Film & TV Kultúra & umenie

10 najobľúbenejších filmov Orsona Wellesa

Vlado Král
Autor: Vlado Král

Orson Welles sa do pozornosti dostal  svojou rozhlasovou inscenáciou románu Herberta George Wellsa – Vojna svetov (War of the Worlds 1898), ktorá bola vysielaná v roku 1938. Welles v nej evokoval prílet mimozemšťanov tak realisticky, že na mnohých miestach v USA vznikla panika.

Preslávil sa tiež ako režisér a jeho film Občan Kane (Citizen Kane, 1941), v ktorom hral aj hlavnú rolu, je mnohými kritikmi považovaný za najdôležitejší film všetkých čias. Zaujímavosťou je tiež, že Orson Welles nemal filmy moc v láske, pokiaľ ich sám nenatáčal.  Známy je jeho výrok: „I don’t like cinema, except when I shoot it.“

Aké filmy mal teda Orson Welles rád? Tu je rebríček tých, ktoré stáli „za to“.

1. City Lights (Charlie Chaplin)

2. Greed (Erich von Stroheim, 1924)

3. Intolerance (D.W. Griffith, 1916)

4. Nanook of the North (Robert Flaherty, 1992)

5. Shoe Shine (Vittorio De Sica, 1946)

6. The Battleship Potemkin (Sergei Eisenstein, 1925)

7. La Femme du Boulanger (Marcel Pagnol, 1938)

8. Grand Illusion (Jean Renoir, 1937)

9. Stagecoach (John Ford, 1939)

10. Our Daily Bread (King Vidor, 1934)

Tu sa dočítate aké filmy obľubujú Stanley KubrickMartin ScorseseQuentin TarantinoWoody Allen, Francis Ford Coppola, Joon-ho Bong a Arthur C. Clark.

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.