Hudba Kultúra & umenie

Zrod legendy: Smells Like Teen Spirit

Vlado Král
Autor: Vlado Král

Je tomu už štvrťstoročia čo sa na svete objavila táto kultová pesnička, ktorá sa stala symbolom “poslednej” hudobnej revolúcie. Mnohými je považovaná za vôbec jednu z najlepších (ak nie najlepšiu) rockových piesní a jej typické štvorakordové intro pozná väčšina ľudí na svete. Inšpirácia pre skomponovanie Smells Like Teen Spirit sa zrodila v auguste roku 1990, pri nočnom výjazde Kurta Cobaina a Kathleen Hanna z kapely Bikini Kill.

Dvojica sa v ten večer zdržiavala na kopci pri centre pre tehotné tínejdžerky v Olympii. Klinika, ktorá mala poskytovať bezradným tínejdžerom možnosť potratu bola v skutočnosti proti potratom a mladé dievčatá viedla k tomu aby si dieťa nechali, inak skončia v pekle.

Kathleen spomína na ten večer takto: „Vzhľadom na to, že Kurt a ja sme boli v 90. rokoch nahnevaní mladí feministi, rozhodli sme sa, že v ten večer spravíme spoločnosti službu. Dopili sme náš Canadian Club (whiskey) a Kurt ma potom sledoval ako som prešla cez ulicu a na stenu centra napísala: Falošná potratová klinika. Ja som bola trochu viac pragmatická a on bol viac kreatívny a tak Kurt napísal na tú istú stenu vysokými červenými písmenami: Boh je kráľ.“


Jedna z prvých verzií piesne. Odlišnosti si všimnete pri prvom vypočutí.

Neskôr v tú noc sa opitá dvojica vrátila do motela, kde bol Kurt ubytovaný. Zatiaľ čo Kurt spal, Kathleen zobrala fixku a napísala cez celú stenu „Kurt Smells Like Teen Spirit“. Bola to narážka na Tobi Vail (bubeníčku Bikini Kills), s ktorou Kurt v tom čase chodil a Teen Spirit bol dámsky deodorant, ktorý používala. Kathleen takto chcela naznačiť, že Tobi si Kurta označila s jej vôňou.

O niekoľko mesiacov neskôr, len niekoľko týždňov pred nahrávaním albumu Nevermind, začal Kurt v skúšobni hrať na gitaru riff, o ktorom si basák Krist Novoselic myslel, že znie veľmi hlúpo. Kurt „potrestal“ Krista tým, že kapela hrala riff stále dookola hodinu a pol. Kristovi sa začal tento riff nakoniec páčiť a navrhol aby ho hrali v pomalšom tempe. Pozmenený štvorakordový riff sa tak stal základom piesne, ktorá ovplynila celú generáciu tínejdžerov. Smells Like Teen Spirit je najväčším hitom Nirvany a kapela sa aj vďaka nemu zaradila k nesmrteľným po boku Johna Lennona a Elvisa Presleyho.

6 faktov o Smells Like Teen Spirit

1. Kurt neskôr priznal, že chcel zložiť dokonalú popovú pieseň a v podstate sa snažil vykradnúť kapelu The Pixies.

2. Text piesne „Here we are now, entertain us“, je hláška, ktorú Kurt používal keď prišiel na párty.

3. Videoklip k piesni bol natočený v Culver City Studios v Kalifornii 17. augusta 1991. Fanúšikovia vo videu boli všetci z koncertu, ktorý kapela odohrala dva dni predtým v Roxy v západnom Hollywoode. Na koncerte rozdali letáky, v ktorých každého pozývali aby prišiel na natáčanie.

4. Deštrukcia, ktorá je vyvrcholením videoklipu nebola nacvičenou choreografiu. Fanúšikovia boli naozaj na konci nakrúcania, ktoré trvalo 12 hodín, naštvaní a znechutení a tak im bolo dovolené zničiť set.

5. Roztlieskavačky v klipe si kapela zadovážila z miestneho striptízového klubu.

6. Videoklip k piesni bol z časti inšpirovaný obľubeným filmom Kurta, Over the Edge (1979).

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.