Film & TV Kultúra & umenie

Svetová premiéra: Slovenskí študenti sfilmovali nesfilmovateľný komiks

Pavel Chodúr

Meno Neil Gaiman je určite každému známe. Tento osobitý autor detskej a dospeláckej fantasy sa môže popýšiť takými dielami ako Americký bohovia, Hviezdny prach, alebo Coralina. Ale viac, ako cez svoje romány je známy vďaka svojmu zárezu v komiksovom svete a to konkrétne príbehmi zo života večných (Smrť, Zúfalstvo, Skaza, Sen atď.). Jeho komiks patrí v žánri k neprekonateľným vrcholom. Vďaka tomu vzniklo množstvo sérií, ktorých účelom bolo posúvať univerzum vytvorené Gaimanom stále ďalej a ďalej. Najznámejší je určite Lucifer, mapujúci osudy padlého anjela.

Gaiman bol ohľadom tohto svojho diela veľmi striktný. Ponúknuté scenáre sa mu nepáčili a každý ďalší pokus odôvodnil tým, že jeho dielo je príliš komplexné, aby sa zmestilo do dvoch hodín.

Slovenskí študenti VŠMU, ale vzdali tomuto tvorcovi hold a vytvorili adaptáciu dvoch jeho poviedok z knihy Fables and Reflections a to konkrétne Song of Orfeus a Fear of Falling. Film nazvali Orfeova pieseň.

Film má 42 minút. Bol robený z vlastných zdrojov bez podpory či už VŠMU, alebo Audiovizuálneho fondu. Odmenou pre autorov sú ohlasy z komiksových festivalov, ktoré priniesli pozitívne reakcie a záujem o film zo strany fanúšikov.

Posúďte sami.

Režisérom je talentovaný tvorca Roman Gregorička. Scenár napísal Pavel Chodúr.

 

O autorovi

Pavel Chodúr

Pavel Chodúr

Študoval na VŠMU odbor Umelecká kritika a audiovizuálne štúdia. Tu sa začal venovať písaniu scenárov. Je podpísaný pod prvú slovenskú adaptáciu komiksu v réžií Romana Gregoričku Orfeova pieseň. Venuje sa kreatívnemu písaniu, réžií svojich vlastných diel, herectvu. Rád cestuje a píše o svojich cestách denníky. Niekoľko rokov fungoval v amatérskom divadle ako scenárista a herec a v súčasnosti pracuje pre castingovú agentúru Cine-jessy tiež na pozícií kreativca. Inak vo voľnom čase číta, píše, pozerá, počúva a keď mu zostane chvíľa voľného času ide sa prejsť.