Kultúra & umenie

Týždeň v kultúre a umení 1

Týždeň v kultúre a umení je rubrika, v ktorej nájdete prehľad zaujímavých článkov zameraných na umenie a kultúru, ktoré vyšli vo vybraných svetových médiach v priebehu posledného týždňa.

Minulý týždeň navštívila speváčka Tove Lo podcast billboard.com Pop shop, kde rozprávala o svojom najnovšom albume Blue Lips.

Pop Shop Podcast: Tove Lo Talks ‚Emotional Rollercoaster‘ That Led to Her New Album ‚Blue Lips‘

…it is clearly a very exciting time for queer cinema, with the industry “slowly beginning to wake up to the need for diverse voices both in front of, and behind, the camera”.

Sarah Bradbury sa v článku pre The Independent zamerala na tohtoročné filmy s tematikou LGBT a súčasné postavenie LGBT komunity vo filmovom priemysle. 

Call Me By Your Name to Battle of the Sexes: Why 2017 was a game-changing year for LGBT cinema

V rubrike New York Times The Daily 360 ste mohli nahliadli do umeleckého centra tanečníka, herca a choreografa Mikhaila Baryshnikova.

Česká televízia priniesla recenziu na debut rakúšanky Terezy Kotyk sledujúci príbeh českej imigrantky v rakúskom Innsbrucku.

Recenze: Doma je tady. Film o těch, kteří jsou ztraceni v pseudouměleckém mlčení o ničem

“I feel a lot of joy for the next generation,” Johansson said.

Bude to 10 rokov od uvedenia filmu Iron Man, ktorý znamenal big bang filmového vesmíru komixových hrdinov od Marvelu. Fenoménu, ktorý sa z tejto značky za posledné desaťročie stal sa v obsiahlom článku pre Vanity Fair venuje Joanna Robinson.

Secrets of the Marvel Universe

Rachel Aroesti sa v článku pre The Guardian zamerala na alternatívnych umelcov (Black Madonna, Holly Herndon, Mist…) a ich pohľad na meniacu sa undergorundovú scénu.

People are taking safer choices‘: six alternative artists on today’s musical underground

“VR scientists are the illusionists of science; we’re honest when we tell you we’re fooling you, and you should take us seriously when we point out that we’re not the only ones.”

Poslednej knižke amerického spisovateľa Jarona Laniera (otca virtuálnej reality) Dawn of the New Everything dominuje príbeh virtuálnej reality, ktorá už dnes nepatrí iba do scifi. Jaron sa v tejto zaujímavej knižke sústreďuje na jej vývoj a dopad na spoločnosť.

Dawn of the New Everything by Jaron Lanier

Prečítajte si rozhovor Jazii Hammoudi s fotografom Hassanom Hajjajom pre Artnet.com, ktorého v Maroku volajú Warhol of Marrakech. 

Meet Hassan Hajjaj, the ‘Warhol of Marrakech’ Who Shot Hip-Hop Star Cardi B. for New York Mag

 

O autorovi

Redakcia 9múz

Redakcia 9múz