Veda a technika Zaujímavosti

Vyspelá mimozemská civilizácia môže žiť aj v čiernej diere

Vlado Král
Autor: Vlado Král

Vesmír a mimozemský život

Ľudí v dnešnej dobe, viac ako kedykoľvek predtým, zaujíma vesmír a či sme v ňom sami, alebo nie. Niet sa čomu diviť, veď rôzne výskumy týkajúce sa vesmíru nám odhaľujú stále nové tajomstvá. Hubblovým teleskopom sledujeme hlbiny vesmíru, vo švajčiarskom CERN sa vedci snažia objaviť tzv. „božskú časticu“, chystáme ľudskú misiu na Mars.

Popri tom sa stále snažíme hľadať vo vesmíre aj život. Používame k tomu napríklad sondy, ako je tá, ktorá je na Marse. Tu si vedci, na základe výskytu vody, dávajú veľké nádeje, že objavia aspoň nejaké mikrorganizmy, ktoré by dokazovali existenciu iého života.  Druhý spôsob predstavuje program SETI, ktorý analyzuje rádiové vlny, prichádzajúce z vesmíru na zem. Napriek tomu sa nám existenciu mimozemského života stále nedarí potvrdiť, pokiaľ teda neveríte prípadom o únosoch UFO.

Arecibo Observatory

Prečo to tak je? Kde sú všetci?  Táto otázka, ktorá je základom Fermiho paradoxu, dala vznik mnohým vedeckým riešeniam.

Všeobecne by sa riešenia dali rozdeliť do 3 skupín:

  1. Mimozemšťania neexistujú, život na Zemi je jedinečný a vzácny vo Vesmíre.
  2. Mimozemské civilizácie existujú, ale ešte nedošlo ku komunikácii s nami.
  3. Zástupcovia mimozemskej civilizácie sú už na Zemi.

Pokiaľ sme optimisti a neveríme na konšpirácie tajomných spolkov, ktoré chcú vytvoriť mimozemské hybridy, ostáva nám druhá možnosť. Tu sa dostávame k jednému z riešní problému, prečo sme sa ešte nekontaktovali s mimozemskou civilizáciou. To predpokladá, že ľudstvo je v porovnaní s mimozemskými civilizáciami ešte niekde v praveku. Riešenie ruského vedca Vyacheslava Dokuchaeva, ktoré hovorí o obývateľnom mieste v čiernej diere je síce možno ťažko predstaviteľné, pretože predpokladá, že takto “bývajúca” civilizácia by bola podľa Kardašovovej stupnice civilizáciou aspoň na vývojovom stupni Typu 3. (Ľudstvo nie je ešte ani Typ 1.) V skratke to znamená, že takáto civilizácia bude vedieť využívať a ovládať všetky energetické zdroje domovskej galaxie. O čo teda presne ide?

Teória Vyacheslava Dokuchaeva

Podľa hypotézy ruského vedca Vyacheslava Dokuchaeva z Moskovského inštitútu pre jadrový výskum, je možné, že vyspelé civilizácie žijú vo vnútri čiernych dier a sú tak pred vonkajším pozorovateľom skryté.

Astronómovia nedávno po prvýkrát objavili vo vesmíre gigantické čierne diery (supermasívne).  Niektoré s horizontom udalostí („povrch“ čiernej diery) veľkým ako 5 násobok vzdialenosti od Slnka k Plutu alebo 2500krát hmotnejší ako čierna diera v strede Mliečnej dráhy.

zdroj: wikipedia.sk

Najväčšie z týchto monštier, ktoré váži ako 21 miliárd sĺnk sa nachádza v galaxii v tvare vajca známej ako NGC 4889, ktorá je najjasnejšia galaxia v Coma klustery vzdialenom  335 miliónov svetelných rokov. Ďalšia obria čierna diera, ktorá váži 9,7 miliárd sĺnk sa nachádza v centre galaxie NGC 3842.

Čo je na týchto dvoch čiernych dierach zaujímavé, je práve ich veľkosť. Okrem toho, že pre vedcov vyvstáva zaujímavá otázka, ako takéto obrovské čierne diery vznikli a aký je ich vplyv na formovanie galaxií, dávajú priestor aj na tvorbu nových hypotéz o mimozemskom živote.

Kľúčom k Dokuchaevovej hypotéze je práve veľkosť objavených čiernych dier (predpokladalo sa, že budú menšie).  Podľa Dokuchaeva ich vnútorná štruktúra nemusí byť taká „nehostinná“ , ako pri menších čiernych dierach. V týchto supermasívnych čiernych dierach sa môžu nachádzať stabilné oblasti, v ktorých môžu existovať planéty a život.

Simulácia čiernej diery pred Veľkým Magellanovým mrakom

Vo svojom výskume vychádza Dokuchaev z toho, že takáto čierna hviezda musí byť statická a nabitá, alebo rotujúca a zároveň dostatočne veľká, aby sa znížilo pôsobenie slapových síl a pôsobenie gravitačných vĺn na takú úroveň, aby v horizonte udalostí vznikli stabilné oblasti so stálou obežnou dráhou, vhodné pre život.

V takejto oblasti supermasívnej čiernej diery by mohli existovať planéty a vyspelá civilizácia. Energiu pre život by im poskytovalo svetlo vnútornej singularity čiernej hviezdy a okolo nej večne obiehajúce fotóny.

Takáto civilizácia by bola pre nás dnes a určite aj ďalšie tisíce, ak nie milióny rokov nepozorovateľná , keďže úniková rýchlosť z horizontu udalostí sa rovná rýchlosti svetla.  Zároveň aj my, ako ľudstvo, by sme pre túto civilizáciu boli pravdepodobne nezaujímaví,  vnímaní ako primitívni, prípadne by nechceli kontaktom s nami narušiť náš vývoj. Takto teda znie jedna z opovedí na otázku: „Kde sú všetci?“.

[socialpoll id=“2380076″]

Zdroje:

Štúdia Viacheslava Dokuchaeva: https://arxiv.org/pdf/1103.6140v4.pdf

http://www.dailygalaxy.com/my_weblog/2013/01/from-the-x-files-advanced-civilizations-may-live-inside-supermassive-black-holes.html

 

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.