Hudba Kultúra & umenie

10 hip-hopových skladieb s hlbokou myšlienkou

Hudobný žáner Hip-Hop resp. Rap sa od svojho vzniku (1979) výrazne pozmenil a aj z jeho žargónu vyprchali podaktoré, isto nezameniteľné a typické znaky, ktorými bol kedysi tak identifikačný. Stále však jeho prioritnou úlohou je boj za rovnoprávne postavenie jednotlivca, protisystémové tendencie, poukazovanie na násilie, špinavé či zanedbávané štvrte a autonómny spôsob prezentácie názorov, ktoré ho od ostatných žánrov značne oddeľujú. Vybrali sme pre vás 10 trackov, ktoré sú hlboké, opisujúce, vyjadrujúce nie práve príjemné veci a udalosti a veľmi intenzívne spojujú interpreta so svojim poslucháčom.

1. Wu-Tang Clan – C.R.E.A.M. (1994)

„Je nutné pripustiť, že žijeme vo svete, kde materializmus diktuje úspech meraný hromadením a akumuláciou peňazí.“ Samozrejme, život je hektický, nikdy nie taký, ako si vysnívame. Chalani z Wu-Tang Clan svojho času dosiahli uznanie aj na západnom pobreží i v Európe, hoci pochádzali ako inak – z New Yorku.

2. Biggie Smalls – Somebody’s Gotta Die (1997)

Menej nápadná pecka od veľkého Notoriousa B.I.G. z albumu Life After Death, o to viac práve emóciami, smútkom a podmanivou nočnou atmosférou oplýva. Z albumu (2 CD) sa predalo vyše 10 miliónov nosičov a uviedli ho len 2 týždne po rapperovej smrti. Odporúčam takisto ešte temnejšie – Niggaz bleed.

3. Eminem – When I’m Gone (2005)

Veľmi precítený song (aj klip) od fenomenálneho Eminema je výpoveďou o samote a blízkom človeku a rodine, ktorej venujete svoje srdce, ale navždy ostanete poznačený ťažkými jazvami minulosti. Určite miernejšie než Loose Yorself, avšak v čase vrcholu interpretovho majstrovstva. Do roku 2009 mal viacmenej pauzu spôsobenú menšou životnou a tvorcovskou krízou.

4. Grandmaster Flash – The Message (1982)

Prvý obrovský hit v histórii rapu je i jeho dvorným artiklom. The message je všetko, čím je hip-hop hip-hopom. Sila názoru, prostriedok vyjadrovania a nabádanie okolia konať a nie sedieť a prizerať sa. Ice Cube napríklad vo svojom tracku Check Yourself (1993) použil hudbu k svojej skladbe a na jej konci predniesol aj výsek tej pôvodnej – od Grandmastera.

5. Nas – If I Ruled the World (1996)

„If I Ruled the World“, alebo ako by to vyzeralo, keby ide všetko podľa plánu, ktorý si stanovím? Po premiérovom Illmatic (1994) prežíval svoje najplodnejšie obdobie. Refrén po slohových rýmoch a perfektnom Nas-ovom flow dopĺňa speváčka Lauren Hill.

6. Coolio – I’ll C U When U Get There (1997)

Každý dozaista pozná slávnu Gangsta paradise, ktorá brázdila hitparádami v polovičke 90-tych rokov. Ale i ďalší hit od Coolio je skvelý a naviac i silno emocionálne ladený. O ich ďalšom pôsobení príliš nevedno a stiahli sa tak trocha z mediálneho úzadia.

7. Ice Cube – Gangsta Rap Made Me Do It (2008)

Veľmi zaujímavo štylizovaný videoklip z dielne West Coast o problémoch a pokrytectve vlády a zhadzovaniu všetkej viny na Gangsta rap. Ten so spomínaným úpadkom, (ktorý je v pozadí vyobrazený) nič v skutočnosti nemá. Silné 90-ty roky a ich zlatý vek sa akoby jednorazovo vrátili späť.

8. Bone Thugs N Harmony – The Crossroads (1996)

Križovatka života, smrti, je na nás a na osude, kam nás ďalšia cesta zavedie. Členovia spomínajú na smrť legendárneho EAZY E, člena najznámejšej rapovej kapely z Comptonu. Skladba patrí k ich vôbec najvýznamnejších, akými vo svojom repertoári disponujú.

9. Public Enemy – Fight the Power (1989)

Silný politický conscious text, skladba sa objavila napríklad vo filme Spikea Leeho Konaj správne (1989) a jej členovia sa už roky rokúce nachádzajú v Sieni slávy Hip-Hopu. Fight The Power si neberie servítky pred ústa ani pred osobnosťami hudobného priemyslu (Elvis Presley).

10. 2Pac – Pain (1994)

Vybrať jediný song od Tupaca je nadľudský výkon. Spôsob, akým sa dokáže dotknúť s fanúšikom (a v akých dimenziách) je fakt že nedostihnuteľný ideál všetkých žijúcich rapperov, ktorí sa o to pokúšajú. Pain resp. bolesť je niečo nepríjemné, čo nás dusí a tento legendárny track (s Big Stretchom) zo soundtracku k filmu Above the Rim (1994) myšlienkovo odpútava poslucháča do tej najkrajnejšej komnaty ľudského vnútra.

O autorovi

Martin Hladký

Martin Hladký

Študuje na Fakulte ekonomiky a manažmentu v Nitre a mimo toho sa zaujíma o rôzne úrovne spoločenského poznania. Kedysi aktívnejšie športovanie vymenil za vzťah k filmovému umeniu a umeniu v rôznych jeho oblastiach.