Kultúra & umenie Výtvarné umenie

Zuzana Kužmová o tvorivých kurzoch

Pavel Chodúr

Moja prvá otázka znie, ako celý ten nápad s tvorivými kurzami vznikol?

O tvorivých kurzoch som uvažovala už dávno, ale nikdy som nemala nikoho, kto by to so mnou zdieľal do takej miery, že by sa odhodlal pretaviť to na skutočnosť. Minulý rok som chvíľočku pracovala v jednej inštitúcii a tam som takéhoto človeka našla. I. Stovíčková tvorivé kurzy viedla niekoľko rokov, tak sme si povedali prečo by sme to nemali skúsiť spolu a TU JE TO. 😀

Váš názor na súčasné umenie? Myslíte si, že má čo ponúknuť a že má schopnosť ľudí obohatiť?

Umenie, tak ako spoločnosť, je rozdrobené a podľa mňa treba triezvo separovať to, čo má hodnotu a čo je len komerčne nafúknuté a prázdne. Na súčasnom umení sa mi páči hlavne jeho odvaha. Dokáže využívať a kombinovať, ale hlavne sa nebojí otvorene reflektovať aj témy o ktorých sa možno až tak nerozpráva. Páči sa mi, že nemá hranice. Konzultant mojej Bc. práce hovoril, že „umenie by malo byť ako malý zázrak,“ a myslím si, že sa to dá aplikovať aj na súčasnosť. Ale podľa môjho názoru má umenie vždy čo ponúknuť, záleží len na divákovi či je ochotný ho prijímať.

tvorive_dielne_08

Kto sa môže prihlásiť do tvorivého kurzu a čo všetko tam na neho čaká? Čo všetko sa tam môže naučiť?

Kurzy sú určené každému, kto má potrebu umelecky – výtvarne sa vyjadriť, chce tvoriť vlastnými rukami, je kreatívny.

Môže sa do kurzu prihlásiť aj niekto, kto nevie kresliť, ale chcel by sa to naučiť? A ak áno, tak majú to nekresliči oproti tým, čo majú už nejaké skúsenosti ťažšie?

Môžu prísť aj úplný začiatočníci a v základných krokoch od prvej čiary objaviť v sebe tvorivý potenciál. Podľa mňa neexistuje nik, kto nevie kresliť. Všetko je o praxi. Záleží od toho, nakoľko je človek odhodlaný.

tvorive_dielne_02

Vaše najobľúbenejšie umelecké obdobie a prečo?

Expresionizmus a americký abstraktný expresionizmus.

Expresionizmus vychádza z vnútra, opisuje vnútorný svet človeka, jeho prežívanie, je to niečo neskutočne krásne a osobné.

Predpokladám, že tento tvorivý kurz spočíva hlavne vo vašej dôvere v ľudí a v ich tvorivé schopnosti. Dnes je ale ťažké sa etablovať ako umelec, hlavne v takom malom priestore ako je Slovensko. Tieto kurzy ale majú za účel prejaviť v ľuďoch tvorivé sklony a rozvíjať ich. Vidíte v tom aj nejaký väčší potenciál v rámci súčasného smerovania kultúry na Slovensku?

tvorive_dielne_01

Prostredníctvom vlastného vnímania umenia, vlastnej schopnosti tvoriť, človek vníma aj ovplyvňuje dianie okolo seba. Tvorivosť obohacuje jeho vnútorný život, dáva iný pohľad na svet. V tom je potenciál rozvíjania kultúry. Naše kurzy chceme vždy zavŕšiť spoločnou výstavou a dúfame, že ľudí motivujeme k tomu aby začali umenie na Slovensku viac vnímať a podporovať keď si prejdú úžasným procesom tvorby.

Keď máte v kurze väčší počet ľudí ako je pre vás náročné venovať sa každému jednotlivo a keď vezmeme v úvahu, že niektorí ľudia sa učia rýchlejšie, iní pomalšie. Ako je podľa vašich skúseností najlepší prístup k jednotlivcom?

Vrámci našich skúseností máme určený počet ľudí v skupine. Ku každému pristupujeme na základe jeho aktuálnych schopností – výkonnostnej úrovne. Kvalita individuálneho prístupu je zaručená – vysvetliť, ukázať, dať voľnosť, nestáť za chrbtom, dôverovať, povzbudzovať.

Kde sa môžeme zaregistrovať na vaše tvorivé kurzy a kde môžeme sledovať vašu ďalšiu prácu?

Môžete nás kontaktovať emailom, alebo cez facebook: TU JE TO… kde sú všetky info.

Ďakujem za rozhovor.

O autorovi

Pavel Chodúr

Pavel Chodúr

Študoval na VŠMU odbor Umelecká kritika a audiovizuálne štúdia. Tu sa začal venovať písaniu scenárov. Je podpísaný pod prvú slovenskú adaptáciu komiksu v réžií Romana Gregoričku Orfeova pieseň. Venuje sa kreatívnemu písaniu, réžií svojich vlastných diel, herectvu. Rád cestuje a píše o svojich cestách denníky. Niekoľko rokov fungoval v amatérskom divadle ako scenárista a herec a v súčasnosti pracuje pre castingovú agentúru Cine-jessy tiež na pozícií kreativca. Inak vo voľnom čase číta, píše, pozerá, počúva a keď mu zostane chvíľa voľného času ide sa prejsť.