Hudba Kultúra & umenie

Terézia z Teratrio: O láske k spevu a hraniu

Pavel Chodúr

Ahoj. Moja prvá otázka je: Prečo názov TERATRIO?

Moja babka bola dlhé roky v speváckom súbore divadla Nová scéna, popritom hrávala po baroch s kapelou a jej kapela sa volala TeraTrio. Keď som vymýšľala názov pre moju kapelu dlho som sa zamýšľala nad tým, ako by sa mohla volať. Napadali má všelijaké otrepané anglické názvy, až potom keď som si pozerala staré babkine fotografie, mi napadol názov TeraTrio. Ja tiež študujem herectvo a na Novej scéne tiež spievam v speváckom company v muzikály IAGO. S babkou sme mali vždy toho veľa spoločného, či už lásku k divadlu, alebo k hudbe 🙂

Ako si sa zoznámila s členmi kapely? Ako sa to celé dalo dokopy?

Začalo to tak že som robila 2 skladby do muzikálu Malý princ na Malej scéne. Tam mi nástroje nahrávali výborní muzikanti a tak som dostala chuť hrať naživo.
Moju bicistku a basistku som stretla tak že s basistkou (Tinou) sme išli nahrávať zbory do skladby Márie Čirovej Unikát. Tam sme sa prvýkrát rozprávali aj keď sme sa poznali z počutia už predtým. Na ďalší týždeň som jej napísala, či by nechcela spraviť nejaké zoskupenie a ona súhlasila a povedala, že má super bubeníčku Emu, tak sme s babami dali kávu, a poviem Vám, baby s ktorými je väčšia sranda ako s nimi, ani nepoznám.

Gitaristu Matúša som stretla za veľmi absurdných a vtipných podmienok. Poznali sme sa z videnia zo školy, keďže on na konzerve študuje gitaru, ale nikdy sme sa nerozprávali. Raz som mu napísala, ako úplne cudzí človek, že či by nešiel do nášho projektu a on súhlasil. Ďalší piatok sme sa mali stretnúť, mal prísť ku mne, bolo leto. Čakala som ho 10 minút, potom hodinu, a ja že no tak ten sa na to asi vykašlal, tak som mu napísala že či vôbec príde. a on že jasne, že už je pred mojou branou.
Takže naše zoznámenie sa uskutočnilo pred mojimi dverami, kde on stal úplne mokrý, zničený a krvavý pretože cestou ku mne išiel na bicykli a spadol. V tom momente som nevedela či sa mám smiať alebo čo, tak som ho len pozvala ku mne.  Najväčší klinec večera bol to, že som mu uvalila mätový čaj a dala mu ho bez cukru a bol teda poriadne zlý. Haha.

ll

Si študentkou štátneho konzervatória. To znamená že ašpiruješ aj na hereckú dráhu. Plánuješ sa venovať primárne muzikálu? Alebo plánuješ niečo úplne iné?

Študujem muzikálové herectvo pod vedením Bibiany Ondrejkovej, Zuzany Vačkovej a Andreja Pachingera. Muzikál je mojou srdcovkou už od malička. Chcela som spojiť moje 2 najobľúbenejšie veci – herectvo a spev. Akurát včera sme odpálili druhu premiéru muzikálu Malý princ v divadle Mala scéna STU, ale okrem muzikálu sa chcem určite venovať aj činohre a filmu. Uvidím kam má môj osud zaveje:)

Hráte prevažne funk. Čo je žáner, ktorý myslím nemá až tak výrazné zastúpenie na slovenskom trhu. Čo vás na funku najviac ako na žánri baví?

Funk je žáner, ktorý sa momentálne vracia na svetovú hudobnú scénu. Myslím, že najviac pomocou Bruna Marsa. Mladý ľudia tento žáner skoro ani nepoznajú, ale každý kto funk spozná, tak sa do neho podľa môjho názoru hneď zamiluje. Okrem funku, ale hráme aj jazz a pop.

Spievate v angličtine aj slovenčine. V čom vidíte silnú stránku spievania v slovenčine a v čom keď spievate po anglicky?

Výhodou spievania v slovenčine je to, že ľudia si radi vypočujú niečo, čomu rozumejú. Nie každý vie perfektne po anglicky a myslím, že keď sú texty výstižne a majú nejaký zmysel, ľudia sa v tom nájdu a je to lepšie, ako hocijaká anglická skladba. Hudba je na to,  aby sa v nej človek našiel. Čo sa týka angličtiny, je to veľmi spevavá reč.  Najkrajšie sa počúva.

qqqqq

Čo sú vaše inšpirácie? Aký interpreti?

Vo vlastnej hudbe skúšame nájsť samých seba a nikoho nekopírovať..ale našimi inšpiráciami sú Natalie Cole, Earth Wind and Fire a veľa ďalších.

Ako to prebieha s vašimi skúškami a s vašim repertoárom? Koľko krát sa stretávate a ako sa rozhodujete čo spievať? Píšete si aj vlastné veci. Je niekto kto píše aj texty, alebo pracujete na piesni všetci spolu?

Keďže všetci chodíme ešte do školy, a mame toho dosť veľa, tak sa nestretávame každý deň, ale snažíme sa čo najčastejšie. Keď niekto príde s nejakým nápadom, snažíme sa ho postupne rozvinúť a vzniknú z toho nové skladby. Snáď sa časom dostanú na verejnosť. Texty píše moja kamarátka zo školy Michaela Němcová, ale aj my. Robíme na tom spolu. Na našom koncerte budete počuť aj skladby čo som skladala do muzikálu Malý princ, takže sa je na čo tešiť. 🙂

Kde vás môžeme najbližšie vidieť a prečo by sme si nemali nechať ujsť vaše vystúpenie?

Najbližšie nás budete môcť vidieť 30.11 v KKC ZORA o 18-tej v Bratislave…vstupné je dobrovoľne takže ste všetci vítaní.

zzzzzzz

O autorovi

Pavel Chodúr

Pavel Chodúr

Študoval na VŠMU odbor Umelecká kritika a audiovizuálne štúdia. Tu sa začal venovať písaniu scenárov. Je podpísaný pod prvú slovenskú adaptáciu komiksu v réžií Romana Gregoričku Orfeova pieseň. Venuje sa kreatívnemu písaniu, réžií svojich vlastných diel, herectvu. Rád cestuje a píše o svojich cestách denníky. Niekoľko rokov fungoval v amatérskom divadle ako scenárista a herec a v súčasnosti pracuje pre castingovú agentúru Cine-jessy tiež na pozícií kreativca. Inak vo voľnom čase číta, píše, pozerá, počúva a keď mu zostane chvíľa voľného času ide sa prejsť.