Divadlo Kultúra & umenie

5. ročník festivalu Drama queer: Divadlom o slobode identít

V a4 – priestore súčasnej kultúry a v Štúdiu 12 v Bratislave, budete môcť od 9. do 13. novembra 2017 vidieť rôzne zahraničné, ale aj domáce divadlá, ktoré sa zaoberajú queer témami a slobodou identít. Divadlo NOMANTINELS, hlavný organizátor festivalu, prináša do Bratislavy už piatykrát inscenácie, ktoré sú zaujímavé nielen témami, ale aj spôsobmi spracovania.
Festival Drama queer ako androgýnna bytosť, ktorá divadlo kreuje voľnejšie, nemá predpísané vzorce, netrpí žiadnymi stigmami ani dojmami.

V programe prináša okrem klasických príbehov aj tie, ktoré doteraz ostali nevyrozprávané.
5. ročník otvára 9. novembra o 20.00 v a4 – priestore súčasnej kultúry švajčiarske divadlo. Performerky s inscenáciou fyzického divadla s názvom BIOFICTION. Milostný príbeh medzi mnohými, nečakané očistenie v divočine. Choreografická báseň. Intímne puto, tanec, ktorý tvorí paleta pohybov a pozostáva z práce, potešenia, spolužitia. Jednoducho odmieta normatívne rozdelenie medzi prírodou a kultúrou, mužským a ženským, alebo akýmkoľvek binárnym.

Foto: When I was a girl

Po úvodnom predstavení v sále, bude pokračovať v Kaviarni a4 otvorenie festivalu riaditeľom, Róbertom Pakanom, a produkcia “When I was a girl” alebo LGBTI&Q+/-XYZ. Tá vznikla v banskobystrickej Záhrade, v nezávislom kultúrnom centre. Jedná sa o hudobno – dramatický, rodovo nekorektný a diskutabilný večer o radosti z premien a bolesti z ich neprijatia. V kabaretnom žánri produkcie účinkuje Milan Zvada, Ľudmila Klimková, Zara Kromková, Jessica Loo.

10.november, sobota, bude o 21:00 v a4 – priestore súčasnej kultúry patriť Irvinovi Welshovi v divadelnom priestore. Určite poznáte kultový Trainspotting, či Acid house. Teraz môžete vidieť Welshov posledný román zdramatizovaný v divadle, v podaní pražskej Meetfactory, v inscenácii Pohlavní životy siamských dvojčiat.

Foto: Pohlavní životy siamských dvojčiat

V sobotu, 11. novembra, o 20:00, sa festival presunie aj na Jakubovo námestie, do Štúdia 12. V tomto priestore budete môcť vidieť čerstvo odpremiérovanú inscenáciu organizátora festivalu, Divadla NOMANTINELS, v réžii Dáši Krištofovičovej. Dokumentárny projekt O NÁS / O NICH inscenuje novinové články zo zbierky aktivistu Jána Majerského, ktorý ich zbieral v rokoch 1959 až 1989. Články dopĺňa hľadanie porozumenia a miery akceptácie teplých ľudí v súčasnosti. Po predstavení sa uskutoční diskusia s tvorcami.

11. november bude patriť aj 2 reprízam monodrámy Naked soldier, v a4 – priestore pre súčasnú kultúru, o 18:00 a o 20:00, kvôli kapacitným obmedzeniam. Performerom je Nils Wilkinson z Nemecka. V monodráme predstavuje Alvina, ktorý v 60. a 70. rokoch v Rakúsku objavuje svoju túžbu po mužoch a zisťuje, že všetko musí byť utajené.

Foto: Naked soldier

V nedeľu, 12. novembra, o 20:00 v a4 – priestore súčasnej kultúry, festival ponúka pražskú inscenáciu BLACK & WHITE, z tvorby Jany Vrány. Tanečno – vizuálna inscenácia, ktorá zvýrazňuje a odhaľuje dve protikladné energie, vo vnútri každého z nás. Ženský a mužský princíp.

Foto: BLACK & WHITE

Festival uzavrie v pondelok, 13. novembra v a4 – priestore súčasnej kultúry o 20:00 inscenácia ON z produkcie HaDivadla, z Brna. Jej autorom a režisérom je súčasný umelecký šéf Divadla Astorka ’90, Marián Amsler. V inscenácii ON herci rozohrajú príbeh niekoho, kto v reálnom svete zmizol, ale vo svojich ďalších podobách – ako súbor dát, ako ON on-line ostáva nesmrteľným a ďalej víri virtuálnym priestorom.

Foto: ON

Súčasťou festivalu Drama queer sú aj sprievodné podujatia. Od 9. Do 11. Novembra budete mať možnosť vždy hodinu pred predstavením, navštíviť stánok Amnesty International a zapojiť sa do Maratónu písania listov. Je to najväčšia medzinárodná akcia na podporu nespravodlivo väznených, prenasledovaných a utláčaných ľudí na celom svete.

V nedeľu 12. novembra sa môžete aj vy zapojiť do workshopu Angažovane (vy)tvorím divadlo, ktorí budú viesť lektori Sandra Polovková a Andrej Kuruc. Na workshope získate postavy, ktoré reflektujú bežný život majority, ale aj marginalizovaných skupín, so zameraním na LGBTI. Získate faktografické a empirické vyjadrenia na spoločenské témy, zistíte, ako je angažované divadlo vnímané v úzkom okruhu ľudí. Z tohto materiálu skúsite vytvoriť koncept vlastnej divadelnej inscenácie.

Predpredaj lístkov: www.a4.interticket.sk

Info: http://dramaqueer.sk

O autorovi

Redakcia 9múz

Redakcia 9múz