Hudba Kultúra & umenie

World Music Festival 2019: Vardan Hovanissian & Emre Gültekin

Arménsky virtuóz na duduk Vardan Hovanissian a turecký hráč na saz Emre Gültekin sú príkladom hudobného priateľstva a symbolom zmierenia medzi ľuďmi a národmi. Ich tvorba je nielen objavovaním spoločného hudobného dedičstva Arménska a Turecka, ale aj celého regiónu, vrátane Gruzínska, Iránu a kurdskej oblasti. Ich hudba je nadčasovým putovaním prekonávajúcim hranice a štýly. Ich spolupráca vychádza z tradičného repertoáru avšak obaja umelci ho pretavili do kompozícií, ktoré odzrkadľujú ich vlastné skúsenosti a vnímanie súčasnosti, s jej aktuálnymi problémami, akým je aj osud utečencov.

Ostatný album dua Hovanissian & Gültekin s názvom „Karin“ sa umiestnil v januári 2019 na prvom mieste rebríčka Transglobal World Music Chart. Karin je starodávny názov arménskeho mesta Erzurum, ktoré sa v súčasnosti nachádza na tureckom území. Je to rodisko starého otca Vardana Hovanissiana. Jeho starý otec bol jeden z 200 preživších po deportácii okolo 40 000 obyvateľov mesta počas Arménskej genocídy.

Album je poctou mestu Karin, ktoré prekvitalo počas svojho kozmopolitného obdobia, kedy bolo križovatkou rôznych kultúr, žijúcich pozdĺž Hodvábnej cesty.

Video:

28.9., Zrkadlová sála Primaciálneho paláca

Diskografia:

Adana (Muziekpublique, 2017)

Karin (Muziekpublique, 2018)

Hudobníci:
Vardan Hovanissian : duduk, tav shvi
Emre Gültekin : vocals, bağlama, kopuz, cura, üçtelli, şelpe, divan

WEB: https://muziekpublique.be/artists/vardan-hovanissian-emre-gultekin/?lang=en

BANDCAMP: https://vardanhovanissianemregultekin.bandcamp.com/album/karin

FACEBOOK: https://www.facebook.com/vardanhovemregul/

O autorovi

Redakcia 9múz

Redakcia 9múz