Divadlo

Uhol_92 v spolupráci s divadlom Astorka pozýva na inscenáciu Hranice_92

Bratislavská divadelná scéna sa rozrástla o skupinu mladých profesionálnych tvorcov združených v zoskupení Uhol_92. Na konci novembra uviedli v priestoroch divadla Astorka svoju pilotnú inscenáciu Hranice_92.

Mladí inscenátori sa k svojmu umeleckému debutu rozhodli postaviť odvážne a za seba. Inšpiráciou k vytvoreniu inscenácie Hranice_92 sa im stala vlastná životná situácia ukončenia štúdií a prechodu do „reálneho dospelého“ života. Tvorcovia reflektujú vlastné generačné postoje ale aj spoločenské pomery, do ktorých ako prvá dospelá generácia detí Slovenskej republiky vstupujú. Ostať na Slovensku, vo vyštudovanom odbore, v nadobudnutých vzťahoch? Alebo preč, inam, spáliť všetky mosty? Text Alžbety Vrzgulovej (spolurežisérky inscenácie spolu s Petrom Galdíkom) s humorom a odstupom hovorí o strachu z rozhodnutia ale aj o nutnosti zvoliť si na pomyselnej križovatke tú správnu cestu.

Silu osobnej výpovede podporuje aj priestor, pre ktorý tvorcovia inscenáciu pripravili. Diváci sa môžu tešiť na komornú atmosféru bývalého trezoru v podzemí divadla Astorka, v ktorej bude scénické dianie doslova na vzdialenosť ruky.

O výslednú podobu inscenácie sa vo veľkej miere zaslúžili aj ďalší generačne blízki progresívni tvorcovia, s ktorými inscenátori spolupracovali. Experimentálny spôsob svietenia navrhol známy slovenský vizuálny umelec Boris Vitázek a hudbu skomponoval etablovaný umelec v oblasti elektronickej hudby Jonatán Pastirčák. Herecky sa v inscenácii predstaví najmladšia herecká generácia čerstvých absolventov alebo poslucháčov absolventského ročníka VŠMU.

Reprízy:

15. januára o 18:00 a 20:00

16. februára o 18:00 a 20:00

17. februára o 18:00 a 20:00

Lístky si môžete zakúpiť na webovej stránke divadla Astorka.

Inscenačný tím

Réžia: Peter Galdík, Alžbeta Vrzgula

Dramaturgia: Jakub Szatinský

Text: Alžbeta Vrzgula

Hrajú: Michal Kinik, Lenka Libjaková, Barbora Palčíková, Igor Schlosser, Martin Varínsky

Kostýmy: Alžbeta Kutliaková

Produkcia: Mário Drgoňa, Jana Strížová

Svetelný dizajn: Boris Vitázek

Zvuk: Jonatán Pastirčák

O autorovi

Redakcia 9múz

Redakcia 9múz