Od roku 1969 sídli v bývalom komplexe renesančného kaštieľa súčasné Vihorlatské múzeum (kedysi aj Humenský zámok). Sídli za pešou zónou v meste Humenné a ponúka jedinečné zbierky šľachtičných rodov z obdobia Uhorska. Spája sa s etapami rodiny Drugethovcov a neskôr, v novobarokovom období so šľachticmi Andrássyovcov (od r. 1812).
V 20. storočí, po niekoľkých úpravách a renováciách funguje ako múzeum sprístupnené verejnosti. Množstvo rusínskych a poľských turistov považuje Vihorlatské múzeum sa jedno z významných kráľovských sídiel v bývalom Uhorsku.
Interiér múzea sa člení na 3 hlavné časti:
- Galerijná sekcia (kde prebiehajú aktuálne výstavy)
- Umelecko-historické expozície (dobové miestnosti a ich úprava)
- Prírodovedná expozícia
Múzeum má množstvo vzácnych pamätihodností európskeho významu. Stále ale vytvára aj nové projekty.
Historická chronológia (Zdroj: Wikipedia)
- 1317 – darovanie hradov Jasenov, Brekov a mestečka Humenné Filipovi a Jánovi Drugetovcom Karolom Robertom z Anjou, za služby v boji proti šľachte
- 1449 – prvá zmienka o kaštieli ako o kúrií v súvislosti s bratríkmi a požiarom. Predpokladá sa, že už na prelome 13. a 14. storočia stál na tomto mieste vodný hrad.
- apríla 1684 zomrel posledný Druget, Žigmund, po smrti je manželky Terézie nastalo rozdelenie medzi rody Althan – dcéra Juliana Terézia a Zichy – dcéra Klára
- 1728 – rozdelenie medzi deti Petra Zichyho, syna Františka a dcéry Teréziu, grófku Vandernath a Annu Máriu, grófku Csáky.
- storočie – 2. polovica najrozsiahlejšia prestavba
- 1812 – svadbou Etelky Száparyovej, ktorá dostala majetky v Humennom do vena, s Karolom Andrássym, sa kaštieľ spája s rodom Andrássyovcov, menia jeho renesančnú podobu na novobarokovú podľa vzoru francúzskych barokových zámkov a vzniká aj francúzsky a anglický park
- počas druhej svetovej vojny bol kaštieľ poškodený
- 1946 – požiar kaštieľa a následná provizórna oprava strechy
- 1950 – 1953 – v budove sídlilo Štátne ruské gymnázium
- 1960 – rozhodnutie Rady MNV o tom, že kaštieľ bude slúžiť aj múzejným účelom
- 1964 – začiatok veľkej rekonštrukcie, ktorá trvala sedem rokov
- 1971 – sprístupnenie prvej stálej expozície Kultúra bývania feudálov verejnosti, začalo múzejnú éru kaštieľa
Hneď v blízkej priľahlej časti Vihorlatského múzea je aj historicko-architektonický skanzen drevených domčekov v štýle niekdajšieho dobového folklóru a života jeho obyvateľov. Na jeho kopci vyčnieva drevený kostol, resp. Chrám sv. Michala Archanjela z Novej Sedlice (r. 1764). Vnútri je zakázané vyhotovovať fotky.
Skanzen v Humennom sa nachádza len kúsok za múzejným kaštieľom.
Narozdiel od napr. Bardejovského skanzenu, ktorý tiež sídli s ďalšou historicky dôležitou lokalitou (Kúpele) je Humenský skanzen viac autentický a pripomína reálnu dedinu, hoci teda viac úchvatnejších drevených stavieb ponúka Bardejovský skanzen. A pritom stále je to komplex dovezených a vyhotovených budov pre špeciálne účely, alebo s diverznou použiteľnosťou (obytné zóny, kôlne, chrámy atď.) a ich výstavba sa udiala niekedy pred sto, či sto dvadsiatimi rokmi.
V súčasnosti po dokončených vonkajších rekonštrukčných prácach sa realizuje aj stierkovanie a rekonštrukcia vnútorného exteriéru, kde bol kedysi menší záhradný dvor.
Foto: Martin Hladký