Historické okienko Lifestyle Móda Zaujímavosti

5 módnych trendov počas rokov 1900 – 1910

Vlado Král
Autor: Vlado Král

Eduardovský korzet

Tento typ korzetu, ktorý tvaroval siluetu ženského tela do písmena S (preto sa niekedy nazýva aj S-korzet), nahradil  na začiatku 20. storočia Viktoriánsky typ korzetu, ktorý kládol dôraz na tenký pás a tvaroval siluetu do podoby presýpacích hodín. Eduardovský korzet bol prezentovaný ako zdraviu prospešný, keďže vyvíjal menší tlak na oblasť brušnej dutiny. To, čo ale korzet v tlaku ubral v oblasti brucha a pásu, pridal v oblasti chrbta, ktorý samozrejme v neprirodzenej polohe trpel.

Veľké pestrofarebné klobúky s vtáčím perím

Na začiatku 20. storočia dosiahli klobúky zdobené vtáčim perím vrchol popularity. Klobúky ale neboli zdobené iba perím, ale často aj vtáčimi krídlami alebo celými vypchatými vtákmi.  V Lodnýne biznis s vtáčim perím a klobúkmi zhltol za 9 mesiacov 130 tisíc volaviek. Toto samozrejme viedlo k ohrozeniu niektorých druhov, ktoré sa ocitli na pokraji vyhynutia.

Účes à la Gibson girl

Pod pojmom „Gibsonovo dievča“ sa označovali ilustrácie žien, ktoré vytvoril  Charles Dana Gibson. Na nich zobrazoval ideálnu americkú ženu, ako krásnu a nezávislú. Po štýlovej  stránke Gibson na ilustráciach kombinoval krehkú ženskú postavu, ktorá pôsobila s rešpektom, s plnými tvarmi v oblasti pŕs a pásu, ktoré ale nepôsobili vulgárne. Gibsonove dievčatá mali elegantné účesy, pre ktoré bol typický zložitý spôsob zapletania. Tieto ilustrácie sa stali zdrojom inšpirácie pre ženy na začiatku 20. storočia.

Nová silueta Paula Poireta

Kráľ parížskej módy zo začiatku 20. storočia, je známi hlavne tým, že oslobodil ženy od nosenia korzetov. Pri tvorbe svojich modelov preferoval podprsenky, úzky strih šatov, jednoduchosť a neskôr sa inšpiroval orientálnymi vplyvmi. Čo sa ale môže zdať ako správny krok vpred, sa neskôr ukázalo nie až tak šťastným. Poiret je známi aj nasledujúcim výrokom: „Oslobodil som jej hrudník a spútal jej nohy.“ Ženy síce oslobodil od korzetov, ale ako alternatívu im ponúkol šaty so strihom, ktorý časom tak zúžil, že sa v nich dalo iba cupitať a ženy v nich často padali.

Troj-dielny oblek a klobúk

Pre mužov bol štandardom troj-dielny (sako, vesta, nohavice) tvídový alebo kockovaný oblek. Populárne bolo nosiť aj pásikové nohavice v kombinácii s čiernym kabátom. Každý slušný muž tiež nosil klobúk, a to buď derby, trilby alebo straw boater. Pri spoločneských udalostiach si muži obliekali podobne ako v 19. storočí frak  dĺžkou po kolená a cylinder, doplnení vestou a kockovanými alebo pásikovýmí nohavicami.

Zdroje:

en.wikipedia.org/wiki/Gibson_Girl

petticoatsandpistols.com/2014/10/08/fastfacts-about-hats-of-the-early-1900s/

www.metmuseum.org/toah/hd/poir/hd_poir.htm

www.worldcat.org/title/history-of-fashion-and-costume-volume-8-the-twentieth-century/oclc/81268675

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.