Film & TV Kultúra & umenie Ostatné

11 najobľúbenejších filmov Ingmara Bergmana

Vlado Král
Autor: Vlado Král

Ingmar Bergman sa preslávil filmami ako Lesné Jahody (1959), Prameň panny (Jungfrukällan, 1959),  Ako v zrkadle (Såsom is spegel, 1961), či Fanny a Alexander (Fanny och Alexander, 1982). Za posledné tri spomenuté filmy získal aj Oscara a dnes patrí k najuznávanejším filmovým režisérom.  Jeho filmová tvorba je charakteristická hlbokými analýzami ľudských citov a záujmom o existencionálne otázky ako zmysel života, smrť, pravda a viera v Boha.

Nasledujúci rebríček pozostáva z najobľúbenejších filmov tohto kultového režiséra. O prvom vzliadnutí filmu Andrei Rublev, ktorý je jednotkou tohto rebríčka sa Bergman vyjadril nasledovne:

„Suddenly, I found myself standing at the door of a room the keys of which had, until then, never been given to me. I felt encouraged and stimulated: someone was expressing what I had always wanted to say without knowing how.“ (Göteborg Film Festival 1994)

1. Andrei Rublev (Andrei Tarkovsky, 1971)
2. The Circus (Charlie Chaplin, 1928)
3. The Conductor (Andrzej Wajda, 1980)
4. Marianne and Juliane (Margarethe von Trotta, 1981)
5. The Passion of Joan of Arc (Carl Theodor Dreyer, 1928)
6. The Phantom Carriage (Victor Sjöström, 1921)
7. Port of Shadows (Marcel Carné, 1938)
8. Raven’s End (Bo Wilderberg, 1963)
9. Rashomon (Akira Kurosawa, 1950)
10. La strada (Federico Fellini, 1954)
11. Sunset Boulevard (Billy Wilder, 1950)

Tu sa dočítate aké filmy obľubujú Stanley KubrickMartin ScorseseQuentin TarantinoWoody Allen, Francis Ford Coppola, Joon-ho Bong a Arthur C. Clark.

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.