Film & TV Kultúra & umenie

Viki Olejárová k filmu Amnestie a titulnej piesni Pasážová revolta

Skladbu Pasážová revolta Karla Kryla spolu naspievali Viki Olejárová, David Koller a Richard Műller.

Čo sa vám vybaví, keď sa povie január 1990? Čo ste v tom čase robili a aké boli vaše plány?

V období Nežnej revolúcie som mala 5 rokov, takže som situáciu okolo seba vnímala iba detským pohľadom. Politika mi samozrejme v tomto veku nič nehovorila, ale pamätám si, že sme s rodičmi boli v tom čase v uliciach. Až o 10 rokov neskôr som sa dozvedela, v akom režime som vyrastala a aké hrôzy tento režim napáchal. Vtedy som začala postupne objavovať piesne Karla Kryla a naraz mi začalo všetko do seba zapadať. Naučila som sa hrať prvé akordy na gitare a okrem vlastnej tvorby som hrala aj tú Krylovu. Keď to teraz tak počítam, jeho pesničky ma sprevádzajú už aspoň 20 rokov. Každoročne v období výročia revolúcie organizujem koncerty na jeho počesť, kde hrám jeho skladby. 

Prečo ste sa rozhodli naspievať s Davidem Kollerem a Richardom Műllerom práve skladbu Karla Kryla Pasážová revolta?

S Davidem sme už spievali spoločne jednu Krylovu pieseň na koncerte pre Jána a Martinu v Bratislave. Po čase sa mi ozval, či by som nemala chuť s ním a s Richardom nahrať titulnú pieseň k filmu Amnestie. Išlo o Pasážovú revoltu. Okamžite som súhlasila, pretože Kryl, Müller a Koller sú moje srdcovky a legendy! Nikolaj Nikitin sa postaral o veľmi citlivé aranžmány a celú skladbu nahral Symfonický orchester Slovenského rozhlasu. Jednoducho úžasné spojenie talentovaných muzikantov s obrovským cítením. Bolo mi cťou spolupracovať na tomto projekte. 

Vraj váš spoločný cover tejto piesne vznikal netradičným postupom…

Áno, trochu netradičný obrátený postup. Najskôr sa natočil klip a až potom sme išli do štúdia nahrať vokály. 

Aké ste mala pocity pri nahrávaní, čo vám prebiehalo hlavou?

V prvom rade obrovská eufória, celé nahrávanie som si neskutočne užila. Nikdy predtým som nepočula pieseň Karla Kryla v takom veľkolepom prevedení. Mala som husiu kožu takmer počas celého nahrávania… Keď som neskôr počula výsledok, dojalo ma to. Veľmi ma teší, že sa na tvorbu Karla Kryla nezabúda, no zároveň musím dodať – robme všetko pre to, aby jeho piesne už nikdy nemuseli byť aktuálne!

Má pre vás Pasážová revolta, skladba z roku 1969, nejaké posolstvo pre dnešnú dobu?

Určite. Je potrebné, aby sa každý zamyslel, ako hlboko sa ohne. Aby naša generácia nezabúdala na hodnoty demokracie a slobody a hlavne, aby sme necúvali, pretože najväčšie nešťastie je žiť v neslobode. 

Vy ste všeobecne známa ako propagátorka tvorby Karla Kryla, prečo? Čím je pre vás dôležitý, čím vás zaujal?

Predovšetkým svojou odvahou a schopnosťou pomenovať veci pravými menami. Nebál sa spievať o tom, na čo sa mnohí báli čo i len pomyslieť. V textoch šiel vždy ku koreňu veci, neobyčajne poetickým spôsobom. Učil myslieť kriticky a nebáť sa bojovať za pravdu a spravodlivosť. Dvadsať rokov ľudí morálne podporoval. Každá jeho skladba je explóziou emócií. Kryl spieval zo svojej duše do duší druhých. Mrzí ma, že bol donútený odísť z krajiny, kde bolo jeho miesto. 

Čo pre vás znamenajú dátumy 21. 8., 17. 11. aj s ohľadom na dnešnú situáciu v spoločnosti?

Znamenajú pre mňa výkričník. Dávajme si pozor na to, koho volíme, komu odovzdávame moc, kontrolujme politikov, pretože nám môžu zasahovať do života viac, než sme si schopní uvedomiť. Nebuďme pasívni a poddajní. Získali sme si späť slobodu, takže si ju musíme chrániť. Roky komunistickej vlády spôsobili devastáciu morálnych hodnôt a napáchali príšerné škody. Kto za to bol potrestaný a kto iba prezliekol kabát a sedí stále na rovnakom mieste? Pracujme spoločne na zmene, buďme odvážni, ukazujme a nebojme sa nazývať veci pravým menom. A nevoľme morálne zdevastovaných politikov, dnes už totiž máme na výber. 

Už ste videli film Amnestie? Prečo si myslíte, že by naň mali ľudia prísť do kina?

Zatiaľ som videla iba ukážky, ale bude to veľké! Ďakujem tvorcom, že otvorili túto tému. Karel často kritizoval vývoj udalostí a smerovania spoločnosti aj po Nežnej revolúcii. Vytriezvel z novembrového opojenia a ako jeden z prvých ľuďom pripomínal, že demokracia potrebuje a vyžaduje zodpovedného a angažovaného občana. Najlepšie to vystihujú jeho vlastné slová: 

Některé věci se prostě opakují, na postoji lidí ke světu se nic nemění. Strach, čekání na zázrak, který nemůže přijít, protože lidé se nezměnili.

O autorovi

Redakcia 9múz

Redakcia 9múz