Historické okienko Zaujímavosti

6 hrôzostrašných spôsobov mučenia

Vlado Král
Autor: Vlado Král

Bronzový býk

Tiež známy ako Sicílsky býk, bol vymyslený v starovekom Grécku. Prakticky šlo o mosadznú pec v tvare býka osadenú dverami, ktoré sa dali zaistiť. Obeť bola cez dvierka umiestnená vo vnútri býka a následne kat zapálil pod býkom oheň. Kov sa postupne vplyvom tepla z ohňa rozpálil doslova do žlta. Obeť bola takýmto spôsobom pomaly pečená v mučivých bolestiach až na smrť. Býk bol zámerne navrhnutý tak, aby umocnil krik oebtí, ktorý mal znieť ako ručanie býka.

Vidlička pre kacírov

Tento nástroj na mučenie pozostával z podlhovastého kusu kovu s dvoma protiľahlými hrotmi vidlice s popruhom, ktorým sa táto „vidlička“ pripla na krk obete. Jeden koniec tohto zariadenia následne tlačil pod bradou a druhý tlačil na hrudník. Obeti bolo zároveň znemožnené hýbať sa a často bola napríklad zavesená do vzduchu. Zároveň bolo neštatníkovi znemožnené zaspať, pretože ak by mu klesla hlava, bodce vidlíc by mu prerazili krku a hrudník.

Judášova kolíska 

Mučenie veľmi podobné napichovaniu na kôl. Tento príšerný trest znamenal pre obeť posadenie na „kolísku“ pyramídového tvaru. Obeť bola prichytená lanami, ktorými bola regulovaná rýchlosť napichovania s úmyslom, o čo najpomalšie a najväčšie roztvorenie rectumu obete. K celkovému poníženiu sa pridalo aj to, že obeť bola zvyčajne nahá a tento mučeníky nástroj imývali iba zriedka. Takže ak mučenie nemalo zabiť, následná infekcia tak dokonala.

Katarínine koleso 

Nástroj na mučenie, ktorého účelom bola pomalá a bolestivá smrť. Končatiny obete boli priviazané na veľké drevené koleso, ktoré potom bolo pomaly otáčané a kat zlámal obeti končatiny železným kladivom spôsobiac viac-násobné fraktúry. Následne bola obeť ponechané na kolese, dokým nezomrela. Prípadne ju nasadili na kôl a ponechali napospas vtákom, ktoré sa na živej obeti pomali kŕmili. Obete takýmto spôsobom zomierali aj niekoľko dní, častokrát nezomreli na následky poranení ale na dehydratáciu. Niektorí „štastilvci“ sa dočkali aj rany z milosti (coups de grace), ktorá ich utrpenie ukončila skôr.

Prepílenie

Pri tejto metóde je obeť zavesená hore nohami, aby jej krv prúdila do hlavy a umožnila tak čo najdlhšie zotrvanie pri vedomí počas dlhého týrania. Mučiteľ následne pokračoval postupným prepílením tela obeti na polovicu od rozkroku smerom k hlave. Väčšina obetí bola ale rozrezaná len po brucho aby sa tak predĺžila ich, už tak neskutočná, agónia.

Hruška úzkosti 

Tento ohavný nástroj na mučenie bol používaný počas stredoveku ako spôsob, ako mučiť ženy, ktoré boli obvinené z potratu. Bol tiež používaný ako trest pre klamárov, rúhačov a homosexuálov. Zariadenie bolo vložené do jedného z otvorov väzňa – pošvy u žien, u mužov to bol zadok, a klamárom a rúhačom sa dával do úst. Zariadenie, tvoria štyri kovové listy, ktoré je možné od seba pomaly oddelovať točením skrutky v hornej časti nástroja. Mučiteľ ho mohol použiť na vytrhávanie kože a mäsa obeti, alebo ho roztvoriť do maximálnej veľkosti a znetvoriť tak obeť. Nástroj zriedka spôsobil smrť, a po jeho použití väčšinou nasledovali iné spôsoby mučenia.

Video o tom ako prebiehala smrť vo vnútri Sicílskeho býka a ako asi zneli výkriky obetí

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.