Hudobný žáner Hip-Hop resp. Rap sa od svojho vzniku (1979) výrazne pozmenil a aj z jeho žargónu vyprchali podaktoré, isto nezameniteľné a typické znaky, ktorými bol kedysi tak identifikačný. Stále však jeho prioritnou úlohou je boj za rovnoprávne postavenie jednotlivca, protisystémové tendencie, poukazovanie na násilie, špinavé či zanedbávané štvrte a autonómny spôsob prezentácie názorov, ktoré ho od ostatných žánrov značne oddeľujú. Vybrali sme pre vás 10 trackov, ktoré sú hlboké, opisujúce, vyjadrujúce nie práve príjemné veci a udalosti a veľmi intenzívne spojujú interpreta so svojim poslucháčom.
1. Wu-Tang Clan – C.R.E.A.M. (1994)
„Je nutné pripustiť, že žijeme vo svete, kde materializmus diktuje úspech meraný hromadením a akumuláciou peňazí.“ Samozrejme, život je hektický, nikdy nie taký, ako si vysnívame. Chalani z Wu-Tang Clan svojho času dosiahli uznanie aj na západnom pobreží i v Európe, hoci pochádzali ako inak – z New Yorku.
2. Biggie Smalls – Somebody’s Gotta Die (1997)
Menej nápadná pecka od veľkého Notoriousa B.I.G. z albumu Life After Death, o to viac práve emóciami, smútkom a podmanivou nočnou atmosférou oplýva. Z albumu (2 CD) sa predalo vyše 10 miliónov nosičov a uviedli ho len 2 týždne po rapperovej smrti. Odporúčam takisto ešte temnejšie – Niggaz bleed.
3. Eminem – When I’m Gone (2005)
Veľmi precítený song (aj klip) od fenomenálneho Eminema je výpoveďou o samote a blízkom človeku a rodine, ktorej venujete svoje srdce, ale navždy ostanete poznačený ťažkými jazvami minulosti. Určite miernejšie než Loose Yorself, avšak v čase vrcholu interpretovho majstrovstva. Do roku 2009 mal viacmenej pauzu spôsobenú menšou životnou a tvorcovskou krízou.
4. Grandmaster Flash – The Message (1982)
Prvý obrovský hit v histórii rapu je i jeho dvorným artiklom. The message je všetko, čím je hip-hop hip-hopom. Sila názoru, prostriedok vyjadrovania a nabádanie okolia konať a nie sedieť a prizerať sa. Ice Cube napríklad vo svojom tracku Check Yourself (1993) použil hudbu k svojej skladbe a na jej konci predniesol aj výsek tej pôvodnej – od Grandmastera.
5. Nas – If I Ruled the World (1996)
„If I Ruled the World“, alebo ako by to vyzeralo, keby ide všetko podľa plánu, ktorý si stanovím? Po premiérovom Illmatic (1994) prežíval svoje najplodnejšie obdobie. Refrén po slohových rýmoch a perfektnom Nas-ovom flow dopĺňa speváčka Lauren Hill.
6. Coolio – I’ll C U When U Get There (1997)
Každý dozaista pozná slávnu Gangsta paradise, ktorá brázdila hitparádami v polovičke 90-tych rokov. Ale i ďalší hit od Coolio je skvelý a naviac i silno emocionálne ladený. O ich ďalšom pôsobení príliš nevedno a stiahli sa tak trocha z mediálneho úzadia.
7. Ice Cube – Gangsta Rap Made Me Do It (2008)
Veľmi zaujímavo štylizovaný videoklip z dielne West Coast o problémoch a pokrytectve vlády a zhadzovaniu všetkej viny na Gangsta rap. Ten so spomínaným úpadkom, (ktorý je v pozadí vyobrazený) nič v skutočnosti nemá. Silné 90-ty roky a ich zlatý vek sa akoby jednorazovo vrátili späť.
8. Bone Thugs N Harmony – The Crossroads (1996)
Križovatka života, smrti, je na nás a na osude, kam nás ďalšia cesta zavedie. Členovia spomínajú na smrť legendárneho EAZY E, člena najznámejšej rapovej kapely z Comptonu. Skladba patrí k ich vôbec najvýznamnejších, akými vo svojom repertoári disponujú.
9. Public Enemy – Fight the Power (1989)
Silný politický conscious text, skladba sa objavila napríklad vo filme Spikea Leeho Konaj správne (1989) a jej členovia sa už roky rokúce nachádzajú v Sieni slávy Hip-Hopu. Fight The Power si neberie servítky pred ústa ani pred osobnosťami hudobného priemyslu (Elvis Presley).
10. 2Pac – Pain (1994)
Vybrať jediný song od Tupaca je nadľudský výkon. Spôsob, akým sa dokáže dotknúť s fanúšikom (a v akých dimenziách) je fakt že nedostihnuteľný ideál všetkých žijúcich rapperov, ktorí sa o to pokúšajú. Pain resp. bolesť je niečo nepríjemné, čo nás dusí a tento legendárny track (s Big Stretchom) zo soundtracku k filmu Above the Rim (1994) myšlienkovo odpútava poslucháča do tej najkrajnejšej komnaty ľudského vnútra.