Film & TV Film 2010+ Kultúra & umenie Ostatné

Top 5 filmov našich redaktorov za rok 2015

Martin Hladký

1. Assassin – Trošku by sa dali vzťahy medzi postavami rozviesť v ešte mystickejšiu legendu stredovekej dynastie, avšak vizuálne orgie spolu s kostymérmi a tradičné východné poňatie činia z tohto filmu vskutku nevšedný zážitok. Dokonalé, to asi ťažko, ale veľmi kvalitné.

2. Straight Outta Compton –Straight Outta Compton mi v dobrom pripomína Americkú nezávislú školu Spikea Leeho či Johna Singletona. Pomerne nenápadný (už dnes) zárobkový rekordér medzi hudobnými filmami kladie dôraz na sociálnu sféru prostredia Comptonu 80-tych rokov a vyhýba sa tradičným a prehnaným drogovým klišé. Skupinu som intenzívne sledoval a aj v relatívne pokročilejšom veku som si projekciu náležite užil.

3. Revenant: Zmŕtvychvstanie – Už je tomu dáky ten čas, čo ma Hollywoodske trháky moc neberú a vadia mi v nich prílišné nereálne scény a nelogické súvislosti. Ale myslím, že napriek počiatočnej rozpačitosti sa mi extrémne chladný survival-biják Revenant začal pozdávať a v konkurencii Hateful eight, Mad Max, Jurského sveta, Marťana atď. ma „zaujal“ asi najviac.

4. Koza – Dosť veľké prekvapenie v mojom (fakt veľmi) dočasnom rebríčku filmov roka 2015. Koza je však svojou maliarsky vystavenou formou natoľko zaujímavá, že i menej prepracovaný scenár a dejová nemennosť z neho evokujú presvedčivý pesimistický portrét ako šitý na mieru umeleckého storytellingu. Málinko lepšie než české Kobry a užovky, avšak Saulovho syna, Aferim!, Dheepan a spol. som zatiaľ nevidel, takže nemôžem až tak objektívne posudzovať.

 5. Star Wars: Sila sa prebúdza – Iné ma zatiaľ nenapadlo, rok 2015 sa bude odokrývať postupne a tie najúžasnejšie filmy vyjdú na povrch neočakávane…

Pavel Chodúr

1. PK– Myslím si, že v súčasnom svete plnom rasovej a náboženskej neznášanlivosti, je PK veľmi vtipným pohľadom na to, že sme všetci rovnakí a chceme byť len šťastní.

2. Little Forrest – Summer/autumn a Winter a Spring – 4 hodinová meditácia uprostred divočiny bez deja a zmysluplného príbehu, ktorí ale ukazuje útek hlavnej hrdinky z konzumnej spoločnosti, len aby mohla konzumovať čo jej príroda a záhrada dá a popritom obdivuje krásy Japonského vidieka.

3. The Walk – Film, ktorý je čarovný a v zásade neuveriteľný takže sa musel stať. Zemeckisovi veľmi dlho chýbala látka hodná jeho mena a hoci sa jedná o skutočnú udalosť vyťahuje z nej presne tie čarovné momenty vďaka ktorým som si mohol pripomenúť prečo som zbožňoval jeho ranné filmy. Po dlhom čase aj veľmi pekný Silvestriho soundtrack.

4. Zimný spánok – Ceylan je majster rozprávač. Jeho príbehy v sebe odzrkadľujú ľudské slabosti a podávajú ich bez výraznej dramatizácie ale zároveň natoľko sugestívne že nútia k zamysleniu. Hotel svojou odľahlosťou a krásnym prostredím krásne kontrastuje s postavami, ktoré ho obývajú.

5. Vincentov svet – Moja osobná srdcovka. Seriál považujem za jednu z najlepších vecí, aké HBO vyprodukovalo a rozlúčiť sa vo veľkom s postavami ma nesmierne potešilo. Parta štyroch kamarátov, ktorí si hovoria čau a nazdar s Jessicou Alba, Aaronom Sorkinom, alebo Emily Ratajkowski.

Michal Baranovič

1. Steve Jobs

2. Mad Max: Zbesilá cesta

3. Naša malá sestra

4. Star Wars: Sila sa prebúdza

5. V hlave

Minulý rok bol na kvalitné filmy skutočne bohatý – prvú polovicu pre mňa ovládla nehorázne nápaditá adrenalínová injekcia Mad Max: Zbesilá cesta (doteraz 8 zhliadnutí), ku koncu zasa rozprávačsky pohlcujúci Steve Jobs a nielen tržbami predovšetkým moderné oživenie aktualizovaného Lucasovho univerza v Star Wars: Sila sa prebúdza. Že sa malé skvosty skrývajú i tam, kde ich nečakáme, ukázal napriek problémom štúdia Pixar originálny a dospelý animák V hlave (hmotný dôkaz, že dospelí skutočne tínedžerom rozumejú), a najemotívnejší zážitok v podobe prvého stretnutia s Hirokazu Koreedou v Naša malá sestra, nenávodnom filme citlivo nadväzujúcom a koketujúcom s odkazom starých japonských majstrov ako Jasudžiró Ozu.

O autorovi

Redakcia 9múz

Redakcia 9múz