Film & TV Kultúra & umenie

10 najobľúbenejších filmov Francisa Forda Coppolu

Vlado Král
Autor: Vlado Král

Oscarový americký režisér Francis Ford Coppola sa preslávil filmovou trilógiou Krstný otec. Prvý diel série (Krstný otec/Godfather 1972), ktorý jej dáva aj názov, bol natočený podľa rovnomenného románu Maria Puza. Hlavné úlohy vo filme obsadili Marlon Brando a Al Pacino. Tento film je dnes mnohými považovaný za najlepší film všetkých čias. Medzi ďalšie kultové filmy od tohto režišéria patrí napríklad: The Conversation (1974)Apocalypse Now (1979) a  Bram Stoker’s Dracula (1992).

Aké filmy má rád strýko Nicolasa Cagea, Francis Ford Coppola, sa dozviete v rebríčku, ktorý zostavil pre anketu magazínu Sight & Sound v roku 2012.  Rebríček filmov, ktoré vtedy uviedol ako svoje najobľúbenejšie, si môžete pozrieť nižšie.

The Apartment (1960) – Billy Wilder

Ashes and Diamonds (1958) – Andrzej Wajda

The Bad Sleep Well (1960) – Akira Kurosawa

The Best Years of Our Lives(1946) – William Wyler

I Vitelloni (1953) – Federico Fellini

The King of Comedy (1983) – Martin Scorsese

Raging Bull (1980) – Martin Scorsese

Singin’ in the Rain (1951) – Stanley Donen/Gene Kelly

Sunrise (1927) – F.W. Murnau

Yojimbo (1961) – Akira Kurosawa

Tu sa dočitate aké filmy obľubujú Stanley KubrickMartin ScorseseQuentin TarantinoWoody Allen a Joon-ho Bong.

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.