Veda a technika Zaujímavosti

5 domorodých kmeňov nedotknutých modernou civilizáciou

Vlado Král
Autor: Vlado Král

Korubovia (znamená špinavé nohy) alebo Dasalovia patria k skupine pôvodných obyvateľov územia, na ktorom sa dnes rozprestiera Brazília. Žijú v južnej časti oblasti Vale do Javari (Údolie Javari). Ako zbrane používajú kyjaky a otrávené šípky. Členovia tejto skupiny sa natierajú červenou farbou z kra Bixa orellana a občas bolo pozorované ako z neznámeho dôvodu zabíjajú novorodencov. O ich zvykoch a náboženstve sa toho ale veľa nevie, hlavne pre obmedzený prístup vedcom zo strany brazílskej FUNAI – National Indian Foundation.


V odľahlých častiach Amazonského pralesa na území Peru, žijú domorodci z kmeňa Mashco-Piro. Títo lovci a zberači sa vyhýbajú akémukoľvek kontaktu s inými ľuďmi ako aj s domorodcami. Z tých málokrát, čo sa naskytla možnosť pozorovať ľudí Mascho-Prio, vedci zistili, že počas období sucha lovia ryby a bývajú v táboroch na brehu Amazonky v prístreškoch z palmových listov. Vláda v Peru zakázala kontakt s ľuďmi z kmeňa Mascho-Prio pre obavu, že sa nakazia chorobami, voči ktorým nemajú imunitu.


Sentinelci žijú na ostrove North Sentinel, ktorý je súčasťou súostrovia Andamany ležiacom v Bengálskom zálive medzi Indiou a Mjanmarskom. Domorodci sa bránia kontaktu s vonkajším svetom a voči cudzincom sú agresívni. Živia sa lovom, rybárčením a zberom divokých plodov. Z pozorovania vedci zistili, že Sentinelci nevedia založiť oheň. Podobne ako je tomu pri iných takýchto kmeňoch, India zakázala ich kontaktovanie, aby mohli nerušene žiť, tak ako doteraz.


Ľudia Rục žili do roku 2006 v stredných a severných častiach Vietnamu. V čase prvého pozorovania koncom 50. rokov 20. storočia to boli lovci a zberači žijúci nahí v jaskyniach a doslova skáčuci po stromoch v džungli. Dnes sa živia hlavne poľnohospodárstvom, z jaskýň sa presunuli do údolí a používajú oblečenie. Táto zmena nastala aj s pričinením vlády vo Vietname, ktorá si na rozdiel od iných štátov nerobí starosti zo zasahovania do života domorodcov a v roku 2006 sa pokúsila ľudí Rục niekoľkokrát presídliť.  Napriek tomu, že  dnes nežijú v jaskyniach, zachovali si svoje zvyky a s cudzincami sa moc nestretávajú. Za svoje najväčšie tajomstvo považujú tradičné magické rituály.


Papua-Nová Guinea je miestom, kde žije viacero domorodých kmeňov, ktoré si uchovávajú tradičný spôsob života. K takýmto kmeňom patria aj Yaifovia, ktorí obývajú hustú džungľu v regióne East Sepik. Odľahlá poloha Yaifom zabezpečuje, že s vonkajším svetom prichádzajú do kontaktu veľmi málo. Yaifovia vraj svojim protivníkom odsekávajú hlavy, ktoré si nechávajú ako trofeje. Britský prieskumník Benedict Allen je prvým človekom, čo navštívil Yaifov. Stalo sa tak pri expedícii v roku 1988. Allen počas expedície podstúpil 6 týždňoví kmeňový iniciačný rituál, ktorým musia členovia kmeňa prejsť, aby sa stali mužmi. Počas trvania rituálu sú bití a násilne kŕmený jedlom.

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.