Hudba Zaujímavosti

5 záhad spojených so smrťou a hudbou (Vážna hudba)

Vlado Král
Autor: Vlado Král

Jean-Marie Leclaire

1. Záhadná smrť huslistu

Veľký barokový huslista Jean-Marie Leclaire bol brutálne ubodaný na smrť v nebezpečnom parížskej štvrti v roku 1764. Ale kto bol páchateľom? Bola to jeho bývalá manželka, ktorá šla po jeho bohatstve? Alebo Leclaireov synovec Vial? Mohol to byť aj iný závistlivý hudobník. Kto vie. Odpoveď sa dnes už iba ťažko dozvieme.

Jozefína Brunszvik de Korompa

2. Kto bola Beethovenova „večná láska“?

 Čo sa týka lásky, tak Beethovennemal v tomto smere veľa šťastia. Väčšinou sa zaľúbil do elegantných dám s dobrým postavením, podobného statusu bola aj jeho „večná láska“. Toto oslovenie používa v slávnom milostný list z júla 1812. Komu bol list adresovaný je predmetom špekulácií do dnes. Najväčšími kandidátkami pre tento titul Antonie Brentano – rakúska patrónka umenia, a grófka Jozefína Brunszvik de Korompa, ktorá obdržala od Beethovena najmenej 15 milostných listov. V nich jej prisahal svoju ​​večnú oddanosť. Tajomstvo kto to bol ale skutočne, si Beethoven odniesol do hrobu.

Alessandro Stradella

3. Kto zabil Stradellu?

Taliansky barokový skladateľ Alessandro Stradella bol, podobne ako jeho kolega Jean-Marie Leclair, ubodaný na smrť. Stalo sa tak v roku 1682 a jeho vrah samozrejme nebol nikdy chytený. Pravdou je, že skladateľ mal aj nepriateľov. Pokúsil sa spreneveriť cirkevné peniaze a mal niekoľko afér s vysoko postavenými ženami. To bolo dôvodom, že v niektorých kruhoch v Ríme a Benátkach nebol veľmi populárny (čomu sa vlastne čudovať).

Haydnova hrobka v Eisenstadte

4. Hrobka dvojhlavého skladateľa

Osem dní po pohrebe Josepha Haydna v máji 1809 sa rozhodli dvaja frenológovia (vedci skúmajúci ľudské lebky) ukradnúť z hrobu jeho hlavu. Chceli zistiť, či sa genialita hudobného skladateľa nejakým spôsobom premietla do tvaru jeho lebky . na tento čin sa došlo až o jedenásť rokov neskôr, keď chcel princ Nikolaus Esterházy II previezť Haydnove. Nakoniec dostal od frenológov ako náhradu inú lebku, ktorú pochovali so zvyškom jeho tela . V roku 1895 sa znova objavila skutočná lebka, ako súčasť dedičstva venovaného Hudobnej spoločnosti vo Viedni. V roku 1954 bola konečne pochovaná so zvyškom Haydnoveho tela, ale náhradná lebka nebola nikdy odstránená. V hrobe sa teda nachádzajú momentálne dve lebky.

Thomas Tallis

5. Kde sa nachádzajú pozostatky slávneho anglického skladateľa Tallisa?

Veľký anglický skladateľ Thomas Tallis zomrel vo svojom dome v Greenwichi v roku 1585. Pochovaný bol v kostole sv. Alfega v Greenwichi. To kde presne sa jeho pozostatky v kostole nachádzajú, alebo či vôbec, je dnes otázkou. Kostol prešiel začiatkom 18. storočia prestavbou a kosti vtedy mohli jednoducho robotníci vyhodiť.

 

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.