manažmentu.

Oficiánla stránka edX

5. Alison

E-learningová platforma, ktorá vznika v Írsku ponúka po registrácii voľne dostupné online kurzy. Tie ponúkajú buď univerzity (Columbia Univeristy, University of Cambridge…), inštitúcie (Google, Saylor Foundation…) alebo špecialisti v rámci odboru. Kurzy sú väčšinou zamerané na rozvoj schopností, ktoré vám pomôžu uplatniť sa na pracovnom trhu (jazykové kurzy, social skills, manažment, programovanie…). Nájdete tu ale aj špecifické kurzy, napríklad z fyziky, biológie alebo histórie. Ak máte záujem aj o certifikát opäť je tu možnosť získať ho za poplatok.

Oficiánla stránka Alison

6. BBC Podcast

Ak sa nechcete trápiť ceritfikátmi a testami a jednoducho chcete iba rozširovať svoje obzory, odporúčame vám BBC Podcast. Stránka osloví široké spektrum ľudí, ktorí sa zaujímajú viac o humanitné a prírodné odobry, ale aj nadšencov, ktorí sa radi dozvedia niečo nové. Nájdete tu množstvo audio epizód týkajúcich sa histórie, umenia, vedy a rôznych konkrétnych osobností. Jednotlivé epizódy trvajú okolo 45 minút a ak práve nemáte chuť počúvať odrhovačky z rádia, BBC Podcast je tou správnou voľbou. Z relácií odporúčame napríklad The Forum.

Oficiánla stránka BBC Podcast

7. TEDed

Stránka ponúka voľne dostupné videolekcie na rôzne témy. Nájdete tu videá od ľudí, ktorí vystupovali v rámci konferencií TEDex ale aj krásne animované videá vysvetľujúce rôzne historické, filozofické, či ekonomické témy jednoduchým spôsobom. Dĺžka videí sa pohybuje od cca 2 minút po 30 minút. Stránka podobne ako BBC Podcast slúži skôr na rozšírenie vedomostí a je zaujímavá hlavne pre ľudí, ktorí majú hlad po nových informáciach.

Oficiánla stránka TEDed

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.