Hudba Kultúra & umenie

Zbohom dievča s gitarou

Po debutovom albume Generácia Y, Katarína Kubošiová, alias Katarzia vydala v septembri nový album s názvom Agnostika, na ktorom spolupracovala s významnými slovenskými hudobníkmi. Najviac asi zarezonovali mená ako Martin Valihora, či Marek Minárik, známi napríklad z projektu Hrana. Na albume však ale možno počuť aj herca Róberta Rotha, či členov kapely Bert and Friends, Vlada Mikláša a Alberta Romanuttiho. Po vydaní samozrejme nasledovalo tour a ako by to bolo, keby sa na pódiu spolu s Katarziou neobjavili aj spomenutí hudobníci. Prvým mestom v ktorom to celé odštartovalo boli Košice a posledným Bratislava, kde vo štvrtok 27.10. prebehol aj krst albumu. Avšak už po druhýkrát, keďže oficiálne prvý bol týždeň pred tým v pražskom divadle Archa. Tam prebehol dvojitý krst spolu s kapelou Longital. Tá totiž tiež v septembri vydala nový album s názvom Divoko.

Posledný štvrtkový koncert v Ateliéri Babylon nebol obyčajným. Už preplnený podnik, v ktorom ste sa ledva dokázali hýbať predznamenával niečo výnimočné. Hneď na úvod potešil pomalý Dunaj a potom sa to všetko už naplno rozbehlo pesničkou Srnka. Kapela dostala slušný priestor, Miklášove jazzovo ladené sóla spolu s energickými Valihorovými bicími a presnou basgitarou Minárika vytvárali skvelú atmosféru, keďže to ako sa počas hrania zabávali s úsmevom na perách sa prenieslo aj na divákov. Prekvapila skvelá gradácia v pesničkách Všetko sa mení, Z izby do izby, či precízny a zároveň zábavný rap v piesni Princezná Lolita. Všetky pesničky dostali s kapelou nový rozmer a znejú rozhodne lepšie, avšak neznamená to žeby kapela bola lepšia, ale naopak si počas počúvania človek uvedomí, že Katarínin skladateľský talent je naozaj na vysokej úrovni a patrí medzi to najlepšie čo tu na Slovensku máme. Ak bola Katarzia doteraz zaškatuľkovaná iba ako milo usmievajúce sa dievča s gitarou, hláškujúce v pauzách medzi pesničkami, myslím že po tomto koncerte ju možno označiť už za serióznu a vyzretú hudobníčku plne zasluhujúcu stáť po boku hudobníkov, ktorých ako sama vravela vždy obdivovala spod pódia.  Výhodou absencie gitary v jej rukách pri niektorých pesničkách bolo aj to, že viac vynikol spev, na ktorý sa tým pádom mohla viac sústrediť a byť tiež viac sebavedomá. Katarzia nie je umelkyňa ktorá by sa snažila nasilu zapáčiť a čo je tiež viac než úctyhodné, nesnaží sa ani ako obrovské množstvo interpretov spievať po anglicky v naivnej snahe, že sa vďaka tomu dostane ku širšiemu spektru poslucháčov.

Jej texty sú jednoduché a náročné zároveň, niekedy z nich vieme ľahko čítať, inokedy dostávame priestor pre vlastnú interpretáciu. Agnostika je plná silných textov v ktorých cítiť angažovanosť, hnev, ale aj nadhľad, humor, či sebareflexiu. Katarzia má teda našťastie ďaleko od slovenskej popovej scény, ktorej texty sú písané často krát na kolene a znejú príšerne prvoplánovo. A práve alternatívu voči nim, experimentátorov a hudobníkov s názorom, tu potrebujeme tak ako soľ.

V koncertnom playliste sa objavili aj ďalšie veci z prvého albumu, tiež jedna z úplne najnovších počinov a asi všetkým padla sánka keď si na pódium zavolala hosťa, ktorým bol David Koller z kapely Lucie a odohral za bicími pesničku Záchranár, a následne aj pokrstil album. Okrem Kollera sa na pódiu objavila ako hosť aj speváčka Veronika Strapková. Tá odspievala s Katarziou pesničku Michal.

katarzia_1

katarzia_2

Katarzia sa spolu s kapelou a hosťami postarala o príjemný, hudobne pestrý a bohatý večer. A ostáva len dúfať, že takých ako tento, bude ešte mnoho. Bol to krst ako sa patrí.

foto: Martin Adam Pavlík

O autorovi

Martin Adam Pavlík

Martin Adam Pavlík

Je milovník filmu a hudby. Študuje umeleckú kritiku a audiovizuálne štúdia na FTF VŠMU. Jeho najväčší obľúbenci sú Martin Scorsese, Stanley Kubrick, Paul Thomas Anderson, Quentin Trantino, bratia Coenovci, Richard Linklater a Jim Jarmusch. Hudobnými srdcovkami sú grunge a post rock. Vo voľnom čase hrá v kapele, skladá a píše. Jeho texty ohľadom filmu boli publikované na Kinečku, Frame, či Moviesite.