Kultúra & umenie

Smatana, Hvorecký aj Farská prídu na festival Hviezdne noci do Bytče

Súčasťou Hviezdnych nocí je aj diskusné fórum s názvom Diogenov sud – priestor pre prezentáciu zaujímavých hostí.

Keďže počas minulého ročníka si vyslúžil Diogenov sud veľmi dobré ohlasy, organizátori sa rozhodli túto platformu rozšíriť. Nebude už v tieni premietaní a koncertov, stáva sa z nej plnohodnotná súčasť programu.

Veľkou zmenou je, že okrem samostatných prezentácií hostí budú mať tento rok premiéru aj dve panelové diskusie, kde sa stretne viacero hostí naraz, a tí sa budú vyjadrovať k jednej téme. Diogenov sud sa týmto stáva naozajstným diskusným fórom.

Predmetom panelových diskusií budú dnes veľmi aktuálne témy – nezávislosť médií na Slovensku a korupcia.

V diskusii O nezávislosti médií sa v piatok o 16:00 predstavia: Soňa Gyárfášová, redaktorka RTVS, Juraj Smatana, aktivista, bloger a lovec konšpirátorov a Michal Hvorecký, spisovateľ a bloger.

K téme Korupcia na Slovensku v sobotu o 15:00 budú hovoriť: Pavol Sibyla, šéf organizácie Nadácia proti korupcii a Karolína Farská, jedna z organizátorov študentských protikorupčných pochodov.

Počas festivalu sa predstaví aj niekoľko slávnych a začínajúcich literárnych autorov, ktorí budú prezentovať svoje knižné novinky či svoje staršie prelomové diela.

Ako prvý sa v piatok večer predstaví jeden z najznámejších súčasných slovenských autorov Michal Hvorecký so svojou novou knihou Troll. Okrem čítačky organizátori sľubujú aj dostatok priestoru na zvedavé otázky prítomných.

V sobotu to budú traja literárni hostia. O dvanástej sa predstaví multitaskingový umelec Michal Baláž so svojím básnickým  debutom Ø. Po ňom odprezentuje svoju prvotinu Zadné izby, ocenenú ako Debut roka, scenáristka a spisovateľka Alenka Sabúchová. Celé diskusné fórum zavŕši headliner, dnes už uznávaný spisovateľ strednej generácie, Pavol Rankov, ktorý sa preslávil svojimi románmi a poviedkami a patrí k najčítanejším slovenským autorom v oblasti beletrie.

Diskutovať v rámci fóra sa bude na terase kaviarne Vitalkafé – v uličke pri námestí, pár krokov od centra festivalu.

Presný harmonogram fóra Diogenov sud nájdete v dennom programe festivalu tu.

Lístky na festival za zvýhodnené vstupné nájdete na stránkach Predpredaj.sk.

O autorovi

Redakcia 9múz

Redakcia 9múz