Hudba Kultúra & umenie

Sprievodca grungeom: Malfunkshun, Mother Love Bone a Temple of the Dog

Od posledného dielu ubehol už dlhý mesiac a tak je najvyšší čas, aby sme opäť nahliadli do grungeových útrob a predstavili si ďalšie kapely. Ak bol minule mojim predmetom záujmu Chris Cornell, dnes to bude jeho blízky priateľ Andrew Wood. Ten totiž v obidvoch kapelách svietiacich z názvu článku pôsobil ako spevák a líder. Jeho skladateľský talent, či suverénny a živelný prejav na pódiu ovplyvnil radu grungeových hudobníkov, v neposlednom rade aj Cornella.  Ten s Woodom strávil veľa času, keďže boli istý čas spolubývajúci a ich spoločné rozpravy o hudbe, či samotné „jamovanie“ ich aj pochopiteľne zblížilo. K vzťahu týchto dvoch silných osobností sa ešte vrátime, poďme teraz k začiatkom Woodovej hudobnej kariéry. Už ako štrnásť ročný založil v roku 1980 spolu s bratom Kevinom hrajúcim na gitaru, kapelu Malfungshun. V apríli toho istého roku nahrali demo a neskôr sa k nim pripojil bubeník Regan Hagar. Woodov koncertný outfit bol do veľkej miery ovplyvnený glam rockom (bol veľkým fanúšikom KISS) a  jeho prejav na pódiu zase trocha pripomínal Stevena Tylera, Freddieho Mercuryho, či dokonca Eltona Jhona. V roku 1985 začal mať Wood problém s drogami a v tom istom roku nastúpil aj na odvykaciu kúru. O rok neskôr kapela vydala, v predošlých článkoch už spomínaný, kompilačný album Deep Six, spolu so Soundgarden, Green River, Melvins, U-MenSkin Yard, hlavnými ťahúňmi rannej grungeovej scény. Práve týmto kapelám a ich zvuku boli Malfunskshun najviac podobní. Aj pre nich boli príznačné rýchle a agresívne piesne s kvíliacimi, miestami disharmonickými sólami, temnou atmosférou, punk rockovo heavy metalovými prvkami  a výrazným spevom. Kapela sa rozpadla v roku 1988 a okrem už spomenutej kompilácie nevydala  žiaden album.

Po rozpade kapely začal Wood jamovať s  Jeffom Amettom a Stoneom Gossardom, ktorí boli po rozpade Green River tiež na voľnej nohe. Netrvalo dlho a tak v roku 1989 spolu založili kapelu Mother Love Bone. Tá už trocha upustila od surovejšieho a agresívneho zvuku. Príznačnejšie boli jemnejšie, melancholickejšie (ako napríklad Man of Golden Words, Bone China), či na druhej strane zase skôr pozitivistické hard rockové motívy (Holly Roller, Stardog Champion) s upravenými, melodickými sólami.

Kapele sa podarilo v roku 1989 nahrať EP s názvom Shine. Obsahovalo šesť piesní, medzi ktorými bol aj dnes asinajznámejší hit kapely Chloe Dancer/Crown of Thornes. Plány však boli väčšie a tak kapela začala nahrávať v ten istý rok aj debutový album. Woodová hudobná kariéra pokračovala v plnom prúde, avšak to, od čoho okrem hudby nechcel upustil bolo aj branie heroínu, vďaka čomu opäť skončil na odvykačke. No ani tá nepomohla. 16. marca 1990 ho našla jeho priateľka predávkovaného. Wood bol následne prevezený do nemocnice, no zostal v kóme a jeho stav sa stále zhoršoval. Vďaka aneuryzme strácal všetky mozgové funkcie a tak lekári napokon navrhli odpojenie od prístrojov. Táto tragická smrť zasiahla o to viac, že len krátko po nej vyšiel spomínaný album s názvom Apple.

Andrew Wood sa stal prvou veľkou hviezdou seattlskej scény, ktorej život skončil predčasne, a bohužiaľ nie poslednou, keďže podobný osud postihol ešte viacerých hudobníkov. Práve teraz sa ale môžeme vrátiť k vzťahu  Cornell – Wood. Po Woodovej smrti sa Cornell spolu s Amettom a Gossardom rozhodli vytvoriť hudobný projekt na jeho počesť, s názvom Temple of the Dog. Ďalšími zainteresovanými boli Mike McCready, Matt Cameron, Eddie Vedder a z pôvodných pár piesní sa nakoniec vykľul celý 55 minútový album. Tu je ukážka.

Zdroje:

Titulná foto: https://andyderer.com/2015/04/25/episode-142-of-the-andy-derer-show-love-rock-with-special-guest-kevin-wood/

O autorovi

Martin Adam Pavlík

Martin Adam Pavlík

Je milovník filmu a hudby. Študuje umeleckú kritiku a audiovizuálne štúdia na FTF VŠMU. Jeho najväčší obľúbenci sú Martin Scorsese, Stanley Kubrick, Paul Thomas Anderson, Quentin Trantino, bratia Coenovci, Richard Linklater a Jim Jarmusch. Hudobnými srdcovkami sú grunge a post rock. Vo voľnom čase hrá v kapele, skladá a píše. Jeho texty ohľadom filmu boli publikované na Kinečku, Frame, či Moviesite.