Film & TV Kultúra & umenie Lifestyle Móda

5 filmov o slávnych osobnostiach módy

Vlado Král
Autor: Vlado Král

Lagerfeld Confidential (2007) je dokumentárny film režiséra Rodolphea Marconiho, v ktorom sa snaží poodhaliť osobnosť dlhoročného dizajnéra slávneho módneho domu Chanel. V snímke, ktorá je v podstate jeden dlhý rozhovor, sa Karl Lagerfeld vyjadruje napríklad k svojej homosexualite, či vzťahu k matke, ktorá mala na jeho vývoj veľký vplyv. Módneho návrhára tu uvidíte aj pri práci v jeho ateliéri ako fotí alebo pri príprave módnej prehliadky.

Valentino: The Last Emperor (2008) pojednáva o živote talianskeho módneho návrhára Valentina Garavaniho, ktorý obliekal Jackie Kennedy, princeznú Madeleine Švédsku, Anne Hatheway a ďalšie známe mená. Film sa okrem životného príbehu módnej ikony zameriava hlbšie aj na vzťah Valentina s jeho obchodným partnerom Giancarlom Giamettim.

Diana Vreeland: The Eye Has to Travel (2011) dokumentuje životný príbeh slávnej editorky módnych časopisov Harpers Bazaar a Vogue. Diana Vreeland (vlastným menom Diana Dalziel) bola vo svete módy tak vplyvnou osobnosťou, že sa stala inšpiráciou pre postavu Maggie Prescott vo filme Funny Face. Okrem iného pôsobila aj ako módna poradkyňa Jackie Kennedy.

Dior et moi (2014) vám umožní nazrieť do zákulisia legendárneho módneho domu. Režisér Fédéric Tcheng vo filme sleduje priebeh tvorby prvej „haute couture“ kolekcie módneho návrhára Rafa Simonsa. Unikátny pohľad ukazuje, že móda nie je iba o červených kobercoch a krásnych modelkách, ale aj o hodinách tvrdej práce v ateliéroch.

Saint Laurent (2014) od režiséra Bertranda Bonella sleduje život slávneho francúzskeho návrhára Yvesa Saint Laurenta v rokoch 1967 – 1976. V hlavnej úlohe sa vo filme predstavil model Gaspard Ulliel. Dej sa zameriava na vrchol Laurentovej tvorby, škandál spojený s uvedením parfumu Opium a snahu návrhára, o nový pohľad na dámsku módu.

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.