Hudba Kultúra & umenie

TOPFEST 2016: Stále vie prekvapiť!

Trinásty ročník najväčšieho rockového open air festivalu na Slovensku sa nezadržateľne blíži a keď už sa zdalo, že tento ročník nebude taký bohatý ako tie predošlé, kedy  fanúšikovia mohli vidieť a počuť napríklad kapely ako Twisted Sister, Arch Enemy, Within Temptation, Thirty Second to Mars, alebo Iron Maiden,  organizátori vytiahli rovno dve esá z rukávu a prinútili aj tých najväčších kritikov  popremýšľať o príchode. Prvým esom je naozaj legendárna švédska hard rocková kapela Europe založená už v roku 1979, známa najmä svojim večným a nestarnúcim hitom The Final Coutdown, ktorý dokáže stále osloviť okrem starých rockerov aj mladšiu generáciu.

Druhým esom je skvelá štvorčlenná nemecká alternatív rocková kapela Guano Apes.

Obidve kapely vystúpia už hneď v prvý deň festivalu, teda vo štvrtok 30.6. Ďalší deň si zase prídu na svoje najmä fanúšikovia ťažkých a špinavých riffov, inšpirovaných grungeom z deväťdesiatych rokov. Tie prinesie  kapela Puddle of Mudd z Kansas City.

Z väčších zahraničných mien sa tiež počas festivalu predstavia – The Darkness, Rival Sons, ruské metalové zoskupenie Slot, punkáči U.K. Subs, či glam metalisti Reckless Love.

Pomerne veľký priestor však dostanú aj domáce a české kapely. Na Topfest sa vrátia Iné Kafe, Desmod, Horkýže Slíže, Zóna A, The Paranoid,  Slobodná Európa, alebo Čisté Tvary, ktoré koncom minulého roka vydali po siedmych rokoch nový album Zem Nás Chce Čistých.

V rámci slovenskej scény sa predstavia ešte aj Dogma Inc., Walter Schnitzelsson, Kandráčovci, Hash, Kvety v podpaží, Wasabi Circus , DerešBeautiful Bastards. Z Čiech prídu kapely MadDogX, Walda Gang, Všichni Svatí, Petr Bende & Band a Grajcar, Chinaski, Wanastowi vjecy, či Kabát, ktorý podľa slov lídra Jozefa Vojteka, nesmie chýbať na žiadnom ročníku Topfestu.

Novinkou bude tento ročník okrem troch stageov (dva hlavné A1, A2 a menší B stage) aj stage C, kde prebehne semifinále Rockovej maturity, súťaže zameranej na hľadanie rockových talentov (viac na www.rockovamaturita.sk). Tam sa predstaví v piatok a v sobotu dvadsaťosem kapiel. Myslím, že sa je na čo tešiť a že Topfest vie stále svojich fanúšikov príjemne prekvapiť, aj potešiť.

http://www.topfest.sk/

O autorovi

Martin Adam Pavlík

Martin Adam Pavlík

Je milovník filmu a hudby. Študuje umeleckú kritiku a audiovizuálne štúdia na FTF VŠMU. Jeho najväčší obľúbenci sú Martin Scorsese, Stanley Kubrick, Paul Thomas Anderson, Quentin Trantino, bratia Coenovci, Richard Linklater a Jim Jarmusch. Hudobnými srdcovkami sú grunge a post rock. Vo voľnom čase hrá v kapele, skladá a píše. Jeho texty ohľadom filmu boli publikované na Kinečku, Frame, či Moviesite.