Film & TV Kultúra & umenie Lifestyle Móda

7 filmov, ktoré ovplyvnili módu a štýl

Vlado Král
Autor: Vlado Král

Annie Hall (1977)

Film režiséra Woodyho Allena v hlavnej ženskej úlohe s Diane Keaton spôsobil revolúciu v obliekaní s tzv. „Annie Hall look“. Tento štýl obliekania charakterizuje nosenie pánskych vecí, nohavice, košeľa, kravata, sako/vesta a doplnené bolero klobúkom. Kostýmová dizajnérka Ruth Morley  (1925 – 1991) v rozhovore pre magazín Vogue v roku 1978 spomenula, že nikdy nečakala a bola šokovaná tým ako rýchlo sa rozšírilo napodobňovanie módy z filmu. Ralph Lauren, ktorý pre hlavné postavy vo filme zaobstarával oblečenie povedal, „…štýl Annie Hall, je štýlom Diane Keaton. Veľmi eklektický, spájajúci oversized saká, vesty, voľné pánske klobúky a kovbojské boty.“ 

Breakfast at Tiffany’s (1961)

Pri názve tohto filmu sa každému vybaví s ním neoddeliteľne spätá a ikonická Audrey Hepburn. Nemuselo tomu tak ale byť. Pôvodne pri predaji práv na film spoločnosti Paramount Truman Capote, autor novely podľa ktorej je natočený, odporučil obsadiť do hlavnej ženskej role Marilyn Monroe a angažovanie Audrey do postavy Holly považoval za nesprávne. Audrey Hepburn sa k natáčaniu filmu vyjadrila nasledovne: „Budem štýlovou Holly Goliath, aj keby to bolo jediné čo filmu prinesiem.“  Ako dnes vieme Audrey sa svojej role zhostila perfektne a v spolupráci s módnym velikánom Hubertom de Givenchym zvečnili čierne priliehavé šaty, často doplnené slnečnými okuliarami od Olivera Goldsmitha.

Blow-Up (1966)

Hlavnovou postavou filmu je fotograf Thomas (David Hemmings), ktorého postava je založená na módnom fotografovi Davidovi Baileym.  Vo filme sa odzrkadľuje to ako sa módna fotografia v priebehu niekoľkých rokov  zmenila. Zo sladkej éry Cecila Beatona a generácie, pre ktorú boli ženy idolmi, ktoré stavali na piedestál, prešla k váľaniu sa po zemi. Film talianskeho režiséra Michelangela Antonioniho zachytáva módu tzv. „Swinging London“  obdobia v polovici 60-tych rokov 20. storočia, pre ktoré bola charakteristická modernosť a hedonizmus.

Rebel Without a Cause (1955)

Film Nicholasa Raya je jedným z troch, v ktorých počas svojej krátkej hereckej kariery hral legendárny James Dean. Postavy Jima Starka, ktorého hral James Dean a Judy, ktorú hrala Natalie Wood sa stali ikonami. Výkon Jamesa Deana pri interpretácii „angstu“, ktorý prežívajú dospievajúci ľudia si vyslúžil uznanlivé kritiky. Jimove jednoduché oblečenie tiež zaujalo. Kombinácia jednoduchého bieleho trička, modrých Lee 101 džínsov a červenej bundy bola v dokonalom kontraste k tomu, čo nosili v tej dobe štandardne dospelí ľudia, podčiarkujúc tak jednu z hlavných tém filmu, emocionálnu vzdialenosť medzi tínedžermi a rodičmi.

Bonnie and Clyde (1967)

Čašníčka Bonnie Parker sa zaľúbi do ex-kriminálnika Clydea Barrowa, ktorého práve prepustili z väzenia. Fascinovaná jeho rozprávaním o minulosti sa s ním vydáva na kriminálne chodníčky. Film režíréra Arthura Penna, ktorý je založený na skutočnosti, označujú niektorí kritici ako jeden z najlepších, ak nie najlepší americký film 60-tych rokov 20. storočia. Film bol za kostýmy, o ktoré sa postarala kostýmová dizajnérka Theadora Van Runkle nominovaný na Oscara. Postava okúzľujúcej Bonnie, ktorú stvárnila Faye Dunaway vytvorila momentum, ktoré spravilo extrémne populárnymi baretky a vrátilo do módy stredne dlhé sukne.

Clueless (1995)

Film režisérky Amy Hackerling sleduje príbeh tínedžerky Cher a jej kamarátok na strednej škole. Dnes už kultový film z 90-tych rokov ovplyvňuje vďaka outfitom, ktoré pripravila kostýmová dizajnérka Mona May, svet módy doteraz. Iba postava Cher, ktorú hrala Alicia Silverstone, vystriedala počas filmu 52 outfitov.  Nesmrteľným sa stal hlavne žltý kostým Cher, ktorý si oblečie na začiatku filmu, keď ide do školy. Kostým je inšpirovaný dobovou módou tínedžerov a predstavuje kultivovanú reminiscenciu na grunge štýl. Film z vizuálneho hľadiska možno brať aj ako komplexnú módnu prehliadku 90-tych rokov.

Cover Girl (1944)

Rita Hayworth hrá vo filme Charlesa Vidora Rusty Parker, barovú tanečnicu, ktorá sa stane „cover girl“. V muzikále, ktorý vyhral Oscara za hudbu, nájdete niekoľko osobností vtedajšieho módneho priemyslu, ako napríklad najlepšie platenú modelku Anitu Colby. Príbeh ospevovaného muzikálu Cover Girl je zameraný na módny biznis a tak nie je až tak prekvapujúce, že zároveň predstavuje aj výkladnú skriňu dobovej módy. Spektakulárne predstavenie Rity Hayworth v technicolor by určite nemalo chýbať v zozname filmov, ktoré si chcete pozrieť.

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.