Food & Drink Lifestyle

5 prírodných antibiotík

Vlado Král
Autor: Vlado Král

garlic

Cesnak patrí k najstarším známim a najúčinnejším prírodným antibiotikám, ktoré nenarúšajú črevnú mikroflóru. Používali ho už v starom Egypte, a jeho účinky poznal aj Hippokrates. Vďaka látkam, ktoré obsahuje, pôsobí antibakteriálne, proti-plesňovo, antiparaziticky, a má antivirálne účinky. Tiež účinkuje ako prebiotikum, teda potrava pre probiotiká, pôsobí proti žalúdočným vredom a celkovo priaznivo na tráviaci trakt. Okrem toho obsahuje vitamíny  C, D, H, B1, B6 a B12.

ginger

Zázvor (Ďumbier lekársky) sa často podáva so sushi. A viete prečo? Pretože ľudia už dlho poznajú jeho účinok, ktorým pomáha predísť tráviacim ťažkostiam. Konkrétne má antibiotický účinok na patogény, ktoré sa môžu nachádzať v jedle, ako napríklad: salmonela, listéria, či kampylobakter. Zázvor tiež pomáha produkovať žalúdočné kyseliny a pôsobí ukludňujúco na tráviaci trakt. Hlavne ak ste zjedli niečo, čo vám nesadlo. Pre svoje účinky tiež pomôže pri respiračných ochoreniach, chrípke a nádche.

echinacea

Echinacea je bylina, ktorá sa dnes využíva pri liečbe rôznych infekcií. Jej antibiotický účinok nie je priamy, ako v prípade cesnaku, či zázvoru ale nepriamy. To znamená, že nepôsobí priamo na baktérie a vírusy, ale stimuluje náš imunitný systém a posilňuje ho v boji s nimi. Echinacea má protizápalové účinky, pomáha pri infekčných ochoreniach močových ciest, podporuje lymfatický systém, je vhodná pri chrípke a prechladnuí a má detoxikačné účinky.

cayenne_pepper

Kajenské korenie je známe svojimi liečivými účinkami už po stáročia. Svojimi antibiotickými účinkami pomáha bojovať s infekciami, podporuje imunitný systém, znižuje hladinu cholesterolu, priaznivo ovplyvňuje kardiovaskulárny systém a pomáha chudnúť. V podobe esenciálneho oleja je tiež účinné pri vaginálnych infekciách spôsobených kvasinkami. Okrem toho má aj protirakovinové účinky. Pomáha pri liečbe rakoviny prostaty.

Kurkumovník dlhý patrí k tradičným indickým koreniam a jeho pozitívne účinky na zdravie sú dobre známe. Po stáročia bol používaný na liečbu vonkajších poranení, pri ktorých pôsobí antisepticky a antibioticky. Dokonca sa používal pri liečbe kožných vredov a lepry. Medzi jeho účinky patrí aj ochrana pečene pred ťažkými kovmi, radiáciou, či nikotínom.  Jeho užívanie má tiež pozitívny vplyv pri vysokom cholesterole, Alzheimerovej chorobe, prechladnutí, chrípke a rakovine.

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.