Knihy Kultúra & umenie Literatúra Novinky

5 dôvodov prečo ochutnať Smútok v srdci, falafel v placke

O čom je reč?

O knihe od Michala Beleja, ktorú uviedol do predaja práve pred Vianocami. Nie je však opradená vianočnou atmosférou – práve naopak! Smútok v srdci, falafel v placke sa dá čítať  v akomkoľvek ročnom období. Autora mnohí poznajú vďaka jeho satirickej stránke Eastern hipster, či vďaka blogu Troška Troska.

 

 

Belej pracuje v reklame, ale venuje sa (očividne) aj  písaniu. Od premiéry hry Vegánska apokalypsa ho môžeme označiť aj za dramatika. Spolupracuje v autorskom tandeme s Dášou Krištofovičovou. Kniha je však výsostne jeho dielom.

Smútok v srdci, falafel v placke?

Knihe je zbierkou zápiskov z kyberpriestoru. Ide o autorove statusy zo sociálnych sietí, ktoré experimentujú s novými literárnymi formami. V podstate  sú založené iba na jednotkách a nulách. V kníhkupectve Artforum je opísaná nasledovne – „Papier znesie veľa, internet ešte viac. Preto táto kniha testuje, koľko internetu znesie papier.“

1. Je to prvá zbierka statusov vydaná knižne

Niektoré sú trpko sladké, iné vtipné. Dôležité je, že každý jeden je trefný a pravdivý.

 

2. Autorská výpoveď

Má rôzne podoby a Belej sa v tejto knihe spovedá na plno a bez príkras. Vo svete falošného šťastia je to príjemná zmena.

3. Príbeh (ne)jednej generácie

Nás všetkých, ktorí sa „tešíme“ z označenia Millenials. Hľadáme si svoju cestu, snažíme sa zorientovať v živote, peniazoch, citoch, práci… niekedy sa nám darí viac a inokedy menej. Je fajn vedieť, že v tom nie sme sami. 

4. Chráni ľudské zdravie

Smútok v srdci, falafel v placke síce nie je vreckovým vydaním, ale má príjemnú veľkosť. Do ruky, do kabelky… pod pazušku – ak pri jej čítaní náhodou zaspíte, rana do tváre vás bude bolieť oveľa menej, než v prípade Bratov Karamazovovcov…

 

5. Prestanete sa brať až tak vážne 🙂

Vážne sa neberie ani autor a vďaka jednoduchosti a ľahkosti štýlu, si aj vy uvedomíte, že ak nejde o život, tak ide o hovno.

 

O autorovi

Natália Jabůrková

Natália Jabůrková

Absolvovala Štátne Konzervatórium v Bratislave – hudobno-dramatický odbor a VŠMU Teóriu a kritiku divadelného umenia so špecializáciou na tanečné umenie, ktorému sa venuje dodnes. Spolupracuje s viacerými odbornými, populárnymi portálmi a na blogu Baletu SND - Zaži skutočnú vášeň. Pôsobila ako PR manažérka SND a v súčasnosti si vybrala súkromný sektor. Miluje seriály Game of Thrones, Suits, The Good Doctor či Resident.