Film & TV Kultúra & umenie

Tri dni filmového seminára 4živly

Prvý deň ponúkol premietanie filmu Farárov koniec, ktoré bolo presunuté z Amfiteátra do kina Akademik z technických príčin.  Film Evalda Schorma mal  v roku 1969 svetovú premiéru v hlavnej súťaži v Cannes.

Vo štvrtok bol jedným z najväčších lákadiel okrem filmu prichádza Satan Richarda Donnera aj film Mliečna dráha režiséra Luisa Buñuela z roku 1968, ktorý satiricky kritizuje Kresťanstvo a katolícku dogmu. Film využíva prvky surrealizmu a grotesky, čím je L. Buñuel známy.

V spolupráci s Filmtopiou a projektom Kinedok priniesli 4živly aj film Iba dych. Film predstavila osobne rumunská režisérka Monica Lãzurean-Goran.

V piatok si diváci mohli vychutnať výber toho najlepšieho z festivalu Fest Anča 2017.

V Kultúrnom centre dostala priestor projekcia japonského animovaného filmu Cesta do Fantázie. Film zachytáva príbeh malého dievčatka Čihiro, ktoré sa ocitá vo fantastickom svete plnom nečakaných zvratov a snaží sa oslobodiť svojich rodičov. Film zaujal svojím príbehom i prepracovanou grafikou nielen detského diváka.

Večerné premietanie na amfiteátri patrilo dokumentárnemu filmu Svet podľa Daliborka od tvorcu Víta Klusáka, ktorý po premietaní vystúpil aby objasnil ako prebiehalo  nakrúcanie  a zároveň pozval záujemcov na nedeľnú diskusiu. Spomínaná snímka  prilákala i veľký počet divákov.

Tretí živelný deň ukončilo premietanie filmu Tabu na Starom zámku s hudobným doprovodom  Ivany Mer. Kombinácia atmosféry miesta a kvalitnej hudby umocnila v divákoch zážitok z filmu.

Dnes program semináru ponúkne opäť množstvo skvelých filmov, ktoré nájdete na stránke http://www.4zivly.sk/sk/2017_letny/program_letny_2017_sk

O autorovi

Miroslava Luptáková

Miroslava Luptáková

Je študentkou žurnalistiky Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Už niekoľko rokov pôsobí ako dobrovoľníčka filmového seminára 4živly, pričom posedné roky aj ako asistentka v oblasti PR. Dobrovoľníctvu sa venovala aj v rámci festivalu kabaretu a pouličného umenia Amplión v Banskej Štiavnici. Pôsobila aj ako lektorka v galérií Schemnitz Gallery, zameranej na súčasné slovenské výtvarné umenie.