Film & TV Film 2010+ Kultúra & umenie

100 Hour Film Race: Slovensko súťaží v svetovej konkurencii v hollywoodskej filmovej výzve

Slovenská kinematografia má v týchto dňoch zaujímavú príležitosť, zaujať ďaleko za hranicami našej krajiny. Tím slovenských filmárov sa totiž prihlásil do medzinárodnej filmovej výzvy s názvom 100 Hour Film Race. Kinematografický závod s časom odštartoval vo štvrtok 7. decembra a deadline na odovzdanie svojich krátkych filmov mali súťažiaci  v pondelok 11. decembra. Slovensko v tejto unikátnej filmovej výzve nesúťaží prvýkrát. V roku 2013 naša krajina v 100 Hour Film Race zvíťazila. Zopakujeme si úspech spred štyroch rokov?

 Každoročná unikátna filmová výzva prichádza z Ameriky a je otvorená bez obmedzenia pre tímy zo všetkých krajín sveta. Do tohtoročnej výzvy natočiť film za 100 hodín sa opäť prihlásil aj tím zo Slovenska.

Tím filmárov z radov študentov dala dokopy produkčná spoločnosť OREO. Pod vedením producenta Martina Hudáka a Milana Janáčiho nakrútil tento tím počas uplynulého víkendu krátky súťažný film v réžii Richarda Blumenfelda, ktorý Slovensko do súťaže zaregistroval.

„Nikdy som sa do žiadnej takejto súťaže neprihlásil. Richardov nápad ma zaujal a presvedčil, aby sme do toho išli, veď ide len o 4 dni. Javí sa mi to ako dobrý projekt, kde môžeme vyskúšať nových ľudí, s ktorými by sme neskôr pracovali aj na komerčných zákazkách,“ komentuje účasť Slovenska vo filmovej výzve tímový producent zo spoločnosti OREO Martin Hudák.

Súťažiace tímy dostali v deň štartu odpočítavania tri indície; Téma: Záhada, Rekvizita: Medaila a Akcia: Umývanie. Tieto indície museli do filmu zapracovať.  V časovom limite 100 hodín mali za úlohu vymyslieť námet a napísať scenár. Nakastovať hercov, nakrútiť film, spostprodukovať ho, teda postrihať, prípadne otitulkovať a pridať hudbu a výsledok odovzdať. Minimálna a maximálna dĺžka filmu je neobmedzená.

Organizátori súťaže vyhodnocujú okrem hlavnej kategórie najlepší film tiež vedľajšie kategórie: najlepšia réžia, najlepší scenár, najlepší herec, najlepšia herečka, najlepší zvuk, najlepšia animácia, najlepšie kostýmy a ďalšie…

Slovensko v minulosti zabodovalo v 7. ročníku výzvy 100 Hour Film Race, ktorý sa konal 12. – 16. decembra 2013. Súťaž vtedy vyhral tím študentov z Filmovej fakulty VŠMU s názvom Nonchalant na čele s režisérkou Zuzanou Mariankovou, ktorých film Cold Hands porazil asi 200 titulov prevažne z Ameriky a Kanady. Ich snímka získala tiež ocenenia za najlepší scenár a Cenu za najlepšiu herečku v hlavnej úlohe (Mária Breinerová).

Projekt 100 Hour Film Race každoročne realizuje americká spoločnosť Film Racing, LLC, ktorá zároveň vyhlasuje výzvy 24 Hour Film Race a 72 Hour Horror Film Race.

 

 

O autorovi

Natália Jabůrková

Natália Jabůrková

Absolvovala Štátne Konzervatórium v Bratislave – hudobno-dramatický odbor a VŠMU Teóriu a kritiku divadelného umenia so špecializáciou na tanečné umenie, ktorému sa venuje dodnes. Spolupracuje s viacerými odbornými, populárnymi portálmi a na blogu Baletu SND - Zaži skutočnú vášeň. Pôsobila ako PR manažérka SND a v súčasnosti si vybrala súkromný sektor. Miluje seriály Game of Thrones, Suits, The Good Doctor či Resident.