Kultúra & umenie

Výstavu Príbehy 20. storočia si môžu pozrieť aj obyvatelia Senice

Výstava Príbehy 20. Storočia v Senici

Výstavu Príbehy 20. storočia si od dnešného dňa môžu pozrieť aj obyvatelia mesta Senica. Príbehy obyčajných ľudí, ktorí sa stali hrdinami našej  pamäti národa ich na Námestí Oslobodenia budú sprevádzať až do 20. septembra.

Na štyroch panelových vežiach sa okoloidúci budú môcť zoznámiť s príbehmi 14 ľudí, ktorí prežili totalitné režimy na vlastnej koži. Patrí k nim aj príbeh vojenského pilota plukovníka Imricha Gablecha (1915 – 2016), ktorý so skupinou letcov uletel z Piešťan, z územia niekdajšieho Slovenského štátu, aby bojovali proti Hitlerovi. Ďalší z panelov patrí napríklad Valérii Slezákovej (1923), ktorá prežila koncentračné tábory Osvienčime aj Birkenau či Štefánii Lorándovej (1919 – 2012), ktorá výrobou falošných dokladov zachránila stovky ľudí.

Všetky príbehy vznikli v rámci projektu Príbehy 20. storočia, ktorý je jednou z hlavných aktivít neziskovej organizácie Post Bellum SK. „Vyhľadávame a dokumentujeme príbehy pamätníkov dôležitých udalostí minulého storočia. Našou snahou je osloviť čo najviac ľudí, ktorý si pamätajú a nechcú zabúdať na nedemokratické režimy minulého storočia. Na ich príčiny aj následky.“ Hovorí riaditeľka organizácie Sandra Polovková. „Teší nás, že o výstavu je záujem a že po Slovenku putuje i vďaka iniciatíve našich podporovateľov. Jedným z nich je pán Pavol Kalman, ktorý nás oslovil, aby sme výstavu umiestnili aj v Senici.“

 Zo Senice sa výstava presunie do Nitry, kde bude súčasťou programu Medzinárodného divadelného festivalu Divadelná Nitra 2017.

O autorovi

Redakcia 9múz

Redakcia 9múz