Hudba Kultúra & umenie

Sprievodca grungeom: The U-Men a Green River

Ďalšie dve kapely ktoré si predstavíme pochádzajú  z najväčšieho mesta na severozápadnom pobreží  Spojených štátov amerických, zo Seattlu. A práve Seattle je miesto, kde sa grunge zrodil a pohybovalo sa v ňom najviac kapiel zastupujúcich tento štýl. Grunge v osemdesiatych rokoch vznikol ako undergroundový žáner, ktorý čerpal a bral si to najlepšie zo zvukov heavy metalu, hard rocku, punk rocku, či post punku. Každopádne sa dá grunge definovať prosto ako odnož alternatívneho rocku. Klubová scéna osemdesiatych rokov v Seattli bola naozaj rozmanitá a niektoré kapely bolo naozaj ťažké iba tak hodiť do nejakej žánrovej škatuľky, či dať im nálepku – grungeové. Napriek tomu však vznikol výraz, fungujúci dnes už ako synonymum k slovu grunge, označujúci tieto kapely, respektíve ich zvuk  ako „Seattle sound“.

The U-Men

Ich hudba bola úderná, energická, experimentálna a svojim spôsobom ju tiež možno označiť za poslucháčsky náročnú. Kapela The U-Men vznikla v roku 1981 a vydržala fungovať len do roku 1989. Vydala len jeden štúdiový album s názvom Step on a Bug v roku 1988. Je na ňom jedenásť skladieb a po ich vypočutí by sme ho asi ťažko označili za rýdzo grungeový. Ale ak už by sme mali škatuľkovať, The U-Men zneli zo všetkého najviac post punkovo. Ich hudba každopádne ovplyvnila prakticky všetky začínajúce grungeové kapely v Seatlli počas osemdesiatych rokov. Opäť tu máme temné melódie, šialené kričanie do mikrofónu, zavýjanie, kričanie, alebo dokonca vrčanie, či neupravený, špinavý zvuk nástrojov.

Green River

Mark Arm, Jeff Ament, Stone Gossard. Tri mená, ktoré by mal každý správny grungeový fanúšik poznať. Prvý spomenutý sa preslávil najmä v kapele Mudhoney, ktorú si predstavíme v neskoršom článku, a ostatní dvaja sú neodmysliteľnou a nenahraditeľnou súčasťou jednej z najpopulárnejších grungeových kapiel vôbec, Pearl Jamu (tomu bude taktiež patriť samostatný článok). Pred tým než však tieto dve kapely vznikli a dosiahli úspech, vďaka ktorému sú nám dnes aj títo traja tak známi, všetci si prešli niekoľkými ďalšími kapelami, čo sa podpísalo aj pod zvuk Mudhoney, či Pearl Jamu. Ak by sme totiž aj grunge delili do niekoľkých odvetví, určite by sme tieto dve spomenuté kapely, aj spolu s  Nirvanou mohli zaradiť medzi tie „najpunkovejšie“. Punk rockové, či post punkové vplyvy cítiť už v kapele Green River, kde všetci traja spomenutí spolu pôsobili. Kapela vznikla v roku 1984 a ich prvé EP z roku 1985 s názvom  Come on down sa mnohými dnes označuje za vôbec prvú grungeovú nahrávku. Na jej zvuk mali snáď asi najväčší vplyv práve vyššie spomenutí The U-Men, avšak výsledná podoba už znie naozaj originálne a  grungeovo.

O autorovi

Martin Adam Pavlík

Martin Adam Pavlík

Je milovník filmu a hudby. Študuje umeleckú kritiku a audiovizuálne štúdia na FTF VŠMU. Jeho najväčší obľúbenci sú Martin Scorsese, Stanley Kubrick, Paul Thomas Anderson, Quentin Trantino, bratia Coenovci, Richard Linklater a Jim Jarmusch. Hudobnými srdcovkami sú grunge a post rock. Vo voľnom čase hrá v kapele, skladá a píše. Jeho texty ohľadom filmu boli publikované na Kinečku, Frame, či Moviesite.