Lifestyle Móda

5 krát kedy Coco Chanel zmenila svet módy

Vlado Král
Autor: Vlado Král

Dámske nohavice

Coco sa podieľala na popularizácii nohavíc ako vhodného módneho oblečenia pre ženy. Nohavice v dámskom šatníku nabrali na obľube kvôli 1. svetovej vojne. Ženy, ktoré pracovali v továrňach nosili také isté oblečenie ako muži. V 20. rokoch 20. storočia Coco Chanel navrhla a uviedla na trh námornícke nohavice pre ženy. Ďalej navrhla napríklad jazdecké nohavice pre ženy. Tie predtým pri jazde na koni sedeli s nohami spustenými na jednom boku.


Little Black Dress (LBD)

Malé čierne šaty dnes patria neodmysliteľne do šatníka každej štýlovej a elegantnej dámy.  Za ich vznikom stojí ilustrácia s návrhom od Coco Chanel, ktorú uverejnil v roku 1926 americký Vogue. Dnes už kultový názov dostali šaty od editorky Vogue, ktorá ich prirovnala k autám Ford z éry klasického Modelu T, ktorý sa stal typickým autom generácie. Podobne aj malé čierne šaty sa stali štandardom jednoduchej ženskej elegancie, ktorá prerástla v tradíciu pretrvávajúcu dodnes.


Kabelka 2.55

Už v roku 1929 navrhla Coco Chanel prvú „predchodkyňu“ legendárnej kabelky 2.55. V tej dobe dámy nosili kabelky v ruke a Chanel im to chcela uľahčiť. Inšpiráciou módnej inovátorke boli remene použité na taškách vojakov.  Finálna podoba kabelky 2.55 vznikla v 50. rokoch 20. storočia a jej názov znamená mesiac a rok uvedenia: Február 1955.


Dámske sako

Chanel navrhla svoje kultové dámske sako v roku 1954 ako 71 ročná. Dizajn saka bol odpoveďou na šaty 50. rokov 20. storočia, ktoré lemovali siluetu ženskej postavy. Ideou za dizajnom bola pre Coco sloboda, pohodlie, elegancia a zároveň snaha uľahčiť ženám v povojnovom období prácu v prostredí, v ktorom prevažovali muži.  V priebehu rokov sa toto sako stalo symbolom elegancie a ženskej emancipovanosti.


Chanel No. 5

Legendárny parfum vznikol v roku 1921 v dielni ruského parfuméra Ernesta Beaux. Názov dostal parfum podľa toho, že sa nachádzal v piatej testovacej fľaštičke. Tú si Coco vybrala preto, že čislo 5 považovala za svoje šťastné.  Parfum používala napríklad herečka Marilyn Monroe a dodnes patrí k najobľúbenejším vôňam na svete.

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.