Hudba Kultúra & umenie

5 hudobných nástrojov budúcnosti

Vlado Král
Autor: Vlado Král

20. storočie prinieslo s rozšírením elektrifikácie aj nové hudobné nástroje, ktoré poháňala práve táto „neviditeľná“ sila. V roku 1931 George Beauchamp navrhol prvú gitaru, ktorej zvuk bol zosilňovaný pomocou elektriny.  Odvtedy sa tento hudbný nástroj stal jedným z najvyužívanejších a patrí k základným nástrojom v moderných kapelách. Podobne sa elektrina začala využívať na vylepšie klasických nástrojov. Dnes poznáme elektrické husle, violončelá, organ, piána… Vznikli aj rôzne syntetyzátory a efektové procesory, ktoré otvorili nové možnosti k vytváraniu a spracovaniu zvuku. Medzi nové nástroje, ktoré vznikli v 20. storočí patrí napríklad theremin, ktorý v roku 1919 vynašiel Léon Theremin. Je to prvý hudobný nástroj, na ktorý sa hrá, bez toho aby sa ho hráč akokoľvek dotýkal. Hra na Theremin je preto výnimočne náročná. Kam ale smeruje ďalší vývoj v tejto oblasti, a aké nové hudobné nástroje môžeme nájsť v dnešnej dobe? Pozrite si päť futuristických hudobných nástrojov, ktoré majú potenciál stať sa súčasťou a ovplyvniť svet hudby v budúcnosti.


1. GePS – Gesture-based Performance System, teda hudobný nástroj, ktorý umožňuje tvoriť zvuky pomocou rukavice vybavenej senzormi, ktorá sleduje gestá a tie potom prevádza pomocou softvéru do zvukového výstupu. Tvorcovia tohto nástroja na stránke dokonca ponúkajú návod ako si GePS vyrobiť. Viem si predstaviť, že prepracovná performance s týmto hudobným nástrojom, ktorý prepája pohyby a zvuk, doplnená napríklad svetelnou show alebo videom, by mohli byť v budúcnosti veľmi efektné a bombastické. Zároveň ale nástroj ponúka zaujímavé možnosti aj pre sólovú interpretáciu, ktorá môže byť rovnako zaujímavá.

2. Nomis vyrobil Jonathan Sparks. Jeho hlavným cieľom bolo zmeniť spôsob akým producenti a hudobníci pracujú s MIDI. Nástroj pracuje so zvukovými slučkami (tzv. loop), ktoré môžu byť kombinované v rôznych vrstvách a doplnené melódiou. Jonathan chce takýmto spôsobom pozdvihnúť prácu so zvukovými slučkami, ktorá dnes patrí k základným kompozičným technikám v populárnej hudbe a dostať ju zo štúdií a laptopov bližšie k umlecom a poslucháčom.

3. Dulsitar je vynálezom Judy Piazza, ktorá sa okrem iného venuje muzikoterapii. Nie každý nástroj budúcnosti musí pozostávať so senzorov a spolupracovať s počítačom. Príkladom je tento nástroj inšpirovaný sitarou a dulcimerou. Pozostáva z hmatníka typického pre dulcimer, ktorý je rozšírený o niekoľko pražcov a basovej struny bez pražcov. Judy viedla k vytvoreniu dulsitar potreba nástroja, ktorým by mohla vyjadriť čo najlepšie svoje pocity a otvoriť srdcia poslucháčov hudbe v spojení so spirituálnym zážitkom.

4. Holophone pracuje s nápadom, ktorý sme mohli vidieť v seriáli Futurama. Tam hrá Fry na hudobnom nástroji, ktorý zvuky pretvára v holografickú projekciu (Holophonor). Podobne aj holophone pracuje s holografcikou projekcou, ktorá vzniká na základe zvuku, ktorý sa tvorí na nástroji podobom tabletu. Obrazce sú následne premietané na stenu a s použitím 3d okuliarov je možné dosiahnuť real-time 3d efekt. Nástroj má veľký potenciál ale obrazce, ktoré generuje by rozhodne mohli byť zaujímavejšie.

5. The Artiphon je hudobný nástroj, ktorý sa primárne nezameriava na zvuk ale na spôsob hrania. Môžete na ňom hrať ako na klavíry, ako na gitare, na husliach… To bolo aj hlavným cieľom jeho tvorcov. Vytvoriť nástroj, ktorý sa „prisbôsobí“ umelcovi a nebude ho obmedzovať v spôsobe hrania. Nápad je to vskutku zaujímavý, pretože otvára viacero otázok. Napríklad, čo taká technika hrania, ktorá je dôležitá pri klasických nástrojoch, tá tu svojim spôsobom odpadá. Nástroj zároveň dáva veľký priestor kreativite a svojim jednoduchým ovládaním môže hudbu a hranie priblížiť širšej verejnosti.

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.