Film & TV Lifestyle Móda Ostatné

2018: 5 filmov z prostredia módy, ktoré by ste mali vidieť

Vlado Král
Autor: Vlado Král

Film Petra Ettedguia a režiséra Iana Bonhôtea prináša osobný pohľad na výnimočnú kariéru britského módneho návrhára a umelca Alexandra McQueena (17, Marec 1969 – 11. Február 2010). Filmová mozaika vznikla spojením exkluzívnych rozhovorov s jeho blízkymi priateľmi, rodinou a s použitím výnimočných archívnych záberov a hudby.


André Leon Talley je módnym novinárom a dlhé roky pôsobil ako editor pre magazín Vogue a ďalšie magazíny ako W. Film sa zameriava na jeho životný príbeh, ktorý začína na juhu Ameriky v čase segregácie a vedie až do sveta vysokej módy. Talleyho cez filmový portrét divákom približujú Anna Wintour, Marc Jacobs, Tom Ford, Bethann Hardison, Valentino a Manolo Blahnik.


Prvý film, ktorý dokumentuje príbeh jednej z najväčších žijúcich módnych ikon a jej snahu o zachovanie integrity a princípov jej módnej značky. Okmre toho, že sa britská návrhárka Vivienne Westwood pričinila o popularizáciu oblečenia v štýle „punk“ a „new wave“, je aj aktivistkou a podporuje organizácie ako PETA a politická strana Green party.


V tomto vizuálne inšpiratívnom filme, režisér Pietro Brettkelly, sleduje počas 2 rokov prípravu čínskej návrhárky Guo Pei, na jej prehliadku jar/leto 2017. V parížskom La Conciergerie bude jej cieľom po dlhej kariére preraziť a získať uznanie vo svete Haute Couture.


Film Ondi Timoner približuje život slávneho fotografa Roberta Mapplethorpea, ktorý sa svojim dielom pričinil k vnímaniu súčasnej fotografie ako vážnej formy umenia. Mapplethorpe na svojich fotografiách napríklad zachytával modelov pri praktikách BDSM.

 

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.