Cestovanie

6 tipov na netradičné európske destinácie, ktoré treba navštíviť

Starý kontinent je obrovskou zmesou kultúr, ktorá je od Slovenska na skok lietadlom. Vymeňte tradičné destinácie za niečo netradičnejšie a objavujte kúty Európy, ktoré možno neboli na vašom cestovateľskom zozname.

1. Fínsko

Krajina je príťažlivá nielen pre milovníkov prírody, nájdete tu aj množstvo architektonických zaujímavostí. Hlavné mesto Helsinki leží na brehu Fínskeho zálivu a najväčším lákadlom je pevnosť Suomenlinna, ktorá sa rozprestiera na 8 ostrovoch. Tie sú vzájomne prepojené mostami.

60 000 jazier je sústredených vo Fínskej jazernej pahorkatine, kde sa na vlastné oči presvedčíte prečo má Fínsko prívlastok Krajina tisícich jazier.

Byť vo Fínsku a vynechať jeho najsevernejšiu časť, Laponsko, by bol hriech. Turisti smerujú do mesta Rovaniemi, ktoré je v tesnej blízkosti polárneho kruhu a je vstupnou bránou do provincie, odkiaľ pochádza Santa Claus.

TIP: Pozrite si možnosti zájazdov a Last Minute ponúk vo Fínsku

2. Ukrajina

Nás východný sused je ako turistický cieľ často prehliadaný, no v skutočnosti ide o krajinu, kde za veľmi málo peňazí dostanete veľmi veľa muziky. Niekedy budete mať pocit, že je to ako návrat v čase. Ulicami stále prechádzajú legendárne Lady a Volgy, nezmenená je aj ukrajinská pohostinnosť.

Len 4 hodiny autom zo slovenských hraníc je mesto Ľvov s veľkým historickým centrom. Považuje sa za posledné mesto západnej kultúry na východe, pretože dlhé roky patrilo Poliakom.

Hlavné mesto Kyjev je vstupenka do pravoslávneho sveta, kde sa monumentálne kostoly striedajú s pozostatkami socializmu. Nie tak dávno sa do histórie čiernymi písmenami zapísal výbuch v elektrárni Černobyľ, ktorý aj po 31 rokoch ostáva najhoršou jadrovou katastrofou histórie. Dnes je možné oblasť navštíviť a pozrieť si opustené miesta bez strachu s ožiarenia.

3. Rumunsko

Kedysi bolo vnímané ako chudobná krajina Európy, ktorá turistov vôbec nelákala, no opak je pravdou a rozvoj Rumunska dokazuje, že má čo ponúknuť. V hlavnom meste Bukurešť je niekoľko náboženských stavieb, Kráľovský palác ako pozostatok doby, kedy bolo kráľovstvom a Parlamentului, ktoré bolo sídlom bývalého tvrdého diktátora Nicolae Ceaușescu.

Za jedno z najkrajších miest je považované Brašov, ktoré bolo pričlenené k Rumunsku iba v roku 1918. Má zachovalé historické centrum s pamiatkami zo 14. storočia.

TIP: Pozrite si ponuku zájazdov do Rumunska

4. Poľsko

Slováci poznajú predovšetkým južnú časť územia nášho severného suseda, no keď sa vyberiete ďalej od hraníc, objavíte ďalšie poľské krásy. Okrem dobre známych miest ako Krakow, soľná baňa Wieliczka či Osvienčim, sa určite oplatí navštíviť sever Poľska. Prístavné mesto Gdaňsk, neďaleký zámok Malbork, Mazurské jazerá.

Okrem turistiky v Tatrách zavítajte aj do Beskýd (po poľsky Bieszczady). Vynechať nemôžete ani hlavné mesto Varšavu s množstvom múzeí, palácmi, bývalým gettom a pozostatkami minulého režimu.

5. Island

Chladný severský ostrov je nádherný ekosystém, ktorý prekvapuje jedným prírodným úkazom vedľa druhého. Vodopády, gejzíry, termálne pramene, ľadovce, dúhy a najmä polárna žiara urobili z Islandu “horúcu” destináciu, kam si balí turistický batoh čoraz viac ľudí.

Krajina je mimoriadne vyspelá, veď ako prvá v Európe mala už v roku 930 parlament. Islandčania patria dlhodobo k najšťastnejším ľuďom, ktorí sú pyšní na svoju vikingskú históriu a tradície. Reykjavík je najsevernejšie hlavné mesto s veľmi príjemnou atmosférou.

Island je často prirovnávaný k mesačnej krajine. Z údolia, kde nie je nič len tráva zelenšia ako kdekoľvek inde, mohutné kopce, kde nerastú stromy, sa o pár kilometrov dostanete ku skalám, spoza ktorých padá vysoký vodopád.

6. Čierna Hora

Zabudnite na Chorvátsko a skúste niečo nové, čo stále spĺňa aj z cenového hľadiska nároky na dovolenku so slovenským rozpočtom. Krajina dostala meno po čiernych boroviciach, ktoré lemujú pobrežie.

Na severe sú populárne najmä strediská Budva a Tivat, južnejšie Sutomore a Ulcinj. Nielen čisté more je lákadlom, ktoré sem ťahá čoraz viac zvedavcov.

V Čiernej Hore je zachovaných niekoľko výnimočných pamiatok z čias benátskej nadvlády. Zavítajte do mestečka Kotor, ktoré má 260 metrov vysoké mestské hradby. Podobné opevnenie má aj Budva, spolu s niekoľkými kostolmi z 15. storočia.

TIP: Pozrite si ponuky Last minute zájazdov do Čiernej Hory.

O autorovi

Redakcia 9múz

Redakcia 9múz