Veľké športové zápasy Zaujímavosti

Veľký obrat ruských volejbalistov vo finále OH v Londýne (2012)

Jedným z najstrhujúcejších vyvrcholení kolektívneho športu na Letnej olympiáde v Londýne sa udial vo volejbalovom finále mužov. Proti sebe nastúpili tradičné bašty svojich kontinentov: temperamentní Brazílčania a vysoko taktickí Rusi. Narozdiel od takého futbalu, národné volejbalové asociácie a zväzy našťastie umožnili pravidelne nastupovať tým najlepším hráčov z najlepších a politika šla bokom. Žiadne vekové obmedzenia do 23 rokov a podobne, olympiáda má vo volejbale bohatú históriu na slávne a nervydrásajúce zápasy. Niekdajšie 21 setové zápasy, v ktorých však bod musel každý celok potvrdiť, aby sa jednotlivým tímom počítal už pominul, ráta sa každá chyba a každé zaváhanie. Všetko sa zrýchlilo, zdynamizovalo, spresnilo.

Zdroj: Reuteurs

Mančafty sa po úspešnej kvalifikácii a postaveniu vo svetom rebríčku prepracovali bez výraznejších komplikácií. Obidva celky nastupovali v základnej skupine B, kde proti sebe bojovalo 6 celkov, čiže do záverečného turnaj sa dostane iba 12 najlepších.

Brazília poľahky deklasovala Tunisko, Nemecko i samotné Rusko (!) 3:0, so Srbmi museli uhájiť výsledok až v piatom sete (3:2) a proti Spojeným štátom prehrali 1:3.

Rusko v troch setoch zdolalo Nemcov, Tunisanov i Srbov, proti USA otočili stav z 0:2 po horkokrvnom výkone na fantastických 3:2 a so spomínanými Juhoameričanmi ťahali za kratší povraz.

Vo štvrťfinále si bez väčších problémov Brazília poradila s Argentínou a Rusko s Poľskom (zaujímavosťou ale je, že Poliaci na ďalších Majstrovstvách sveta sa podstatne zlepšili a stali sa dokonca majstrami sveta).

Zdroj: timesofindia.indiatimes.com

Zverenci trénera Vladimira Alekna odprevadili domov zrejme najväčšie prekvapenie turnaja – húževnatých Bulharov 3:1 („Prišli sem ako turisti, nikto od nich nič nečakal, neboli pod absolútne žiadnym tlakom. Dnes odohrali fantastický zápas,“ zareagoval vyše dvojmetrový vysoký ruský blokár Alexander Volkov) a Brazílii sa podarilo zdolať Talianov pomerne jednoznačne 3:0 („Je to úžasné, že opäť budeme hrať o zlato. Keď už sme sa dostali tak ďaleko, určite ho budeme chcieť získať. Bude to veľmi ťažký zápas,“ dodal brazílsky kouč Bernardo Rezende). A to Taliani vo štvrťfinále prekvapujúco porazili hráčov USA.

Zdroj: sandiegouniontrib.com

Finále sa začalo veľmi intenzívne od prvej lopty. Rýchle strety, presné kombinácie, načasované signály. Brazílčania si postrážili náskok v prvom sete a vyhrali ho pomerom 25:19. Výborný servis dopĺňali ťažko chytateľným útokom v poli, s ktorým mali Rusi značné problémy. 14 tisícová vypredaná hala v Londýne hnala bujarou atmosférou hráčov vpred, hoci svoje zastúpenie v záverečnej súťaži domáci hráči nedokázali vybojovať.

Druhý set sa odohrával v podobnom duchu. Rusi sa nevedeli uchytiť a prehrali aj druhý set podobne ako ten prvý o 5 bodov. V momentálnom rozpoložení a po odohratí 5tich setoch týchto dvoch celkov z dvoch zápasov vyznievalo skóre nasledovne – 5:0! pre Brazílčanov. Všetko vyzeralo, že tí nakoniec napodobnia svoje ženské kolegyne a urvú zlatú medailu pre svoju krajinu.

Aj v treťom sete boli Brazílčania lepší. Všetko im vychádzalo. Fantastický príjem libera Sérgia, vyvážení blokári a aktívni smečiari. Lenže do tretej sady poslal ruský tréner a vymenil blokára Michajlova na smeč a priečne diagonálou oproti Muserskijho (218cm merajúceho obra) a rozohnali dovtedajšiu a Brazílčanovou monotónnejšiu bitku v ozvláštnenie, s ktorým začali mať vážnejšie problémy. Vyhrali tretí, i štvrtý set a v rozhodujúcom tajbrejku už boli na koni a zložili odpor Brazílčanov v pomere 15:9!

Ruský volejbal ukázal silu a vzdorovistosť ako vo svojich najslávnejších časoch ešte za Sovietskeho zväzu. Z 0:2 otočil na 3:2 po strhujúcej predvedenej a výrazne variabilnejšej hre v poli i na sieti. Uvidíme, či aj na Olympiáde v Riu 2016 uvidíme nádherné športové zážitky a či volejbal bude tým športom, kde si fanúšik príde opäť na svoje. Či už ženský, mužský, alebo plážový. Hráči a hráčky tam odovzdajú maximum! Volejbal nepatrí medzi najlepšie zarábajúce športy, ale vášňou a odhodlaním motivuje športovcov rovnako ako tie najpopulárnejšie.

https://www.youtube.com/watch?v=HUFj2r755NE

(Celý zápas v HD kvalite tu – v archívnom priloženom linku.)

O autorovi

Martin Hladký

Martin Hladký

Študuje na Fakulte ekonomiky a manažmentu v Nitre a mimo toho sa zaujíma o rôzne úrovne spoločenského poznania. Kedysi aktívnejšie športovanie vymenil za vzťah k filmovému umeniu a umeniu v rôznych jeho oblastiach.