Film & TV Kultúra & umenie Ostatné

6 historických paralel k seriálu Game of Thrones

Vlado Král
Autor: Vlado Král

Kráľ Joffrey je Edward Lancaster

Kráľ Joffrey zo seriálu Game of Trones (GOT) je postava, pri ktorej tvorbe sa G.R.R. Martin inšpiroval skutočnou osobou. Konkrétne Edwardom Lancasterom, synom kráľa Henricha VI a Margaret z Anjou, ktorý bol vraj podobe ako Joffrey, mimomanželským dieťaťom. Podobne ako Joffrey, aj Edward mal sklony k šialenstvu , a zdieľal Joffreyho „záľubu“ v odsekávaní hláv protivníkov. Veľvyslanec z Milána napísal: „Tento chlapec, aj keď má len 13 rokov, nehovorí o ničom inom ako o odsekávaní hláv alebo vojne, ako by mal všetko vo svojich rukách, alebo bol boh bitky… Taktiež Edward skončil zavraždený. V rámci odplaty ho ubodal na smrť Edwarda IV z Yorku, ktorý je inšpiráciou pre postavu Robba Starka.

Theon Greyjoy je George Plantagenet, 1. vojvoda z Clarence

Theon vyrástol vo Winterfell ako poručník Lorda Eddarda Starka a v postavení nevlastného brata Robba. Počas vojny Piatich kráľov, bol Theon jedným z najdôveryhodnejších poradcov Robba. Theon sa proti Robbovi obrátil po stretnútí so svojim otcom, Balonom Greyjoyom. Historický náprotivok Theona je, George Plantagenet, brat Edward IV z Yorku, ktorý rovnako ako Theon, bol počas Vojny ruží zo začiatku zarytý obranca Yorku. Ale rovnako ako Theon, aj George Plantagenet sa obrátil proti svojmu bratovi a prebehol k Lancasterovcom. Potom, čo Edward vyhral vojnu, bol za svoju zradu George utopený v víne. V porovnaní s tým, čo prežil Theon v seriáli GOT, je to veľmi šetrný trest. 🙂

Náboženstvo Červeného boha vychádza zo Zoroastrizmu

V seriály, Stannis poslúcha rady „Červenej ženy“, Melisandre, ktorá uctieva pán svetla, R’hllora. Viera v boha R’hllora sa zdá byť založená na starovekom perzskom náboženstve Zoroastrizme. V Zoroastrizme sa oheň považuje za médium pre duchovné uvedomenie a múdrost. Veriaica sa často modlia v prítomnosti ohňa alebo v „chrámoch ohňa“. Podobne ako nasledovníci pána svetla, aj zoroastrizmus zdôrazňuje veľký boj a dualitu medzi dobrom a zlom.

 Jaime Lannister je Gottfried von Berlichingen 

Vo štvrtej sérií Game of Thrones dostal Jaime Lannister zlatú protézu, ako náhradu za odseknutú ruku. „Kingslayeru“ paralelu nájdeme v dejinách v osobe Gottfrieda von Berlichingena, alebo ako bol známy, Železnoruký Götz. Rovnako ako Jaime, aj Götz sa narodil v šľachtickej rodine a tiež slúžil panovníkovi ako rytier. Götz ale prišiel, na rozdiel od Jaimeho, o ruku počas boja. A tiež mu ju neodťal protivník, ale odstrelila delová guľa. Götz sa ale nevzdal ľahko, a preto si navrhol železú protézu a vrátil sa späť do rytierskych služieb. Známy je tiež pre výrok „er kann mich am Arsch lecken“ („môže mi oblízať zadok“), čo z neho robí tiež historického predchodcu Bendera z Futuramy. 

Bitka v zátoke Blackwater je inšpirovaná druhým arabským obliehaním Konštantinopolu

Bitka v zátoke Blackwater, počas ktorej sa Stannis Baratheon pokúsil  oblahnúť hlavné mesto King’s Landing sa odohrala v predposledej časti druhej série. Stannis v nej bol porazený vďaka Tyrionvmu nápadu podpáliť prichádzajúcu flotilu s použítím látky nazývanej „wildfire“, ktorá horí aj na vode. G.R.R. Martin sa tu pravdepodobne nechal inšpirovať dejinami, konkrétne druhým arabským obliehaním Konštantinopolu, pri ktorm obrancovia použili na odrazenie útočníkov grécky oheň. Ďalšiu indíciu, ktorá ukazuje na túto historickú bitku, nájdeme v knihách. Tam Tyrion použie na zneškodnenie Stannisovej flotily aj obriu reťaz. Takto postupovali aj obrancovia Konštantínopolu.

„The Red Wedding a Kojiki“

„The Red Wedding“ je jedným z nalšokujúcejších momentov seriálu Game of Thrones. Jedým ťahom, Tywin Lannister (ktorý, má tajnú dohodu s Roose Boltonom a Walderom Freyom) zabije  Robba Starka a ukončí povstanie severu. „The Red Wedding“ je vraj založená na dvoch britských masakroch, ale jej paralelu nájdeme aj v starobylej japonskej udalosti: Kojiki. Príbeh, ktorý je založený na historickej udalosti a opradený mnohými legendami, zaznamenáva vzostup prvého japonského cisára Jimmuho k moci. Popisuje ako si Jimmu upevnil svoju moc. A tu sa dostávame k podobnosti s Game of Thrones. Jimmu jednoducho zavraždil všetkých svojich politických rivalov na hostine a rovnako ako pri „The Red Wedding“ aj tu začiatok masakru predznamenala pieseň, ktorú zaspeival samotný Jimmu.   

 

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.