Hudba

Tomáš Klus „Strašne ma baví a napĺňa mikrosvet pódia“

Tomáš Klus sa v rámci pokračovania turné Recyklus predstavil na Slovenku v Novom Meste nad Váhom, Nitre, či dnes Prievidzi. Koncert Tomáša Klusa a jeho Cílové skupiny je plný tanca, improvizácie, interakcie s fanúšikmi, hovoreného slova, no predovšetkým pozitívnej energie. Aktuálne turné predstavuje prierez tvorbou od starších piesní ako napríklad Pánu bohu do oken, až po najnovšie A pak či Dobré ráno. Vybrané skladby dostali recyklovaním novú tvár a iné žánrové prevedenie. O tom, ako vníma turné samotný Tomáš Klus alebo ako vyzerá jeho bežné ráno prinášame v nasledujúcom rozhovore.

Aké je  pokračovanie vášho turné Recyklus?

Je skvelé, pretože mám to obrovské šťastie, že sa okolo mňa nakumulovali ľudia, ktorí sú skvelí a s ktorými je mi dobre. Tým, že sme v kapele štyria a máme dokopy deväť detí, keď ideme niekam na dlhšie, napríklad na desať dní, ako teraz, tak ideme v podstate na dovolenku s kamarátmi a náramne si to užívame. Strašne ma baví a napĺňa mikrosvet pódia, to čo sa tam deje počas koncertu, ako si robíme mnohokrát naschvál, čo ľudia často ani nevidia. Myslím si, že to je jedna z devíz našich koncertov, že z nás cítiť, že sa máme radi a radi robíme to, čo robíme. Na druhej strane to dáva priestor aj pre ľudí, aby sa uvoľnili. Žijeme v kŕči bežného života, stále sa kontrolujeme, robíme veci tak,  aby sme pri nich vyzerali dobre, sme stále inde než by sme mali byť, no prítomný okamih nám uniká. Hudba spolu s tancom je geniálny rituál, ktorý to vie rozbúrať. Takže toto turné je pre mňa skvelé.

Počas koncertu veľa improvizujete, dokonca aj po slovensky. Ide Vám to?

To mi veľmi nejde, stále pilujem jazyk. Mám však pocit, že sme príbuzní. Často mi ľudia na Slovensku hovoria aby som nehovoril po slovensky lebo je to strašné, ale ja to nerobím z toho dôvodu, žeby som chcel nejako vyzerať, ale preto, lebo to tak cítim a preto, že sa mi ten jazyk páči a rád by som sa chcel vedieť s ním hrať tak ako s češtinou.

Nedávno ste dotočili videoklip s vašou ženou ku skladbe A pak, aká to bola skúsenosť?

Bolo to skvelé, pretože ja chcem robiť so svojou ženou všetko. Naše deti sú vo veku, kedy si to užívam a je s nimi sranda. Teším sa však na to, keď budú vo veku, kedy sa budeme môcť všetci vypraviť na koncert alebo turné. Ja som totižto najprirodzenejší a najuvoľnenejší v jej blízkosti. Otvorila vo mne veľa veci, o ktorých som sám netušil, že môžem robiť a hovoriť. Sme si jednoducho oporou.

Často pridávate na sociálne siete videá či fotografie a delíte sa so svetom o svoj osobný život, nebojíte sa straty súkromia?

Ono to vzniklo ako reakcia na bulvár, ktorý nás jednou dobou dosť prenasledoval a písal koľkokrát aj nepravdu, tak sme sa rozhodli, že my pôjdeme touto cestou, že budeme uvoľňovať čo chceme a nebudeme už tak atraktívni pre bulvár. Je vždy lepšie mať nejakú peknú fotku, než nejakú hnusnú zo špionáže. Navyše som veľmi šťastný aj preto, že moja žena to mala na začiatku ťažké, bolo veľa ľudí, ktorí tvrdili, že spolu z rôznych dôvodov nemáme byť. Potom  sa to však poddalo a nám akoby bola uverená láska. Celkovo sa spoločnosť v niečom zmenila, a to nie len kvôli nám. Ľudia už nemajú taký problém počuť slovo láska a šťastie, a keď jeden druhému prajeme zdravie, tak to myslíme úprimne a to je dobre. Som šťastný, že posolstvo, ktoré môžem dať fanúšikom a publiku je, že je skvelé a je v poriadku byť pozorný ku svojej rodine a byť s ňou v neustálom kontakte a nehanbiť sa za to, že človek miluje, že plače.

V jednej  vašich piesní prajete všetkým dobré ráno, ako vyzerá to vaše?

Dobré ráno začína okolo štvrtej hodiny, kedy pripravujem mlieko svojmu synovi, pánovi Alfrédovi. Potom idem do kuchyne, kde chvíľu meditujem, neskôr pripravím raňajky pre svoju dcéru a potom pribehnú deti a je nás celá kuchyňa, to je moje dobré ráno.

Tvrdíte, že každé dieťa vás niečomu naučilo, čo vás naučilo vaše tretie dieťa, dcérka Jenovéfa ?

Ona je veľmi pokojná. Je najpokojnejším čelom našej rodiny. Je narodená v znamení panny a je cítiť, že prináša istý poriadok. Potrebuje určité rituály, čo si myslím, že je dobre. Na rozdiel od predchádzajúceho syna, pána Alfréda, ktorý je neustále niekde a jeho najobľúbenejšie slovo je wau, je stále niečím fascinovaný, tak ona vniesla protipól a je úžasné ako sa dopĺňajú. Jozefína je niekde medzi nimi, potrebuje pozornosť v určitú chvíľu, veľa spieva, tancuje.

Prečo syna oslovujete pán Alfréd?

Pretože na už v prvom roku zosadil z trónu a stal sa hlavou rodiny. Je to môj guru, práve tým zápalom pre život je inšpiráciou a ja som prijal jeho rolu v mojom živote.

Držíte aj vy bezdepkovú diétu?

Moja žena nemôže piť mlieko a ja som už dva doky bez mäsa, takže máme bezdepkovú diétu. Človek do seba  dostáva rôzne veci, ktoré mu škodia beztoho aby o tom tušil, takže týmto som to eliminoval. Inak depky viem mať, ale učím sa s tým pracovať. Je to doporučený list  našej hlavy, ktorým nám hovorí, že musíme skrotiť oheň, ktorým je myseľ. V tomto mi veľmi imponuje budhizmus, ktorý nechce od človeka nič, len aby bol dobrým človekom voči iným ľudom a potom i svet bude dobrý.

Turné bude pokračovať i v ďalších troch mestách, a to v  Martine, Banskej Bystrici a Prešove.

Vstupenky: https://www.ticketportal.sk/Event/TOMAS_KLUS_RECYKLUS_TOUR_2017

Facebook: https://www.facebook.com/TomasKlus/

Web: http://www.tomasklus.cz/

Zdroj fotografií: facebook Tomáša Klusa

 

O autorovi

Miroslava Luptáková

Miroslava Luptáková

Je študentkou žurnalistiky Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Už niekoľko rokov pôsobí ako dobrovoľníčka filmového seminára 4živly, pričom posedné roky aj ako asistentka v oblasti PR. Dobrovoľníctvu sa venovala aj v rámci festivalu kabaretu a pouličného umenia Amplión v Banskej Štiavnici. Pôsobila aj ako lektorka v galérií Schemnitz Gallery, zameranej na súčasné slovenské výtvarné umenie.