Film & TV Film 2010+ Kultúra & umenie

TOP 5 filmov roku 2016: podľa našej redakcie

5 najlepších filmov roku 2016 podľa Martina Adama Pavlíka

Toni Erdmann (Maren Ade)

 Čas nám uteká pomedzi prsty a my sa stále niekam ponáhľame nehľadiac na ostatných a často krát ani na seba. Ženieme sa za falošnými cieľmi a trávime čas s ľuďmi, ktorými pohŕdame a nemáme ich radi. Pretvarujeme sa a meníme masky podľa toho s kým práve diskutujeme. Vieme nájsť ale pod tou hŕbou masiek ešte vlastnú tvár? Inteligentné, krásne, vtipné, smutné a neskutočne silné. Film nad ktorým budete premýšľať ešte dlho po odchode z kina. Priamy zásah do srdca.

Paterson (Jim Jasmusch)

Neskutočne úprimná, hravá, melancholická, ale tiež príjemná a milá „pocitovka“ o všednosti života a stereotype, v ktorej snáď každý nájde aspoň malý kúsok seba. Neviem kto okrem Jarmuscha by dokázal tak vskutku fádny príbeh s tak fádnymi  postavami  podať tak pútavo, vtipne, s citom a zároveň originálne.

White Girl (Elizabeth Wood)

Špičková režijná práca a ešte špičkovejšie herectvo. Morgan Saylor má u mňa veľký obdiv. Stvárniť danú rolu chcelo určite obrovskú guráž. Myslím že po tomto filme sa o ňu budú režiséri biť a trhať. Tvrdé, drsné, sugestívne, autentické (miestami doslova až priam fyzicky nepríjemné). Bez servítky a bez príkras. Presne tak ako to milujem.

Noctural Animals (Tom Ford)

Rafinovaná, napínavá, do bodky premyslená a maximálne precízna hra s divákom plná symboliky a metafor. Ford pred nás stavia zrkadlo a kriticky polemizuje nad tými najzásadnejšími témami v živote človeka.  Veľmi netradičný film o pomste.

Arrival (Denis Villeneuve)

Zabudnite na agresívne invázie z vesmíru,  následnú vojnu, rinčiace samopaly a neustále výbuchy. Arrival je pomalé, svojské, hypnotické antihollywoodske science fiction, ktoré v spojení s hudbou Jóhanna Jóhannssona dostáva nový rozmer. Villeneuve inak vie kedy zadaptovať takmer dvadsať rokov starú poviedku Teda Chianga, vzhľadom na to, že vo filme výrazne cítiť  spojitosť so súčasným dianím vo svete. Rátam dni do premiéry nového Blade Runnera.

5 najlepších filmov roku 2016 podľa Pavla Chodúra

Umimachi Diary (Hirokazu Koreeda)

Koreeda je taký sociálny pozorovateľ. Jeho diela sú veľmi komorné a neprinášajú v zásade žiadny dramatický zvrat. Umimachi Diary je ale krásnym filmom v každom jednom aspekte toho slova. Príbeh štyroch sestier so všetkými konverzačnými možnosťami a s určitým jemnocitom, akým nazerajú na svet ma očaril a veľmi rád sa k nemu vraciam.

Batman v Superman: Dawn of Justice (Zack Snyder)

Pre mňa ako fanúšika DC univerza povinnosť. Aj napriek veľmi rozdielnym hodnoteniam zo strán kritikov aj fanúšikov je pre mňa Batman vs Superman filmom, ktorý definuje komiksový žáner a posúva ho ďalej. Temnejšie, existenčné, Zimmerovské a hlavne vďaka Director´s Cutu, ktorý vyšiel na Blue-ray aj megalomansky dokonalé. Snyder je občas fušer, ale má na konte druhú dokonalú komiksovú adaptáciu. Tou prvou sú samozrejme Watchmen z 2009.

Mustang (Deniz Gamze Ergüvenová)

Príbeh dospievajúcich dievčat, uprostred konzervatívnych rodinných hodnôt. Dôležitý film, hlavne z toho dôvodu, že v mnohých východných krajinách( nie len Turecko) je k žene pristupované takýmto spôsobom. Sebadeštrukcia od najbližších a zúfalstvo predurčenosti, akému musí čeliť nejedna žena, mimo modernú spoločnosť. A do toho všetkého krásne hrá Warren Ellis.

Kapoor and sons (Shakun Batra)

Príbeh o jednej rodine žijúcej na osamelom panstve. Rodina sa stretáva za účelom oslavy narodenín starého otca a na základe tej príležitosti sa množstvo starých krívd postupne odkrýva a niektoré sa uzatvárajú, len aby ďalšie mohli začať. V zásade je to žánrovo veľmi čisté a bez výraznejšieho posunu niekam mimo dané pravidlá. Ale je to spravené bez chyby. Alia Bhat je to povestné dievča od vedľa, do ktorého sa okamžite zamilujete a dvojica bratov aj napriek rozdielnosti si skvelo sekundujú. Rovnako zábavné, ako aj tragické.

 Rogue One: Star Wars Story (Gareth Edwards)

Čisto pre to, lebo mám Star Wars rád. A je jedno v akej podobe. Edwardsová Godzilla bola perfektná a tu zobral v zásade nevďačnú úlohu vypovedať zaujímavo o niečom, o čom už dávno vieme, ako skončí a vytvoriť tak plynulejší priechod medzi epizódami a priblížiť konflikt novej generácií divákov. Aj napriek tomu, že film v rámci celej série prekvapivý nie je, je plný výborne zohraných a stvárnených charakterov a niekoľkých desiatok skvelých réžijných nápadov. A hoci je to bez úvodných tituliek a Williamsa, ešte pár dní po dopozeraní som sa slastne usmieval.

5 najlepších filmov roku 2016 podľa Tomáša Galatu

SULLY – zázrak na rieke Hudson (Sully, USA, 2016) premiéra 08.09.2016

Drsný a ostrieľaný patriot Eastwood sa opäť vydal hľadať pravých spoluobčanov svojej krajiny a po Americkom Ostreľovačovi nám prichystal ďalšie precízne vyšperkovanú drámu. Po prvýkrát vsadil na spoluprácu s Tomom Hanksom a  „Americký národný poklad“ v roli leteckého kapitána „Sullyho“ Sullenbegera, ktorý zachránil 155 duší osobného lietadla svojím neuveriteľným núdzovým pristátím na rieke Hudson, a ako vždy nesklamal. Udalosť z roku 2009, ktorá zasiahla chod celého New Yorku a z kapitána „Sullyho“ zo dňa na deň vytvorila národného hrdinu si o filmové spracovanie žiadala. Na prvý pohľad priam patetický námet v Eastwoodovom spracovaní odkrýva aj tienisté stránky. Clint diváka stavia pred dilemu detailným hľadaním odpovede či hlavný hrdina JE skutočným hrdinom. Pomáha si pri tom dlhými zábermi z vtáčej perspektívy, pohľadmi z leteckého simulátora a hlavne detailným sledovaním Hanksovho hereckého umenia, ktoré z neho robí pre diváka hrdinu od prvej do poslednej minúty.

Deepwater Horizon: More v plameňoch (Deepwater Horizon, USA, 2016)  premiéra 29.09.2016

Apríl 2010 a na plávajúcej vrtnej plošine v mexickom zálive dôjde k výbuchu. Najväčšia ropná katastrofa v dejinách USA začala. Čo však predchádzalo tomuto nešťastiu? Mark Walhberg, Kurt Russell a John Malkovich v epickom katastrofickom thrilleri hľadajú cestu zo šľahajúcich plameňov. Režisér Peter Berg vsadil na autenticitu. Hlavný hrdina Mike Williams vo Walhbergovom podaní diváka prevedie skrz zložitý systém „najspodnejšej vrstvy“ ropného biznisu až k epicentru samotnej skazy. Ožarujú nás tak nekončiace plamene obrích výbuchov ropy a zároveň dojímajú hrdinské činy skoro 122 členov posádky rúcajúcej sa vrtnej veže. Posolstvo? Klišé? Pátos? Isto, všetko tam je, ale raz za rok dobrý katastrofický film proste musí byť.

Toto je náš svet (Captain Fantastic, USA, 2016) premiéra 13.10.2016

Chcete mať šesť detí, dať im mená ako z Pána Prsteňov a spolu s nimi žiť v hlboko v horách a riadiť sa len svojimi pravidlami? Ben (Viggo Mortensen) je svojrázny  otec, ktorého život určuje filozofia Noama Chomského a matka príroda. Svoju tlupu detí učí ako v nej prežiť, ako si uloviť a upiecť zver no zároveň si s nimi pri ohni predčíta úryvky z Dostojevského. Neuznáva kapitalizmus, neuznáva socializmus, neuznáva nič čo by mal uznávať každý. Okrem listiny základných práv a slobôd a nekonečnej lásky ku svojím deťom. Tie nepoznajú Colu, nepoznajú Hot dog aj napriek tomu prevyšujú priemer IQ rovesníkov z mesta. Až kým mu neumrie žena, matka jeho detí. Ako sa postaví normám a hodnotám vedúcej spoločnosti, vzdoru vlastných potomkov, keď chce dodržať vlastné zvyky?  Režisér Matt Ross pred nás stavia konfrontáciu všetkých vrstiev spoločnosti v melancholickom road movie o sile rodinného súžitia.

Ulica Cloverfield 10 (10 Cloverfield Lane, USA, 2016) premiéra 07.04.2016

Názov filmu možno pamäť diváka prenesie do roku 2008, keď sa na filmových plátnach preháňalo New Yorkom neidentifikovateľné mimozemské monštrum veľkosti Godzilly a v kinosálach sa ľudia zabávali na hyperrealisticky stvárnených animáciách deštrukcie a skazy zachytenej na amatérsku kameru. Oba filmy spája jedno meno, producent J.J. Abrams a tým to končí. Nečakajte žiadne pokračovanie. O čom Ulica Cloverfield teda je? Výstižnejšie by sa k tomuto hodinu trištvrte dlhému trýzneniu divákovej mysle hodil opis  – čo sa stane, keď ma unesie psychopat a náhodou začne koniec sveta. Ak patríte k fanúšikom Američanov, ktorí si pod svojimi domami vykopávajú vlastné bunkre v predtuche blížiacej sa vojny a pyšne o tom vravia na National Geographic ste na správnom mieste. John Goodman sa do role podobného preppera vžil úžasne. Do svojho príkladne vybaveného bunkru si vezme aj jednu návštevníčku, ktorú proti jej vôli chráni všakovakými prostriedkami pred hrôzami na povrchu. Ako to dopadne? Zmes hororu, thrilleru, drámy a nakoniec sci-fi s kvapkou kyseliny sírovej pre nás namiešal začínajúc režisér Dan Trachtenberg či to stojí za to? Ak nemáte ponorkovú chorobu, určite.

Vojnoví psi (War Dogs, USA, 2016) premiéra 18.08.2016

Amerika ako krajina neobmedzených možností alebo hmlistý záblesk na motto The World Is Yours z filmu Scarface od De Palmu? Aj tak by sa dal opísať filmový pokus, režiséra opileckých rošád Todda Phillipsa, dotknúť sa žánru krimi. Zvolil si na to zaujímavý námet čerpajúci z reálnych udalostí počas americkej invázie do Iraku.  Partička spolužiakov sa cez web dostala k zákazkám pre americkú armádu a peniaze boli na dosah. Do záberu prichádza netradičná herecká dvojica Miles Teller a Jonah Hill. Teller známejší rolou bubeníka z filmu Whiplash predstavuje morálne jadro podnikateľského dua. Hill s umastenými vlasami sekunduje v postave neurotického Efraima Diveroliho ostrieľanejšieho partnera v biznise. S úspechmi prichádzajú pády a inak to nie je ani v obchode so zbraňami. Hill padá do komicko-tragickej roviny s blížiacim sa koncom snubnej kariéry jeho postavy. Nadväzuje tak na svoje predchádzajúce herecké kreácie z čias Superbad, Teller si drží latku svojho hereckého výkonu o kúsok vyššie nad pomyselnou hranicou drámy a komédie a za to mu môže vďačiť celý film.

O autorovi

Redakcia 9múz

Redakcia 9múz