Hudba Kultúra & umenie

Sprievodca grungeom: Sonic Youth

Písal sa rok 1981 keď v  New Yorku vnikla kapela, ktorú by bol hriech v súvislosti s grungeom nespomenúť, a nevenovať jej aj samostatný článok.  Sonic Youth, alebo inak aj štvorica experimentátorov unavených z tradičného rocku. Ak som v minulom článku písal o hudobnej rozmanitosti kapiel pôsobiacich v  Seattli, Sonic Youth tento pojem priam stelesňujú. Avšak ak sa na ich tvorbu pozrieme s odstupom času, a zoberieme ju ako celok. V rannom období boli zo všetkého najviac predstaviteľmi No-Wave žánru. Noiseové a droneové prvky, vysoké skreslenie gitár za pomoci distortion efektov, pohrávanie sa so spätnou väzbou, psychedelická a temná atmosféra, mystické, často krát až nihilistické texty, či nesúlad spevu a hudby. To všetko malo odrážať politicko-spoločenskú situáciu v New Yorku na prelome sedemdesiatych a  osemdesiatych rokov. Vojna vo Vietname a jej následky, príval nezamestnanosti, hospodárska kríza, to všetko tiež prinieslo frustráciu a hnev, ktorý sa jednoducho musel skôr, či neskôr prejaviť aj v hudbe. Sonic Youth a im podobní spojili názor a angažovanosť s experimentálnou hudbou a buričstvom príznačným pre punkové hnutie.  Práve to z nich okamžite spravilo idolov najmä mladej generácie, nespokojnej s tým, čo sa okolo nich deje.

Sonic Youth sa dočkali uznania kritikov a aj komerčného úspechu, prešli si viacerými žánrami a zneli takmer na každom albume inak, no stále si dokázali udržať vlastný názor a nebáli sa ho preniesť aj do textov. Napríklad v piesni s názvom Youth Against Fascism z albumu Dirty (1992), ktorá je vlastne celá v jednom znení bez oddelenia slohy od refrénu, sa vyjadrili hneď k viacerým témam a rozhodne si nebrali servítku pred ústa. Vetami „Yeah the president sucks, he´s a war pig fuck“, narážajú na Georgea Busha a jeho politiku, ďalej textom „Black robe and swill, I believe in Anitta Hill, judge will rot in hell“ sa zase vyjadrujú ku kauze ohľadom sudcu Clarencea Thomasa, ktorý bol jeho asistentkou Anittou Hill obvinený za sexuálne obťažovanie.  A v neposlednom rade, keďže už z názvu piesne je sa dá veľa vyčítať, ukazujú jasný postoj a prostredník všetkým pravicovým extrémistom  – „A seig heil-in´ squirt, you´re impotent jerk, yeah the fascist twerp“.

Sonic Youth do veľkej miery ovplyvnili práve postojom, názormi, správaním, a svojim odporom voči konvenciám, grungeové  hnutie. Hnutie, kedy interpreti na javisku už neboli veľkými nafúkanými hviezdami a „bohmi“, ale zastupovali celú generáciu mladých rebelov, a hlásali do mikrofónu presne ich myšlienky a tiež s nimi zdieľali spoločné pocity. Boli si rovní.

Album Confiuson Is Sex (1983)

Album Bad Moon Rising (1985)

Album Evol (1986)

Album Sister (1987)

Album Daydream Nation (1988)

Album Goo (1990)

Album  Dirty (1992)

Album Experimental Jet Set, Trash and No Star (1994)

Album A Thousand Leaves (1998)

Album  NYC Ghosts & Flowers (2000)

O autorovi

Martin Adam Pavlík

Martin Adam Pavlík

Je milovník filmu a hudby. Študuje umeleckú kritiku a audiovizuálne štúdia na FTF VŠMU. Jeho najväčší obľúbenci sú Martin Scorsese, Stanley Kubrick, Paul Thomas Anderson, Quentin Trantino, bratia Coenovci, Richard Linklater a Jim Jarmusch. Hudobnými srdcovkami sú grunge a post rock. Vo voľnom čase hrá v kapele, skladá a píše. Jeho texty ohľadom filmu boli publikované na Kinečku, Frame, či Moviesite.