Film & TV Kultúra & umenie Ostatné

9 kultových japonských filmov, ktoré by ste mali vidieť

Vlado Král
Autor: Vlado Král

1. Ugetsu (Ugetsu Monogatari, 1953)

Film natočil v roku 1953 Kenji Mizoguchi podľa knižnej predlohy Ueada Akinaru (18. storočie) s rovnakým názvom Ugetsu Monogatari (Príbehy o bledom mesiaci po daždi).  Kritikmi je považovaný za vrcholné dielo japonskej kinematografie  a spolu s Kurosawovým Rashomonom prispel k popularizácii japonských filmov na západe.  Príbeh filmu sa odohráva v období Azuči-Momojama (16. storočie) a radí sa preto k Jidaigeki tzv. dobovej dráme, japonskému filmovému žánru charakteristického tým, že sa odohráva v časovom období 15-18. storočia. Ugetsu je fantastický príbeh o duchoch, láske, ambíciach a rodine zasadení do prostredia občianskej vojny.


 2. Banshun (Neskorá jar, 1949)

Dráma režiséra Yasujirō Ozua natočená v roku 1949 vznikla na základe krátkej novely Chichi to musume (Otec a dcéra) od Kazuo Hirotsua. Film bol napísaný a natočený počas obdobia keď Japonsko okupovali spojenecké vojská. Zaraďuje sa k tzv. Shomin-geki, čo sú filmy zaoberajúce sa problematikou života obyčajných pracujúcich japoncov. Príbeh filmu sa zameriava na konfrontáciu tradičných japonských hodnôt s modernou a liberálnou spoločnosťou a preto sa v čase vydania stal objektom cenzúry.

3. Hotaru no haka (Hrob svetlušiek, 1988)

Animovaný film vznikol v legendárnom Studio Ghibli a režíroval ho Isao Takahata v roku 1988. Takahata napísal tiež scenár, ktorý vycháza z rovnomenného krátkeho príbehu Akiyuki Nosaku, inšpirovaného jeho skutočnými zážitkami. Príbeh sa odohráva v japonskom meste Kobe a zachytáva súrodencov Seita a Setsuko a ich snahu o prežitie počas posledných mesiacov druhej svetovej vojny.

4. Shûbun (Škandál, 1950)

Film z roku 1950 napísal a režíroval legendárny japonský režisér Akira Kurosawa. Kurosawa v čase natočenia považval tento film za protest proti rozmachu japonských novín, čoho dôsledkom bolo napríklad väčšie narúšanie súkromia. Príbeh samotný pojednáva o mladom maliarovi (Ichiro) a slávnej speváčke (Miyako), ktorí sa ocitnú vo víre veľkého škandálu vykonštruovaného bulvárom, ktorý je silne ponižujúci hlavne pre známu speváčku. Ichiro následne žaluje bulvárne noviny a schyľuje sa k súdnemu procesu. Kurosawa vo film ukazuje svoju nadčasovosť tým, že nastoluje etické a morálne otázky, ktoré sú stále aktuálne v dnešnej dobe.

5. Akira (1988)

Animovaný cyberpunkový thriller režiséra Katsuhira Otomu produkovalo Tokyo Movie Shinsha v roku 1988 a odvtedy patrí k najlegendárnejším japonským filmom. Príbeh vznikol na základe rovnomennej mangy a odohráva sa 31 rokov od vypuknutia tretej svetovej vojny, v dystopickom prostredí Neo-Tokya, v roku 2019. Zápletka filmu sa sústreďuje na motorkárov Tetsuo Shima  a Shotaro Kanedu, ktorý je vodcom motorkárskeho gangu. Kaneda sa vo filme rozhodne zachrániť Tetsuta, ktorý sa zaplietol do tajného vládneho projektu Akira.

6. Shichinin no samurai (Sedem samurajov, 1954)

Ďalší z filmov slávneho Kurosawu rozpráva príbeh odvážnych hrdinov, ktorí sa postavili na stranu bezbranných. Film, ktorý získal Strieborného leva na MFF v Benátkach sa stal inšpiráciou pre western Sedem statočných. Dej filmu sa odohráva v Japonsku na konci 16. storočia. Vojny, ktoré sa v tom čase odohrávali viedli k vzniku rôznych pofidérnych bánd, ktoré terorizovali krajinu. Vo filme si obyvatelia odľahlej dediny vysoko v horách najmú na ochranu pred bandou lupičov samurajov.

7. Harakiri (1962)

Dobová dráma režiséra Masaki Kobayashiho sa odohráva v 17. storočí v období nazývanom Edo za vlády Tokugawu. Film vyobrazuje tvrdú realitu života samurajov v prvých rokoch Tokugawovho šogunátu. V krajine vládne mier čo vedie k nárastu roninov, samurajov bez pána a bez práce. Jeden z týchto roninov, Tsugumo Hanshiro, prichádza k dverám panstva zemepána Iyi aby ho požiadal o možnosť spáchať tu rituálnu sebevraždu.

8. Batoru rowaiaru (Battle Royale, 2000)

Zápletka filmu je pomerne jednoduchá. Každý rok je na základe školskej reformy, ktorá má zabezpečiť poslušnosť, vybraná trieda študentov, ktorých odvezú na malý ostrov a tam sa začína boj o ich prežitie. Študenti dostanú rôzne zbrane a na krk obojky, ktoré sledujú ich lokáciu. Tieto obojky sú zároveň nastavené tak, že ak po 72 hodinách zostane nažive viac študentov ako jeden, tak explodujú.

9. Sen to Chihiro no kamikakushi (Cesta do fantázie, 2001)

Film sleduje príbeh dievčatka Chihiro, ktoré sa dostáva do fantastického sveta duchov a bohov. Počas sťahovania spolu s rodičmi zablúdi do opusteného lunaparku kde sa začína celý príbeh. Rodičia Chihiro sú premenený na prasce a ona musí nájsť spôsob ako ich zachrániť. Chihiro stretáva chlapca Haku, ktorý jej vybaví prácu u čarodejnice Yubaby. Tá prevádzkuje kúpele kam si chodia oddýchnuť rôzne mocné bytosti. Chihiro tak dostáva šancu nájsť spôsob ako prelomiť kliatbu, ktorá postihla jej rodičov.

Prvýkrát publikované: 14. októbra 2015 ako 5 kultových japonských filmov na webe

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.