Hudba Kultúra & umenie

Sprievodca grungeom: The Melvins a Meat Puppets

Rokmi pribúdajú stále ďalšie nové hudobné štýly, mnohokrát zaujímavé a mnohokrát také, pri ktorých si skôr radšej nostalgicky spomeniete na jeden špecifický, ktorý by nemálo jeho fanúšikov dnes označilo ako za štýl mŕtvy. Boli časy keď jedno slovo označovalo nie len štýl hudby, spôsob chovania sa, či obliekania sa, ale tiež so sebou nieslo rad emócií a nálad čo sa okamžite vryjú pod kožu a potrebujete ich znova ako drogu. Grunge. Viacero ľudí si pod týmto slovom vybaví hneď deväťdesiate roky, Nirvanu a ich druhý album s dieťaťom plávajúcim za jednodolárovou bankovkou na obale.  Niekde tam však ich vedomosti o tomto hudobnom fenoméne, ktorý naveky zmenil zvuk rockovej hudby, končí. Séria článkov s názvom Sprievodca grungeom je tu však na to, aby tí, ktorým ten magický album s názvom Nevermind učaroval rovnako ako mne, spoznali aj to, čo mu predchádzalo, ale aj to, čo sa dialo po ňom, a tiež spoznali rad ďalších, podobných, avšak možno menej známych kapiel, zasluhujúcich si pozornosť. Objavovať novú hudbu bola pre mňa osobne vždy skvelá a vzrušujúca zábava, a tak sa rád podelím v tomto smere o moje skúsenosti. Ak náhodou patríte medzi tých, čo majú všetko spadajúce pod tento štýl naštudované a aj napočúvané, určite vám neuškodí si v tejto sérií článkov oživiť pamäť. Bolo by vhodné začať tým, čo zvuku ktorý grunge priniesol, predchádzalo a v čom čerpal inšpiráciu. V dnešnom prvom „diely“ si tak predstavíme kapely The MelvinsMeat Puppets, ktoré boli pre vývoj grungeu nesmierne dôležité.

The Melvins

Túto štvorčlennú kapelu spočívajúcu z dvoch bubeníkov, založenú v roku 1983 a pôsobiacu do dnes, možno jednoznačne označiť, napriek tomu že ona samotná grunge nehrá a zaraďuje sa skôr medzi medzi sludge, či doom metal, za hlavné inšpiračné zdroje viacerých grungeových kapiel, najmä temnejšieho rázu, ktoré s metalovým zvukom radi koketovali, ako napríklad Tad, Alice In Chains, či Soundgarden. Nasledujúcich päť piesní budú slúžiť ako dôkaz, pre moje tvrdenie. Vysoko skreslené gitary, ťažký zvuk bicích, agresívny spev, či až šialené kričanie do mikrofónu, výrazné zmeny tempa, striedanie pomalých a jemných pasáží s hlučným refrénom pripomenú, vďaka čomu sa stal grunge tak obľúbeným. Okrem toho je kapela tiež priamo spojená s Kurtom Cobainom a Nirvánou vďaka tomu, že líder Melvins, Buzz Osbourne a Dale Crover spolupracovali s Cobainom na deme jeho prvej kapely Fecal Matter, ktorú založil v roku 1985 v rodnom Aberdeene a Crover taktiež istú dobu hral na bicie aj v Nirvane. V tej sa za celú dobu jej pôsobenia vystriedalo šesť bubeníkov.

Meat Puppets

Pamätáte si na Cobainov občasný falošný spev a hlas, keď už dané tóny ťahal úplne z posledných síl a šiel na úplný okraj svojich možností? Niečo podobné často predvádzal ďalší Kurt. Avšak nie Cobain, ale Kirkwood. Ten spolu so svojim bratom Derrickom  založili v roku 1980 kapelu Meat Puppets, ktorá je esenciou všetkého vďaka čomu je alternatív rock tak geniálny a aj dnes stále populárny.  Ich experimentovanie so žánrami, suverénna inakosť, neupravené, až disharmonické gitarové sóla, neohrabaný, surový, miestami až nepríjemný spev očarili Cobaina natoľko, že neskôr sám podobne koncipoval svoje piesne a vystupoval podobným štýlom. Taktiež na jednom z najznámejších koncertov Nirvany v roku 1994, MTV Unplugged, si zavolal práve Meat Puppets ako hostí a zaspieval na ňom aj ich tri piesne – Lake of fire, Oh mePlateau. A ruku na srdce, prekonal originál.


O autorovi

Martin Adam Pavlík

Martin Adam Pavlík

Je milovník filmu a hudby. Študuje umeleckú kritiku a audiovizuálne štúdia na FTF VŠMU. Jeho najväčší obľúbenci sú Martin Scorsese, Stanley Kubrick, Paul Thomas Anderson, Quentin Trantino, bratia Coenovci, Richard Linklater a Jim Jarmusch. Hudobnými srdcovkami sú grunge a post rock. Vo voľnom čase hrá v kapele, skladá a píše. Jeho texty ohľadom filmu boli publikované na Kinečku, Frame, či Moviesite.