Kultúra & umenie Zaujímavosti

6 výmen a množstvo inšpirácie: Spolupráca PechaKucha Night Bratislava a Oslo

Vypredaná divadelná sála klubu a4. Tak sa uzatvorila spolupráca slovenských a nórskych organizátorov prezentačného večera PechaKucha Night. Na 36. vydaní PechaKucha Night Bratislava sa dramaturgicky podieľal aj tím

PechaKucha Night Oslo a večer zároveň priniesol prvé inovácie, vychádzajúce zo spoločného zdieľania skúseností.

Vďaka podpore Grantov EHP a Nórska malo slovenské publikum možnosť spoznať tvorbu fotografa Espena Tveita, ako aj príbeh Folke Järnberta, ktorý strávil šesť mesiacov v nórskych horách v chatke bez vody a elektriny. V rámci spolupráce išlo už o tretiu kultúrnu výmenu – dramaturgicky nórski kolegovia prispeli aj počas novembrového 35. vydania PKN Bratislava a zástupkyne slovenskej kultúrnej scény 4.12.2016 predstavili svoju prácu na 40. vydaní PKN Oslo. Okrem umelkyne a tatérky Andrey Kopeckej sa v Osle predstavila aj umelkyňa a členka tímu PKN Bratislava, Ivana Hrončeková: “Spoluprácu a výmenu skúseností s organizátormi z Osla hodnotím ako veľmi cennú. A myslím, že je to obojstranné. Pre mňa osobne je veľkou skúsenosťou aj fakt, že som sa zúčastnila PKN Oslo ako spíkerka a vďaka fantastickej organizácii eventu som sa v tejto role cítila veľmi príjemne. Bol nám predstavený celý organizačný tím aj všetci účinkujúci. Celý úvod prebiehal v angličtine, okrem domácich hostí a hostí zo Slovenska v ten večer organizátori hostili aj spíkrov z Fínska a Dánska. Cítila som sa tam veľmi vítaná. Táto skúsenosť mi dobila baterky na niekoľko týždňov.”

Decembrovej návšteve predchádzal celodenný workshop v Bratislave, počas ktorého oba tímy zdieľali svoje know-how a navzájom hľadali riešenia na výzvy, ktorým pri realizácii podujatia čelia. Vzájomne sa inšpirovali napríklad posilnením komunikácie či zameraním jednotlivých vydaní na špecifickú tému. Viac o výmene skúseností si môžete prečítať na pechakucha.sk.

Hoci je PechaKucha Kucha Night medzinárodný formát, ktorý sa rozšíril už do viac ako 900 miest, spolupráca medzi jednotlivými mestami je stále vzácna. Bilaterálna spolupráca medzi Bratislavou a Oslom tak predstavuje vzácnu príležitosť nielen navzájom prepojiť mieste kultúrne scény, ale aj možnosť porovnať ako rôzne sa dá realizovať podujatie, pre ktoré vždy platí, že prezentuje prácu svojich hostí vo formáte 20 obrázkov po 20 sekúnd. Ako dokázali aj vzájomné návštevy a rozhovory, na pohľad striktné pravidlá umožňujú kreatívne prístupy k iným aspektom podujatia. Poučení touto spoluprácou, organizátori PKN v Osle i v Bratislave veria, že napriek viacročnému pôsobeniu môže byť PechaKucha Night stále inšpirujúca a vzrušujúca.

Aktivita je financovaná z grantov Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom grantov EHP. Spolufinancované zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.

O autorovi

Redakcia 9múz

Redakcia 9múz